Skvělé výkony herců – zpěváků podpořil čtyřiapadesátičlenný muzikálový orchestr s dirigentkou Jaroslavou Komárkovou. Hudbu složil Otakar Kovář, scénář napsala Martina Komárková, role režisérky se ujala Erna Březinová.

Téměř dvouhodinový program nechává na jevišti ožít rodinu Smiřických, Eliščinu nepřející sestru Saloménu i Jindřicha z Vartemberka. Jičínský dětský muzikál je ojedinělým v České republice a v sobotu ho zhlédne i samotný vévoda Valdštejn.

„Moc se nám to líbilo, skvělé," hodnotili projekt první diváci. 

Eliška Smiřická
Eliška Kateřina Smiřická ze Smiřic (1590 – 1. 2. 1620) patřila k jednomu z nejbohatších rodů v Čechách. Vyrůstala v Kostelci nad Černými lesy. Byla údajně ošklivá a dychtila po mužích. V roce 1607 se sedmnáctiletá Eliška zakoukala do kováře. Za nějaký čas se na to přišlo a kovář Jiří vše pod nátlakem dosvědčil u soudu. On a služebná byli zavřeni a Eliška uvězněna na 12 let nejdříve ve sklepení na Hrubé Skále a pak na hradě Kumburk. Roku 1619 se objevil rytíř Ota Jindřich z Vartemberka, jenž ji ze žaláře vysvobodil a oženil se s ní. Eliška se usídlila na zámku v Jičíně, třebaže zámek měl připadnout její sestře Markétě Salomeně. Ta se dědictví nechtěla vzdát. V roce 1620 do Jičína dorazili královští komisaři, kteří měli majetek Smiřických Elišce zabavit a vrátit její sestře. Eliška nechtěla ustoupit, ve sklepení zapálila střelný prach, který jičínský zámek prakticky rozmetal, Eliška zemřela.