Svitavsko - Unikátní výstava potrvá jen pět hodin

Jedlová - Unikátní díla mistrů 17. až 20. století budou k vidění v sobotu v galerii v Jedlové. Originály, které jsou připravené pro aukci, zde vystavuje jednou ročně galerista Jan Rybář. Vernisáž začíná v 10 hodin. Malby z výstavního prostoru zmizí téhož dne, a to v 15 hodin. Návštěvníci, kteří za uměním do Jedlové přijedou, budou ještě moci zůstat. Po celý den budou probíhat výtvarné dílny a zahrají i špičkoví muzikanti. Od 16 hodin vystoupí Pavol Hammel, David Koller s Kollerbandem a Collegium musicum s Mariánem Vargou.

Polička – Výtvarný kurz pro malé i velké v rámci výstavy Papírový svět přichystali pořadatelé z Centra Bohuslava Martinů. Proniknout můžete do tajů origami spolu s lektorem v sobotu 28. srpna ve výstavním sále Centra Bohuslava Martinů.

„Modulární origami se skládá z několika až tisíců jednoduchých dílků, jež se následně poskládají k sobě a vytvoří celek,“ informovala Radka Marková z Centra Bohuslava Martinů. Kurz se koná pod vedením zkušeného lektora, pana Josefa Sovy. Má bohužel omezený počet účastníků. Pokud je vám více než deset let a chcete patřit mezi patnáct těch, kdo origami zvládnou, je nutné abyste se co nejrychleji objednali. Pořadatelé pro vás pak připraví veškeré potřebné pomůcky, materiály a výtvarné potřeby.

Orlickoústecko - Nebe plné letadel

Ústí nad Orlicí - Letiště Ústí zve v sobotu od 10 hodin na Nebe plné letadel. Spatřit můžete akrobacie, ultralehké a sportovní letouny, vrtulník, paravýsadky, větroně, historické letouny i modely. Letové ukázky začínají od 14 hodin.

Choceň – Festival regionálních kapel Pelinyfest a Pivní slavnosti se uskuteční v pátek a sobotu v Chocni v parku Peliny. Na zámku v Chocni probíhá jako doprovodná akce od 27. do 29. srpna výstava mečíků. Na nádvoří zámku budete moci zhlédnout samostatnou expozici begonií, bonsají a fuchsií.

Vysoké Mýto – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zakončí dnes v 17 hodin Konec prázdnin na muzejním dvorku pohádkou Vo hloupým Honzoj, hubatej Marjáně, která skrze peklo k napravení přinde. Loutkovou pohádku vystřídá od 20.30 filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Chrudimsko - Fanánka střídá folklor

Hlinsko - Tři sestry – každý den jsou Na kovárně a každý rok jsou v Hlinsku! Ani tato kapela v čele s Lou Fanánkem Hagenem nemůže chybět v osmé sezoně koncertů Léta s Rychtářem, a to v pátek od 17 hodin.

Hlinsko - Mezinárodní festival folklorních souborů písní a tanců Adámkovy folklorní slavnosti se koná o víkendu v Hlinsku. Letos se konají již po patnácté. Nesou jméno význačného hlineckého rodáka JUDr. Karla Václava Adámka, který se značnou měrou zasloužil o zachování lidových tradic na Hlinecku. Pořadatelé festival zasadili do překrásného prostředí hlineckého Betléma, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina a tvoří pro folklor přirozené prostředí. V sobotu vystoupí dětské soubory, v neděli festival vyvrcholí galaprogramem dospělých souborů od 14 hodin.

Pardubicko - Na závodišti se pojede kvalifikace na „Velkou“

Pardubice – V sobotu se na pardubickém dostihovém závodišti uskuteční Slovenský den. Jeho hlavním bodem bude Velká cena Skanska, která bude třetí kvalifikací na Velkou pardubickou České pojišťovny.

Slovenský den nabídne celkem devět překážkových dostihů. Úvodní z nich bude mimořádně začínat už ve 12.45 hodin. Seznam přihlášených koní, v němž figuruje celkem 144 jmen, je předzvěstí zajímavé podívané na kvalitní i velmi početná startovní pole.

Do kvalifikačního dostihu je přihlášeno 19 koní. Osm z nich už podmínky pro účast ve 120. Velké pardubické České pojišťovny splnilo.

Královehradecko - Nábřeží opět paromilů

Hradec Králové – Smetanovo a Eliščino nábřeží v sobotu opět ožijí mezinárodním setkáním sběratelů, konstruktérů a obdivovatelů parních strojů nazvaným Nábřeží paromilů. Letošního osmého ročníku se zúčastní více než pět desítek vystavovatelů. Chybět nebude ani zahradní železnice, na Labi poplují parníčky Královna Eliška a Hradec, motorová loď Smiřice i pirátská plachetnice. Nábřeží paromilů začne v 10 hodin a potrvá zhruba do 16 hodin.

Prasek – Sjezd rodáků spojený s oslavami 125. výročí založení místního sboru dobrovolných hasičů zažije o víkendu Prasek. Program začne v sobotu po poledni a potrvá až do neděle.

Vysoká nad Labem – Slavnostní žehnání nového zvonu v obnovené zvoničce, soutěž o nejlepší posvícenské koláče, pouťové atrakce, exhibiční fotbalové utkání i posezení při hudbě. Tak bude vypadat Vysocké posvícení, které se uskuteční v sobotu od 13 hodin.

Rychnovsko - Dožínky našich předků

Záměl – V sobotu můžete v Hostinci U Karla IV. vidět mlácení obilí cepy, dozvědět se co je snop, panák, cep, povříslo a vše, co k sečení a sklizni obilí patřívalo, čekají váš totiž Dožínky. Programem, který začíná v 17 hodin, bude provádět spolek archaických nadšenců ze Sebranic. Od 18 hodin zahraje skupina Jsemtam Band.

Rychnov nad Kněžnou – Na 12. Rychnovském divadelním jarmarku aneb Dividílkování uvidíte o víkendu na Poláčkově náměstí představení i kejkle. Zábavu zpestří historický kolotoč, jízdy na koni, lukostřelba, jarmareční muzika, kouzelník nebo ohňostroj.

Borohrádek – Na fotbalovém hřišti se v sobotu od 14 hodin koná druhý ročník hudebního festivalu Borohrátky 2010. Představí se kapely, jejichž členy spojuje jedno společné, Borohrádek.

Trutnovsko - Baroko na Kuksu

Kuks – Festival barokního umění Teatrum Kuks začíná dnes v kostele sv. Anny v Žirči. Bohatý program potrvá až do neděle, většina koncertů a divadelních představení se uskuteční v hospitalu. Kromě českých umělců se představí také Italové a Rakušané.

Úpice - Automoto-klub Úpice pořádá třetí ročník Motoshow a Úlet párty aneb Zábavné odpoledne v netradičních discipílách, který se bude konat v sobotu od 10 hodin v přírodním areálu na Dlouhých Záhonech.

Náchodsko - Na konec to nejlepší

Velký Dřevíč – Sezona rockových zábav ve Dřevíči končí tím nejlepším, co bylo pro návštěvníky areálu připraveno, a tím je přehlídka stylů a kapel – Rockfest. Zde se od 17 hodin představí návštěvníkům celkem sedm kapel. Akce se stala již tradičním ukončením prázdnin, a kdo ještě nestihl dobrou muziku, nenašel nové přátele, nesešel se s těmi, které už má, nebo kdo ještě nechce myslet na školu, má v sobotu poslední šanci.

Jičínsko - Dají sbohem létu

Valdice – Sbor dobrovolných hasičů ve Valdicích a obecní úřad zvou v sobotu na hasičské slavnosti a rozloučení s prázdninami. Akce se koná u příležitosti 115. výročí založení dobrovolného hasičského sboru ve Valdicích. Na programu jsou soutěže, vystoupení tanečních skupin, seskok výsadkářů i společenská zábava za doprovodu živé hudby. Tečku udělá ve 22 hodin ohňostroj.