Svitavsko - Mažoretky roztančí náměstí

Litomyšl – Sobota bude v Litomyšli patřit XII. ročníku nesoutěžní přehlídky mažoretkových skupin. Přihlásilo se dvaadvacet skupin z deseti měst z celé republiky. Skupiny mažoretek nejprve projdou za doprovodu hudby náměstí a u sochy Bedřicha Smetany se uskuteční přehlídka. Obohacením přehlídky bude účast skupiny mužů, kteří si říkají mužoreti ARTrosa a jsou z Hořic v Podkrkonoší. Akce začíná v osm hodin promenádním koncertem litomyšlské jedenáctky Bekras. Mažoretky vyjdou do ulic v 9.45 hodin.

Moravská Třebová - Fotofestival Moravská Třebová patří k nejvýznamnějším festivalům fotografií v České republice. Jeho jedenáctý ročník se uskuteční od 26. června do 26. srpna. Letošní ročník nese motto: „Setkání generací“. Zahájení festivalu proběhne v sobotu 26. června v 9.30 hodin v moravskotřebovském muzeu. Stěžejním bodem programu je přednáška a fotosoutěž Salon na šňůrách, které se mohou zúčastnit všichni přítomní autoři

Orlickoústecko - Čermenské slavnosti nabídnou i folklor z Konga

Dolní Čermná - Po dvaadvacáté se v Dolní Čermné koná od 25. do 27. června Mezinárodní folklorní festival Čermenské slavnosti. I letošní ročník nabídne zajímavou podívanou, a to v podobě vystoupení dvou slovenských souborů – Jánošík ze Svitu a Štrbianček z Tatranské Štrby, dále černošské skupiny MBunda z Demokratické republiky Kongo. Hlavní program festivalu probíhá v sobotu od 17 hodin v Areálu zdraví Dolní Čermná. V galaprogramu se představí sedm souborů – kromě tří zahraničních i čtyři české: Formani ze Slatiňan, Jaro Ústí nad Orlicí, Betty Praha a domácí Jitřenka. Na Čermenských slavnostech se ovšem nejen tančí, ale je připravena zábava pro děti i dospělé. Při Čermenském Hecboji se týmy zúčastněných souborů utkají v pátek odpoledne v netradičních sportovně zábavných disciplínách. V sobotu budou v areálu slavností předvádět řemeslné umění lidoví výrobci a od 15 hodin se budou bavit děti při různých atrakcích a soutěžích o drobné ceny. Po skončení hlavního programu asi ve 21 hodin začne večerní diskotéka, zpestřená ve 23 hodin slavnostním ohňostrojem.

Dlouhoňovice – SDH Dlouhoňovice pořádá v sobotu od 14 hodin akci s názvem Floriánek. Na děti čeká „Olympijské odpoledne“ v podobě různých disciplín, výtvarná dílna, kde si mohou namalovat tričko a vyrobit prostírání. Pro mlsné jazýčky je připraveno občerstvení. Akce se uskuteční ve sportovním areálu Dlouhoňovice.

Chrudimsko - Doubravská struna u Pardála

Ronov nad Doubravou – V sobotu od 15 hodin pořádá Ronovské hudební sdružení v hostinci u Pardála 3. ročník hudebního festivalu Doubravská struna. Hrají kapely: Wyrton, Janovec a Čilimník, Rufus, Vocativ, Bazamína, Bardoi, Tata Mia.

Obořice – V sobotu se v Obořicích (část Nasavrk), v malebném statku a stodole uskuteční 2. ročník hudebně poetického festiválku Obořice Jedna báseň. Od 14.30 do 21 hodin se představí řada literátů a hudebníků. Jan Matěj Rak zahraje na kytaru vlastní úpravy Ježkových skladeb, lídr skupiny Oboroh Slávek Klecandr vystoupí sólově. Venku se bude vařit guláš, točit pivo, prodávat víno, v provozu bude čajovna Luna. Prodávat se bude i domácí ovčí sýr a včelí produkty.

Chrast – Motoklub vozíčkářů pořádá ve spolupráci s Centrem Paraple, Českými motocyklovými novinami, Autoklubem ČR a městem Chrast Setkání čtyřkolek. Akce se koná na stadionu SK Chrast od 25. do 27. června. V sobotu od 9 hodin se konají dovednostní soutěže, na 13. hodinu je připravena kaskadérská show.

Pardubicko - Cikáni na Kunětické hoře půjdou do nebe

Pardubice/Kunětická hora – Celý víkend budou večery na Kunětické hoře patřit divadlu. V pátek, v sobotu i v neděli od 20.30 hodin bude k vidění muzikál Cikáni jdou do nebe. Hudební balada o zloději koní je dramatickým příběhem lásky Rady a Zobara, plným vášně, zrady a touhy po svobodě, s hlubokou životní moudrostí a nádhernými melodiemi z romského folkloru. Režie se ujal M. Pecko. V hlavních rolích se představí K. Jelínková a M. Mňahončák.

Holice - Dny Holicka. Tak zní název tradiční kulturně-sportovní akce, která se uskuteční v sobotu od 14 hodin až do půlnoci a v neděli od 10 do 18 hodin v prostorách holického klulturního domu a místních sportovišť. Návštěvníci se mohou těšit na ohňovou show v doprovodu afrických bubnů, mezinárodní žákovský fotbalový turnaj, prezentaci holických kynologů a celou řadu dalších atrakcí.

Živanice – V pátek 25. června vystoupí na parketu v Živanicích skupina Harlej. Koncert začne v 21 hodin. Harlej letos slaví 15 let. Do Živanic přiveze kromě prima pohody také poslední album, které vyšlo na konci března a nese název Harlejband.

Královéhradecko - Na narozeninovém dortu 705 svíček

Nový Bydžov – Na pomyslném narozeninovém dortu bude mít město o tomto víkendu 705 svíček. Oslavy výročí začnou páteční 132. Merendou. Studentská slavnost odstartuje na náměstí ve 20.30. Program pak nabídne vernisáž výtvarníků z Brezna, vystoupení skupin Kantoři, X. Poschodí, Total Randall či Beatles revival. Merendní ples v sokolovně nabídne tanec a zábavu za symbolických 19,90 Kč.

Nový Bydžov – Geniální slovenský klávesista a skladatel Marián Varga bude v sobotu výjimečným hostem východočeského publika. Jeden z mála koncertů ze svého letošního diáře odehraje v kapli svatého Jakuba v Novém Bydžově – Metličanech.

Hradec Králové - Nebe nad městem bude v sobotu patřit postiženým, pro které jsou připraveny vyhlídkové lety a další program. Akce Open Skies for nabídne vystoupení hudebních skupin, bojová umění i motokaskadéra, k vidění budou historická vojenská technika, letecké modely, seskok parašutistů a další. Program začíná v 10 hodin.

Rychnovsko - Přijďte si vyzkoušet tradiční řemesla

Kostelecké Horky - Přijďte si v sobotu od 13 hodin do Modrého domu vyzkoušet tradiční řemesla, poslechnout si vyprávění o včelách a seznámit se s výrobou tradičních slovenských sýrů za doprovodu slovenských lidových písní v podání skupiny Bezobratři. Na Horeckém jarmarku vás čeká zajímavý program s loutkovým představením a večerním koncertem folkových a lidových písní.

Rychnov nad Kněžnou – Od soboty začíná již XVII. Poláčkovo léto. Divadelní festival, pořádaný na počest rychnovského rodáka, spisovatele a novináře Karla Poláčka, probíhá v netradičních prostorách města. Mezi prvními můžete v sobotu od 19.30 hodin v zámecké jízdárně zhlédnout situační komedii Sluha dvou pánů nebo od 16.30 hodin v synagoze zahajovací koncert Muž, který sázel stromy. V neděli se pak od 17 hodin v zámecké jízdárně můžete těšit na muzikálovou divadelní hru Hrátky s čertem.

Pohoří – Od 21.30 hodin začíná v sobotu na letním parketě v Pohoří koncert. Můžete se těšit na MIG 21, rockovou dívčí kapelu K2 nebo Bugs Banny Company

Trutnovsko - Výtvory z pískovce na počest hraběte Šporka

Stanovice - Vyhlášení výsledků sochařského Sympozia Sporck a vysvěcení lomu sv. Krištofa se koná v sobotu od 10 hodin. Výtvory z pískovce, které vznikají na počet hraběte Šporka, si mohou zájemci přijít prohlédnout do nádherného prostředí lomu sv. Krištofa na trase z Kuksu do Braunova Betléma.

Chotěborky – Už 16. ročník hudebního léta začíná v sobotu. V místním kostele se od 17 hodin koná mše svatá, při níž vystoupí Královédvorský chrámový sbor. Od 18 hodin se toto těleso představí na koncertě, kde zazní především díla starých mistrů, ale i současného autora Otomara Kvěcha.

Špindlerův Mlýn – Koncerty, žonglérská vystoupení, ukázky dravců i ohňostroj nabídne Špindlerovská pouť. Už 19. ročník akce v pátek zahájí běh do vrchu, hlavní program se bude odehrávat v sobotu od 13.30 na náměstí. Večer oblohu rozzáří ohňostroj.

Dvůr Králové – Královédvorský okruh historických motocyklů o cenu Františka Šťastného se pojede v sobotu a v neděli přímo v ulicích města. Na startu budou nejen závodníci z České republiky, ale i ze Slovenska, Německa, Velké Británie, Švýcarska a dalších zemí. Návštěvníci mají možnost si prohlédnout stroje v depu. V sobotu se tréninky konají od 8.30 do 18 hodin, v neděli jsou závody od 9 do 17 hodin.

Náchodsko - Jste naladěni na strunu Wabiho Daňka?

Červený Kostelec – V přírodním areálu u divadla se tuto sobotu od 20 hodin koná country festival Červenokostelecká struna. Návštěvníky potěší známý písničkář Wabi Daněk spolu s excelentním kytaristou Milošem Dvořáčkem. Poté vystoupí hronovská skupina Kamion a skupina Pěna z Trutnova. Při nepřízni počasí se koncert Wabiho Daňka přesouvá do Divadla J. K.Tyla, další program se ruší.

Nové Město nad Metují – Po úspěšném loňském ročníku se v parku za sokolovnou uskuteční další přehlídka „street“ sportů a aktivit. V neděli od 13 hodin se můžete těšit na ukázky žonglování, bike trialu, graffiti, breakdance, capoeiry a další. Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet chůzi po nízko natažených lanech, bubnování, žonglování a mnoho dalších netradičních aktivit. Odpoledne bude promítání filmů a dokumentů o street sportech. Připravena je herna se společenskými a stolními hrami, soutěže i dětský koutek. Přehlídku ve 21 hodin zakončí ohňová show.

Jičínsko - Škola v Pecce oslavuje sté narozeniny

Pecka – Základní škola Pecka slaví v sobotu 26. června od 10 do 20 hodin 100. výročí otevření své současné budovy. Připraveny jsou ukázkové hodiny, prohlídka fotografií, kronik a výstava výtvarných prací bývalých i současných žáků v prezentační místnosti, na chodbách budou k vidění obrazy. Od 13 do 17 hodin je připraveno sportovní odpoledne, od 14 do 18 hodin odpoledne s hudbou.

Vysoké Veselí – Město Vysoké Veselí pořádá tradiční hudební festival Vackovo Vysoké Veselí. Koncert ze skladeb národního umělce Karla Vacka proběhne v neděli 27. června od 14 hodin v přírodním areálu za sokolovnou. Jedná se již o 25. ročník za osobní účasti dcery Karla Vacka st. JUDr. Jarmily Kučerové a vnuka Karla Vacka st. – Josefa Kučery. Účinkuje dechový orchestr Junior se svými sólisty. Řídí Josef Zettl, diriguje Josef Kučera. Zpívají Ivana Brožová, Ivana Zbořilová a Josef Oplt. Uvádí Karel Vydra. Občerstvení pro návštěvníky je zajištěno.

Ostroměř – Komise pro sportovní a kulturní činnost vás zve na další ročník neckyády v sobotu 26. června. Přihlášení plavidel je od 9.30 hodin, start v 10 hodin u Vobořilova mlýna, cíl plavby u Rychterova mostu. Věříme, že tuto akci podpoříte velkým a rozmanitým množstvím plavidel.