Jičínsko - Koncert chrámových sborů

Konecchlumí - Vánoční koncert v kostele sv. Petra a Pavla v Konecchlumí se uskuteční v neděli v 16 hodin. Díla Jakuba Jana Ryby a Jana Ev. Kypty v exkluzivním provedení chrámových sborů a jejich sólistů na varhany doprovází Magda Burianová.

Železnice - Ve vlastivědném muzeu je ode dneška až do konce ledna výstava vánočních pohlednic Jiřího Škopka.

Mlázovice - Osmý ročník vánoční výstavy se koná od pátku do neděle v sále restaurace Radnice v Mlázovicích. K vidění budou betlémy, výtvory místních umělců, obrazy Gabriely Čapounové, dílka šikovných maminek… Můžete se těšit i na tradiční vystoupení loutkového divadélka v podání obyvatel místního domova důchodců. Představení se koná již v pátek od 17.30 hodin. Pro malé i velké bude připravena výtvarná dílnička. Otevřeno bude: pátek 15 až 20 hodin, sobota 10 až 20 hodin a v neděli od 10 do 14 hodin. Vstupné dobrovolné.

Svitavsko - Advent ve Svitavách nabídne pestrý program

Svitavy - Velký jarmark a řada dalších akcí je připravena na druhou adventní neděli ve Svitavách. Na jarmarku vystoupí dětský folklorní soubor Iskérka. V muzeu se uskuteční malování a prodej klasických vánočních ozdob, pečení cukroví, pletení vánoček, smažení tradičních vánočních hnízd… Ve Fabrice bude připravena dílna pro děti, výroba vánočních ozdob, přání a dárků. Děti si přijdou na své v Tyjátru, kde se budou od devíti hodin nonstop promítat pohádky.

Litomyšl - Vánoce zaklepou na dveře v sobotu ve Smetanově domě. Od deseti do sedmnácti hodin je tady připraven program pro celou rodinu: patchworková tvořivá dílna; inspirace pro štědrovečerní stůl a vánoční menu. Prodej vánočních dekorací a vazeb, pečení a zdobení staročeských perníčků, výroba vánočních přání, jmenovek, andílků, svícínků, dárkových taštiček a drobných dekorací. Ochutnávka pivních speciálů. Přijede i vánoční sob Barnabáš, který osobně předává dětská vánoční přání Ježíškovi.

Polička - Vyrobit si tradiční vrkoč ze sušených plodů bude možné v sobotu od 13 do 16 hodin v Centru Bohuslava Martinů. Lidé věřili, že jim vrkoč přinese zdraví, lásku a ochranu. Stačí, když si s sebou přinesete malý hrneček nebo květináč a společně ho dozdobíte snítky krušpánku a osázíte hustým lesem špejlí s drobnostmi.

Orlickoústecko - Vlakem s dětmi pojede Mikuláš

Choceň - Na sobotu připravují České dráhy další jízdu mikulášského parního vlaku na lokální železniční trati z Chocně přes Vysoké Mýto do Litomyšle. Tentokrát vyjede souprava deset minut po osmé hodině ranní z choceňského nádraží, z Litomyšle se vydá nazpět k Chocni v 10.40 hodin. Druhá jízda začne v Chocni ve dvě odpoledne, z Litomyšle je stanoven odjezd na 16.07 hodin. Tato mikulášská jízda patří vedle jízd mikulášského vlaku z Letohradu na Králicko a divokých jízd pekelného spřežení na Vysokomýtsku k nejtradičnějším připomínkám Mikuláše pro děti i dospělé ve východní části Pardubického kraje.

Choceň - Už po dvaačtyřicáté se v sobotu poplave vyhlášená soutěž otužilců Napříč Chocní. Soutěž se uskuteční v části Tiché Orlice, která lemuje místní park Peliny. Akce je také atrakcí pro diváky, kterých se na břehu řeky scházejí pokaždé stovky a obdivují plavce ve vodě, jejíž teplota se pohybuje zpravidla jen několik stupňů nad nulou.

Lanškroun - Cyklisté a chodci především z Rudoltic a Lanškrouna se už brzy dočkají otevření nové cyklostezky. Nadělí jim ji samotný Mikuláš. V sobotu ve 13 hodin vyjdou dvě skupiny účastníků mikulášského průvodu: jedna z Rudoltic, druhá z Lanškrouna. Setkají se u sídliště Zámeček, kde dojde ve 13.45 hodin k slavnostnímu přestřižení pásky. Slavnost bude pokračovat mikulášskou nadílkou s pohádkou a rejem čertů v Kulturním domě v Rudolticích.

Chrudimsko - Veselý Kopec vykouzlí náladu známou z obrázků Josefa Lady

Veselý Kopec - Tradiční výstava Vánoce na Veselém Kopci aneb Vánoční darování pokračuje v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci u Hlinska do neděle. Tématem letošní výstavy jsou obyčeje zimního cyklu svátků, především motiv dárků a obdarování. Ve vytopených roubených chaloupkách na návštěvníky čekají svátečně vyzdobené interiéry přibližující například podobu mikulášských a vánočních dárků pro děti z období před 100 až 120 lety. I na poslední víkend je připraven bohatý doprovodný program. „Každý, kdo si chce užít atmosféru vánočních svátků tak, jak je známe z obrázků Josefa Lady, by měl na Veselý Kopec zavítat v sobotu. Kromě ukázek pletení ozdob ze slámy, malování skleněných ozdob a výroby perníku tlačeného do forem, bude v hospůdce Na vejměnku v areálu muzea nachystaná tradiční zabijačka. Společně se skupinou LA Via z Přibyslavi si budete moci zazpívat koledy v nové kapli," doplňuje Ilona Vojancová, vedoucí správy SLS Vysočina. Výstavu zakončí v neděli Předvánoční jarmark, kde své výrobky představí osmdesát vybraných lidových výrobců z celé České republiky. Nebudou mezi nimi chybět ani výrobci ocenění titulem Nositel tradice v oblasti tradičních řemesel. Zastoupeny budou různé druhy výrobků: skleněné a korálkové ozdoby, ozdoby z přírodnin, keramika, majolika, ručně tkané textilie, modrotisk, kanafas, figurky ze šustí, užitné předměty ze dřeva, hračky a další. Víc informací týkajících se i dopravy najdete na internetové adrese: www.vesely-kopec.eu

Nasavrky - V neděli od 16 hodin se v zámku v Nasavrkách můžete těšit na Vánoce v hudbě klasiků. Na druhém adventním koncertě vystoupí Jana Lesná soprán, Markéta Štefaniková alt, Miroslava Feyglová klavír.

Pardubicko - Sladké Vánoce na pardubickém zámku

Pardubice - Adventní odpoledne s názvem Sladké Vánoce přenese sváteční pohodu v neděli do rytířských sálů pardubického zámku. Předvánoční atmosféru od 14 hodin vytvoří vánoční čtení a zpívání koled. Nebude chybět betlém a zastoupena budou i tradiční řemesla. Návštěvníci se mohou podívat na výrobu ozdob a pečení cukroví.

Pardubice - Magické vánoční představení nejen pro děti předvede v neděli ve 14 hodin v Kulturním domě Hronovická Pavel Kožíšek. Po vystoupení bude následovat autogramiáda a fotografování s Pavlem Kožíškem.

Pardubice - V sobotu změří své síly „ostří hoši" v kongresovém sále AFI Paláce. Již potřetí se zde uskuteční Galavečer bojovníků. Na diváky čekají od 19 hodin zápasy podle platných pravidel muay thai, K-1, klasického boxu, zápasu žen, MMA a souboje dětí. Zlatým hřebem večera bude zápas o titul evropského šampiona asociace WKF.

Uhersko - Adventní koncert k oslavám dokončení opravy kostela Nanebevzetí Panny Marie se uskuteční v sobotu od půl páté odpoledne. Zazpívají mužský pěvecký sbor Litomyšl, spojené litomyšlské sbory, Veronika Kladivová a další.

Hrochův Týnec - V neděli se uskuteční adventní koncert smíšeného pěveckého sboru Salvátor pod vedením dirigenta Tomáše Židka v kostele sv. Martina v Hrochově Týnci. Začátek je v 16 hodin. Tento duchovní koncert se koná u příležitosti 100 let od narození hrochovotýneckého rodáka Karla Židka.

Krouna - Zveme na druhou neděli adventní do kostela sv. archanděla Michaela v Krouně na Adventní koncert dětí a učitelů hudby ZUŠ Bohuslava Martinů v Poličce, který začíná v 17 hodin.

Královéhradecko - Hradecká směska mladých tvůrců

Hradec Králové - V sobotu se v Klubu Č. p. 4 na Malém náměstí uskuteční pravidelná akce Hradecká směska. Od 9 do 18 hodin si tu budete moci nakoupit ručně vyráběné dárky od místních mladých tvůrců, ochutnat krkonošské kyselo. V rámci směsky také můžete přispět na depozitum Kočičí naděje Hradec Králové, které se stará o nemocné a zatoulané kočky.

Hradec Králové - České i polské vánoční koledy, pečení chleba i buchet, debata o venkovských zvycích týkajících se předvánočního času či ukázka zimního provozu bude v sobotu v programu na Šrámkově statku v Pileticích. Koná se tady akce nazvaná Malý advent. Začátek je v deset hodin dopoledne a program je naplánovaný do šestnácti hodin.

Hradec Králové - Pejsek Ťaflík a jeho kamarádi zvou také letos všechny děti na Velkou vánoční slavnost do Velkého sálu Aldisu v neděli od šestnácti hodin. Návštěvníci se mohou těšit na milý vánoční příběh pejska Ťaflíka, známé i zcela nové písničky, tanec, vánoční cukroví a pořádnou chumelenici. Vstupenky jsou k zakoupení v předprodeji v Infocentru na Gočárově třídě nebo v Centru Sion, které akci pořádá.

Rychnovsko - Anděl Ariel zve na putování v čase

Potštejn - Hraná prohlídka vánočně ozdobeného zámku v Potštejně se koná každou adventní sobotu v prosinci. Potštejnský anděl Ariel zve do tajemného příběhu Vánoc, kterým vás provede zvídavá holčička pátrající po původu vánočních oslav. Současně si prohlédnete zámecké místnosti, vyzdobené v duchu českých vánočních tradic, živý betlém a mnoho dalšího. Celý zámek provoní vánoční punč, který připraví služebné v dobových kostýmech. Neváhejte a přijďte putovat v čase.

Rychnov nad Kněžnou - Výstavu betlémů spojenou s tradičními zvyky a bohatým doprovodným programem bude opět po roce hostit až do 27. prosince Společenské centrum. Výstava představí betlémy ze sbírek muzeí východních Čech, z kostelů, od soukromých sběratelů a současných tvůrců.

Náchodsko - Knížecí Vánoce a advent v Babiččině údolí

Ratibořice - Na Knížecí Vánoce na zámku a Advent v Babiččině údolí zve o víkendu zámek Ratibořice. V Babiččině údolí budou k vidění svátečně upravené objekty Starého bělidla a Rudrova mlýna. Připraven je malý adventní trh a můžete i nahlédnout do „štědrovečerně" vyzdobené babiččiny světničky na Starém bělidle.

Nové Město nad Metují - Tradiční vánoční výstava na zámku Vánoce s květinou se letos ponese v duchu Od adventu do Tří králů. Během celé výstavy (od čtvrtka do neděle) je zajištěno hlídání dětí v mateřském centru a bohaté občerstvení.

Adršpach - Skalní město Adršpach zve všechny v sobotu od 10 do 13 hodin na Adršpašské čertohrátky. Připraveny jsou soutěže zručnosti a vědomostí, zdobení vánočních stromků a závěrečné opékání uzenin nad ohýnkem. Návštěvníci v maskách, soutěžící a děti do 15 let mají vstup do skalního města zdarma. Účastníci dostanou na památku drobnou odměnu.

Trutnovsko - Květinový muzikál nejen pro děti

Trutnov - Květinový muzikál pro děti s autorskými písněmi a bleskovými převleky brněnského Divadla Anička a letadýlko mohou diváci zhlédnout v neděli v Uffu, a to od 16 a 17.30 hodin. V muzikálu hrají Anna Duchaňová, Michal Němec Jablkoň. Divadlo vychází z autorské divadelní tvorby. Spojuje prvky kabaretu, loutkového a předmětového divadla. Hledá hranice mezi vtipem a trapasem.

Malá Úpa - Mikulášská zábava se uskuteční v restauraci U kostela v Dolní Malé Úpě v sobotu od 20 hodin. K tanci a poslechu zahraje Duo Jan a Lenka Staňkovi.

Janské Lázně - Na kolonádě se v sobotu v 15 hodin koná slavnostní prezentace nové knihy Janské Lázně procházka historií města pod Černou horou. Publikace bude v prodeji na místě a od 10. prosince také v kanceláři kina a v městské knihovně.