Letos s podtitulem Český rok aneb TRADICE tradičně i netradičně. Historické město Jičín se jako mávnutím kouzelného proutku promění ve čtyři roční období.

Přivítáme jaro ve farní zahradě, prolétneme létem v zámeckém parku, přivoníme k podzimu na Rynečku nebo se zahalíme do teplých kabátů na nádvoří zámku. Malí i velcí návštěvníci si během pěti dnů mohou uplést pomlázku, nabarvit si velikonoční vajíčka, přesadit květiny na babiččině zahrádce, vyrobit si čarodějnici, draka, slaměnou sochu nebo ježka. Romantickou atmosféru zažijí všichni v zámeckém parku při promítání filmů v letním kině či při pozorování hvězd s výkladem. A ti, kteří tíhnou spíše k adrenalinovým zážitkům, si přijdou na své při závodění na motokárách.

Chybět nebude ani plovárna rozmarného léta s báječnou zmrzlinou. A co by to byl za podzim, kdyby chyběl tradiční rybolov s rybami v kádi, běh v holínkách či drakiáda? Na všechny dýchne i zimní čas a vánoční atmosféra se všemi typickými radovánkami v podobě běžkování, sáňkování, bruslení nebo tradičního zdobení perníčků a svícnů. Na Valdštejnově náměstí se odehraje pohádka O Marušce a dvanácti měsíčkách. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost ztvárnit matku přírodu a svými výtvory přebarvit zeleň na období, které je pro daný den určené.

V centru města vyroste také les Řáholec, ve kterém vznikne báječná odpočinková zóna. Středeční den je věnován pohádkové postavě Rumcajse, který slaví 50. výročí od prvního uvedení v televizi. Festival zahájí tradiční průvod masek v čele s patronem Pohádkového města Jiřím Lábusem. V průběhu středečního pohádkového průvodu proběhne zápis do České knihy rekordů, proto vítáme masky Rumcajse a všech pohádkových postav z příběhu. Ty nejzajímavější masky budou odměněny na hlavním pódiu na Valdštejnově náměstí zajímavými cenami!

Sobotní galaprogram přinese velkolepou show v podání Michala Hrůzy či známé písně skupiny MIG 21 v čele s frontmanem Jiřím Macháčkem. Ta roztančí náměstí těsně před tradičním ohňostrojem. Během festivalu se můžete těšit i na Sebastiana či na Milana Peroutku a další účinkující.

(jj)