Unikátní propojení dětí i dospělých v mažoretkovém hadu se uskutečnilo v rámci dvacetin Lomnického hudebního jara, mezinárodního festivalu hudby, zpěvu a tance.

Účastníci pokusu na Husově náměstí odšlapali zhruba dva kilometry, a když jim Tomáš Hrábek z Agentury Dobrý den sdělil, že pokus musí zopakovat, protože mu selhalo sčítací zařízení, téměř všichni hlasitě odmítli. Naštěstí šlo o žert!

„Všechno proběhlo v pořádku, všichni byli propojeni hůlkami. Napočítal jsem 588 účastníků rekordu," potvrzuje.
„Vzpomněli jsme si na rok 2001, kdy jsme se poprvé zapsali do knihy českých rekordů s nejdelší namalovanou notou. Dvacátý ročník jsme chtěli oživit a také zapojit do našeho dění i veřejnost," přibližuje nápad s vytvořením rekordu zakladatel festivalu a jeho prezident Josef Svoboda.

Svátek hudby, tance a zpěvu byl slavnostně zahájen na Husově náměstí. Počet registrovaných účastníků dosáhl úctyhodného čísla 1400. Hosté se prezentovali v deseti kategoriích a vystoupili v lomnickém zámku, Tylově divadle, kině, umělecké škole, sportovní hale i v centru města. „Mým původním záměrem na počátku roku 2005 bylo vytvořit v našem městě hudební soutěž, která by umožnila prezentaci mladých hudebníků a divákům zprostředkovala sérii zajímavých vystoupení. Ze soutěže se postupem času stala přehlídka a počet vypsaných kategorií se rozrostl geometrickou řadou," ohlíží se Svoboda. 

Festival Lomnické hudební jaro je určen dětem a mládeži od 4 do 19 let. Jeho smyslem není soutěžit, ale prezentovat své dovednosti, předat si zkušenosti, setkat se s kamarády. Večer se pak v Tylově divadle v rámci galakoncertu před představili tanečníci z Gruzie, domácí Plochá Nota, Roman Horký z Kamelotu a další téměř stovka účinkujících.