Jejich cílem je prezentovat především regionální muzikanty a zpěváky, jimž je hudba ušlechtilým koníčkem, ale jejich výkony jsou mnohdy srovnatelné s těmi profesionálními.

„Hudební slavnosti obvykle zahajuje zajímavý host a ani letošní rok nebyl výjimkou, v sále radnice vystoupila Chantal Poullain se svým šansonovým projektem za doprovodu kapely Štěpána Markoviče, vynikajícího jazzového hudebníka a saxofonisty," říká k úvodnímu koncertu ředitel DKK Tibor Gál.

V průběhu měsíce se posluchači mohou těšit na různorodá vystoupení souborů z Hořic a okolí. Ženský flétnový soubor Pifferaios z Lázní Bělohradu, který spolupracuje se zpěváky z Toni dei siignori, vystoupí již 25. května v synagoze. Tamtéž svým umem potěší návštěvníky 3. června pěvecký sbor Bona Vita.

V chrámu Narození Panny Marie se v rámci Noci kostelů představí sbory Ratibor a Vesna spolu s žáky hudebního oddělení ZUŠ Hořice, a to v pátek 10. června.

Vítání slunovratu si vzal letos opět na starost orchestr Dalibor, který bude hrát 24. června na Gothardě u Riegrova obelisku.

Zcela výjimečné vystoupení čeká také Hořický komorní orchestr. Koncert, který se bude konat 16. června v sále radnice, bude totiž slavnostní. Orchestr si jím připomene 30. výročí své existence.

Do Hořických hudebních slavností jsou zařazena i vystoupení dechových, swingové a žákovské kapely, koncertů bude celkem šest, úvodní již poslední květnovou neděli, závěrečný pak koncem srpna, všechny ve Smetanových sadech. Zajímalo nás také, zda se bude v kulturním domě dít něco o prázdninách. „V červenci organizujeme letní taneční kurz, na podzim pak budeme mít taneční pro pokročilé," říká ředitel Gál. A proč nechodí na podzim do tanečních mladí?

„Rodiče si udělali vlastní anketu v hořických školách s jednoznačným výsledkem. Pětaosmdesát procent rodičů by preferovalo pro své děti podzimní kurz, kdežto mladí jsou stoprocentně pro letní termín. Je jim sice většinou velké vedro, chodí třikrát týdně, ale velkou výhodu vidí v tom, že se vše naučí za pouhý měsíc," dodává Tibor Gál.

RENOVACE

V srpnu bude Koruna zavřená, bude se opravovat střecha budovy. Menší úpravy a opravy se provádějí průběžně. Nové budou toalety pro zdravotně znevýhodněné, do lóží byla pořízena nová křesla, také sedáky před lóžemi budou upraveny, dřevěné obložení vestibulu i patra čeká renovace.

Na podzim se pak rozběhnou cykly divadelního předplatného, Kruhu přátel hudby a v říjnu prvním koncertem zahájí svou činnost jazzový klub.    Jindra Váchová