Autor projektu Josef Knap by rád viděl společnou práci s názvem Spolu nad úbislavickým údolím, na přímce mezi Kumburkem a vrchem Ropka. „Je to nádherný prostor poblíž kapličky, ale Úbislavičtí se ještě nerozhodli, tak uvidíme, zda se opracované pískovce nepostěhují do Lukavce, kde o ně mají rovněž zájem," krčí rameny mladý umělec, „odkojený" hořickou kamenickou školou, v současné době student Akademie výtvarných umění v Praze, obor restaurování výtvarných děl sochařských. Jako úbislavického rodáka by samozřejmě hřálo u srdíčka, kdyby dílo zkrášlilo jeho domovinu.

„U České Proseče nemůže být monument instalován z důvodu blízkosti komunikace. Ale uvažujeme o prostranství u hřbitova. O dílo máme každopádně zájem," sdělil Jičínskému deníku starosta Úbislavic Miloš Urban.

Dílo mladých

Projektu Spolu se zúčastnilo šest studentů, u zrodu stál Josef Knap a Matěj Bílek. Právě oni zareagovali na výzvu a pokusili se získat grant, na který nakonec obdrželi čtyřicet tisíc korun. „Jedná se o projekt na podporu tvořivosti, inovací a kreativity pražských vysokých škol s výtvarným zaměřením. Grantová výzva byla především o nových přístupech, proto jsme se snažili vymyslet jednotící prvek, vlastně společné dílo, což není vůbec jednoduché. Měli jsme za cíl vytvořit sochařskou práci, na které by se podílelo několik autorů zároveň. Sochařský plenér jsme směřovali do Hořic, kde je ideální zázemí," popisuje Josef Knap. 

Autoři díla
Na společné práci se podíleli
Irena a Anastázie z Ruska
Dominik Fiala
Marie Špačková
Matěj Bílek
Josef Knap
Půlroční projekt měl zakončení
v hořickém lomu sv. Josefa, kde studenti opracovávali během deseti dnů ostroměřský pískovec. V lomu našli zázemí v lesní chatě.

Matěj Bílek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové Praha Pepu doplňuje: „Vlastně všichni jsme tvořili společně a i tak se jmenuje naše dílo. Každý pracuje s kamenem nějak jinak a naším cílem bylo, aby tak každý vystihl svůj charakter, ale zároveň aby celek vypadal jako jeden rukopis, kdy se doplňujeme a řešíme naše přístupy. Moje dílo vystihuje jednak vrstvení kamene, ale také odebírání té hmoty. Takže v obdélníčku, který jsem v kameni vytvořil, je červená barva, která symbolizuje krev, jako že ten kámen strádá, pláče a bolí ho to."

Celkově má pak dílo symbolizovat a vyjadřovat spojení. Proto jsou v každém kameni otvory, kudy bude procházet lano jako spojující prvek. „Někde však bude linka provazu přerušena, aby se zdůraznilo to, že ačkoliv držíme při sobě, tak to mnohdy někde může váznout. Na díle pracujeme deset dní a chceme, aby bylo vystavené někde, kde bude v symbióze s krajinou," míní Bílek.

„Už jsme za fází realizace, ale ještě nemáme práci usazenu. Lidé si ji mohou v současné době prohlédnout v lomu, kde bude čtrnáct dnů čekat na transport. Ten bude, tak jako zakoupení pískovce z ostroměřského lomu, hrazen z grantových peněz," upozorňuje budoucí restaurátor Josef Knap.

Popis díla

„Šest segmentů kamenů, poskládaných na sebe vytváří celek s názvem Spolu. Má vyjadřovat kolektiv, společnost, kdy jsme vlastně různě spjati, někdy se vztahy roztrhnou. Do díla jsme vložili svoji vlastní invenci a práci rukou. S výsledkem jsme spokojeni," hodnotí dílo Josef Knap.