Starousedlíci si určitě pamatují na Pepíčka Krause, packou postavičku, o níž se spousta lidí domnívala, že je bláznem, ale ti vnímavější dobře tušili, že si na blázna jen hraje, aby pozlobil tehdejší režim. Nebral si servítky, spousta lidí se mu kvůli jeho břitkému jazýčku vyhýbala, ale nikdy nikomu neublížil, dokázal si dělat legraci sám ze sebe i z ostatních.

Pačák Zdeněk Čejka vzpomíná
Na Pepíčka vzpomínám moc rád, v roce 1972 jsem s ním dokonce ležel v nemocnici. Když vyprávěl své zážitky, srocovaly se kolem něho davy lidí. Pamatuji se, že si koupil maringotku a postavil ji na hrázi Bahňáku, kde také jeden čas bydlel. Byl stejně starý s pekařem Kupkou, který na něho vzpomínal v packém Achátu, jeho spolužákem byl i inženýr Svatý, vynálezce tryskového stavu. Jednou se například oblékl jako Turek a sedl si doprostřed kolejí, to ho sebrali policajti. Jezdil do Jičína do práce autobusem, vždycky si sedl blízko nějakých pohlavárů a rozebíral s nimi politické události. On pravidelně četl noviny a měl všechno nastudováno, takže oni se většinou ztrapnili, protože vůbec nebyli v obraze. Byl to velice inteligentní muž, sečtělý, měl přehled, většinou chodil ve vodnickém, navštěvoval domov důchodců, kde vyprávěl lidem své příběhy. Také půjčoval peníze, velké částky, které mu dlužníci nevrátili a byli mezi nimi i lékaři. Svůj život ukončil sebevraždou. Dnes by mu bylo asi sedmadevadesát let.

Jeho život měl smutný konec, ale Pačáci na něho rozhodně nezapomenou. O to se už postaral místní umělec, sochař Albert Králiček, který nezaměnitelnou postavičku vrací bláznivému městu v podobě krásné plastiky. Ta najde uplatnění na malé packé odpočinkové zóně, jenž má vzniknout v prostoru na zbořeništi, tedy naproti prodejně Pascal.

Pár stolečků se židličkami a u jednoho z nich Pepíček Krausů. Krásné posezení v kouzelným výhledem na novopacký klášter.

Trefa do černého
„Už delší dobu spolupracuji s architektem Martinem Doubkem, kterému jsem už navrhl spousty věcí, které neprošly. Jsem rád, že Pepíček Krausů se ujal. S návrhem přišel pan Doubek. Vytvořil jsem si skicu podle fotografie, já si totiž pana Krause pamatuji jen velice matně," přiznává autor zdařilého sousoší, které má být z bronzu. V lokalitě nad náměstím má vzniknout jakýsi hostinec se stolečky a židličkami. Na jednu ze židliček usedne Pepíček se svoji mlsnou kozou," popisuje vizi autor díla, které by mohlo už příští rok na podzim dohlížet na Pačáky. „Myslím, že instalace sochy je reálná do poloviny léta," soudí sochař.

„S oživením zbořeniště radnice počítá, má zde dočasně vzniknout imitace hospody, protože ta zde také kdysi bývala," potvrzuje nám starosta města Josef Cogan. „Chceme tam usadit packého blázna, který vlastně bláznem vůbec nebyl. Byl to spíš takový packý Švejk," hodnotí podnět.