Ocenění dětem předal spisovatel a režisér Václav Chaloupek. „Jaké zvíře mám nejraději? Nejspíš to, se kterým právě natáčím. Ale nejbližší jsou člověku ta, o která se stará a věnuje jim spoustu svého času. A to jsou medvědi," rozpovídal se režisér v místnosti, zcela zaplněné mladými posluchači.

Do spisovatelského klání vstoupili mladí pohádkáři ve věku od osmi do patnácti let. Jejich úkolem bylo sepsat příběh s tematikou skřítka Pelíška. A protože fantazii se meze nekladou, mnozí mladí umělci si zadání vyložili volně, což nezbývá než pochválit. Například: jen díky dětské představivosti světlo světa spatřila literární postava skřítka, jenž se jmenuje Ponožkožrout. Celkem 14 dětí se dočkalo čestného uznání, 11 potom převzalo hlavní cenu. Současně byly vyhlášeny výsledky ekologické soutěže Pohlaď zemi.

Přestože Jičín trochu pozlobil déšť, teplé počasí vydrželo. Děti si tak mohly nadále užívat pohádku. „Velký úspěch zažívá nejen Pelíšek, ale také jeho sluj uprostřed Valdštejnova náměstí – s komůrkami, kuchyňkou i postýlkou s peřinami. V jeho zahrádce přibývá kytiček, které přicházející děti v záhonku vytvářejí. Pískoviště u skalisek na náměstí je místem, kde vznikají za přispění bohaté fantazie: domečky z mechu, klacíků, šišek. Kupodivu plno diváků má vystavené výtvarné práce i snímky z výtvarné i fotografické soutěže v obřadní síni jičínského zámku," hodnotí aktivity v srdci pohádkového města Věra Rychterová.

Oranžové kolo

I při letošním festivalu návštěvníci roztáčeli pedály Oranžového kola – charitativního projektu Nadace ČEZ. Tentokrát lidé šlapali pro Dětské centrum Jilemnice a Farní sbor Českobratrské církve evangelické. Celkem vydupali částku přes 100 tisíc korun.´

„Jičínské Město pohádky je pro naše Oranžové kolo už tradiční štací. Podle hojné účasti bych řekla, že i návštěvníci akce už s námi počítají. Dokonce už mezi šlapajícími poznáváme známé tváře," uvedla Michaela Žemličková, manažerka Nadace ČEZ.