Její novou podobu navrhli a prosadili mladí, ale zkušení organizátoři ze Spolku Bezdružic, kteří se oživování kulturního a společenského dění v městečku věnují už dlouhodobě – organizují nejen vyhlášený festival hudby a divadla na hradě, ale obnovili například i tradici peckovských masopustních průvodů.

Jak sami říkají, uvažovali o změně podoby pouti už řadu let. Předražené atrakce, stánky s nevkusným zbožím a oblečením i hlasitá estrádní hudba podle nich prestiž pouti rok od roku snižovaly. „Víme, že s naším pohledem nemusí souhlasit každý, ale když novou podobu pouti podpořilo místní zastupitelstvo, byl to pro nás impuls a pustili jsme se do práce. A doufáme, že na výsledek je společně s námi zvědavá i většina Peckováků," říká jeden z organizátorů a současně peckovský kastelán Jan Murdych a dodává:

„Byli bychom prostě rádi, kdyby pro lidi z blízka i z okolí tohle každoroční setkávání rodin a přátel bylo opravdovou událostí, na kterou se budou první půlku roku těšit a tu druhou na ni budou vzpomínat."

Ilustrační foto.Zdroj: Věra KociánováJak tedy bude poslední srpnový víkend v Pecce vypadat? Už v pátek večer ožije náměstí countrybálem s místní kapelou Náhoda. Hlavní program je ovšem připraven na sobotu a neděli. Zahájí ho pouťová famfára a bude jím provázet slavný slovenský mim a šašek Miro Kasprzyk, který je známý svým humorným komentováním současného dění a zábavnými klauniádami pro děti i dospělé. Kromě staročeského jarmarku, na kterém své umění představí perníkáři, košíkáři, hrnčíři a další řemeslníci, budou připraveny také dílničky pro děti s malováním, kováním, vymýšlením příběhů, a dokonce i s lovením ryb z peckovské kašny.

Děti si budou moct zadovádět i na nejrůznějších atrakcích od tradičního malého řetízáku a houpaček až po méně obvyklá šlapací autíčka a dřevěné jeřáby. K pouťovému veselí bude po oba dny znít pěkná hudba od dechovky a dixielandu až po zlatá šedesátá v podání skupiny The Teachers. Připravena bude ale i řada dalších překvapení a sobotní program večer uzavře velkolepá ohňová show.

S myšlenkou nové podoby peckovské poutě sympatizuje od začátku řada významných osobností, určitý patronát nad akcí například převzala Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová, autorka inspirativních vegetariánských receptů, která se zájemci o zdravou stravu přijede na Pecku také pobesedovat.