Na hradě Pecka novou sezonu uvítají slavnostním příjezdem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a jeho družiny. Už tradiční akci naplánoval kastelán Jan Murdych na tuto sobotu.

„Program bude pestrý. V deset hodin přijede Kryštof Harant s manželkou v kočáru taženém koňmi, představíme mu uplynulou sezonu, připomeneme, co se tu podařilo, a následně pak pán hradu odemkne expozice pro první návštěvníky. Prohlídky budou probíhat po celý den, stejně jako velikonoční jarmark s živou muzikou v přízemí hradu. Na nádvoří budou vystupovat šermíři, nebude chybět občerstvení, tentokrát s podkrkonošskými dobrotami," zve Murdych. 

Hrad Pecka bude otevřen i o dalších velikonočních svátcích – na Velký pátek budou pro turisty dostupné pouze venkovní prostory, v neděli a pondělí už se budou konat klasické prohlídky.

A co je na Pecce nového? V nejbližší době by měli restaurátoři dokončit opravu sto dvacet let starého orchestrionu, který po loňské vážnější poruše opět oživí prohlídky zdejšího historického okruhu. „Díky restaurátorskému zásahu bude orchestrion po mnoha desetiletích zase samoobslužný – hrát totiž bude, stejně jako původně, po vhození mince. Návštěvníkům se tedy prohlídka asi prodraží, protože pokud budou chtít slyšet, co orchestrion umí, bude muset někdo ze skupiny obětovat pětikorunu," směje se Jan Murdych. První spuštění orchestrionu připravuje ve slavnostnějším duchu – přesný termín ale zatím určený nemá.

Velikonoční prohlídky připravuje hrad Kost. „Otvíráme na velikonoční pátek. Prohlídky budou probíhat klasicky na dvou okruzích, ale návštěvníci se na nich dozvědí nejen o hradu a jeho majitelích, ale také o historii Velikonoc, v jejichž duchu budou vyzdobeny i interiéry," přiblížil kostecký kastelán Jan Macháček s tím, že hrad bude otevřený po celé velikonoční svátky a dále během dubna vždy od středy do neděle. Největším lákadlem hlavní sezony mají být Lucemburské slavnosti, které se uskuteční poslední červencový týden, a chybět o prázdninách nebudou ani další doprovodné akce, jako jsou třeba oblíbené prohlídky s princeznou nebo rytířské turnaje v podhradí.

Až na první dubnový víkend se zahájením nové sezony počká Humprecht. „Vzhledem k několika předchozím nepříjemným zkušenostem s počasím jsme se rozhodli sezonu zahájit standardně, tedy až v sobotu 2. dubna," vysvětlila kastelánka Dagmar Faměrová a dodala, že k tomuto termínu na zámku finišuje úklid i úpravy okolí, aby návštěvníci byli co nejspokojenější.

Sobotecké změny

„Asi po deseti letech se podařilo provést zmladění letitých keřů meruzalky na vrcholíku přímo u zámku a po konzultaci s odborníky nyní plánujeme ještě drobnou výsadbu keřů a kolem schodiště barvínku a břečťanu," raduje se kastelánka.

Velikonočními akcemi zpestří svou nabídku i zbývající dvě památky jičínského regionu – Dětenice a Staré Hrady. V první z nich připravují prohlídku zámku se zajíčkem a kuřátkem, v druhém, už od čtvrtka, Pohádkové Velikonoce.