Svými nástroji navodily patřičnou atmosféru pro velice zajímavou výstavu obrazů, která je zde prezentována pod názvem Obrazy malířů z Novopacka.

Slovo ředitele

„Spolek novopackých výtvarníků patří k Nové Pace. Navazuje na tradice. Jsem rád, že v tomto dnešním světě v některých z nás zůstalo kousek devatenáctého století a duch národních obrozenců. Letos prožíváme 650. výročí první zmínky o Nové Pace a vlastně k tomu pořádáme i tuto výstavu. Ta ukazuje, že v místních lidech a i v lidech okolí zůstala láska k výtvarnému umění, která se zde začala projevovat od lidové architektury přes skvostný klášterní kostel, vznik malířské dílny Krečmerovy a Mühlovy, ale i úžasná atmosféra města, kde byl přenášen duch lidí, kteří učili na gymnáziu, jako byl profesor Karel Štika.. Ten do Nové Paky přinesl hodně teorie a lásky k výtvarnému umění až člověk žasne. Vidíme zde stopy lidí, které jsme velmi dobře znali - Jana Pavlovce, Jana Kloučka, Václava Šustra, Ferdinanda Tázlera a mnohých dalších. Je vidět, že to co v Nové Pace zaseli, nebylo marné,“ řekl při přivítání návštěvníků, kteří zcela zaplnili obě výstavní prostory Suchardova domu, ředitel muzea Miloslav Bařina.

Různé techniky

Z úvodního slova a představování jednotlivých protagonistů výstavy, Mgr. Evy Šinkmanové, která je duší Spolku podkrkonošských malířů sdružujících 40 výtvarníků, se přítomní dozvěděli o různých technikách a směrech malířů. „Jsme až na výjimky amatéři, tak se snažíme z různých směrů a technik najít to, co každému nejlépe vyhovuje. Odborník i laik zde najde realismus, ze kterého všichni vycházíme jako ze základu, ale i impresi a expresi,“ řekla mimo jiné Eva Šinkmanová.

Vystavované obrazy plátna, její slova dotvrzují. Jsou zde vidět různé malířské techniky od akvarelů, přes oleje, tempery až po epoxyakrylové barvy i různé náměty, kde převažuje hlavně krajinomalba. Návštěvníky zaujaly realistické zimní krajiny Vlastimila Mužíčka, ale i obrazy z jeho nejposlednější tvorby směřující ke kubismu. Hodně upoutávaly originální obrazy doktorky Kateřiny Krausové, ve kterých autorka předvádí jak velmi dobře zvládá různou malířskou techniku. Při pohledu na precizní, téměř akademické kresby obrazů Jany Typltové si nelze nevzpomenout na Mikoláše Aleše.

Kytice i krajiny

Vystavované obrazy kytic vyzařující ženský citlivý pohled Věra Hörstové patří určitě k tomu nejlepšímu co bylo v této oblasti vytvořeno. MVDr. Miloš Gerstner zde prezentuje ztvárnění krajinářských námětů z Krkonoš, Jiří Bohun dotvrzuje svoji pozici čistokrevného krajináře, podobně i jako Miroslav Čivrný a jeho krajiny z Podkrkonoší. Krajiny a květiny jsou rovněž tématem Evy Šinkmanové. Tvorba Radima Karla upoutává svoji detailní kresbou s leteckou tématikou. Vystavované obrazy doplňuje svoji zajímavou keramikou Jaroslava Kynčlová.

Výstava bude otevřena denně mimo pondělí v 8 – 12 a 13 – 16 hod. až do 28. října a vzhledem k rozmanitosti tvorby stojí určitě za zhlédnutí.

Míla Pour