„S myšlenkou na uspořádání většího hudebního festivalu koketuji již několik let, pouze jsem hledal dostatek odvahy a především vhodný prostor. Když sdružení Život bez bariér získalo areál, nebylo o čem přemýšlet. Spolupracujeme již několik let, takže jsme se dohodli, že společnými silami akci uspořádáme,“ uvedl hlavní pořadatel Ivo Krsek. Celý areál je v dost špatném stavu, několik desítek let do něj nikdo neinvestoval ani korunu. Sdružení Život bez bariér zde buduje moderní centrum pro pomoc postiženým, budou zde chráněné dílny, učebny, ubytování, sportovní a volnočasové aktivity, rehabilitace, půjčovna kompenzačních pomůcek, prodejna výrobků z chráněných dílen, ale také kavárna, výstavní síň, prostor pro pořádání koncertů, park atd.

První vlaštovka

Jde o velký projekt minimálně na deset let tvrdé práce. Sobota je první vlaštovkou, která má upoutat pozornost veřejnosti k tak trochu opomíjenému místu. „Vše jsme pojali jako multikulturní záležitost, takže by si každý měl přijít na své. Budou zde filmové projekce sociálních a ekologických dokumentů, stánky neziskových organizací, prodej výrobků z chráněných dílen, výstavy obrazů a fotografií, malování graffiti v přímém přenosu, turnaj ve stolním fotbálku, různé další doprovodné aktivity, čajovna, příjemné posezení v trávě nebo u stánků s občerstvením. Co se týče hudby, tak na své si tady najdou příznivci popu i rocku, jazzu, folkloru, ska, punku, metalu i taneční hudby,“ doplnil informace Ivo Krsek.


Akce začne v sobotu v jednu hodinu odpoledne. Pozváni jsou herec a písničkář Jiří Schmitzer, Ivan Mládek a celý jeho Banjo band včetně Milana Pitkina, Kalamity Jane a Ivo Pešák, dále zahrají například skupiny Sto zvířat, Skandaal, Lety mimo, NVÚ, Evergreen Dixieland Band a mnoho dalších. Celkem 18 skupin a ještě několik DJ.

Benefice

Festival je prezentován jako benefiční. V praxi to znamená, že z každé prodané vstupenky půjde 50 korun do fondu rekonstrukce kláštera. Takže každý návštěvník si nejen užije spoustu zábavy, ale přispěje i na dobrou věc. Celý výtěžek z festivalu bude použit na rekonstrukci kláštera.
V současné době se pracuje především na obnově budovy bývalé psychiatrie, kde budou chráněné dílny a učebny. Peníze získané z pořádání festivalu budou použity na nákup nábytku, vybavení, pomůcek a strojů do chráněných dílen a učeben.
Podrobný program otiskujeme již několik dní na servisní osmé straně i na webu.