Převážná část programu je vždy směřována k dětem, naší snahou je podpořit jejich čtenářství, přiblížit jim knihy seznámením se s jejich autory, ilustrátory a vydavateli, umožnit jim netradiční pohled na knihy a čtení, představit jim místními autory a regionální tvorbu, při tradičním klání vypravěčů se naučit vyprávět, někdy i tvořit vlastní texty.

Pro dospělé posluchače jsme připravili pořad Hany Kofránkové Verše Irmy Geisslové a v podání literárního spolku DIV a hudební skupiny Ze šuplíku pořad Láska radostná, láska bolestná. Dětem představil svou novou knihu Český ráj – věčná inspirace. Osobnosti a příroda Českého ráje RNDr. Zdeněk Mrkáček, několik besed se žáky základních škol spojených s autorským čtením měla jičínská rodačka Dana Beranová nad svou novou knihou Eva a Kniha poznání. O sběratelství, koníčcích, poezii, poetickém vidění světa, skládání básní apod. si povídali s dětmi redaktor Albatrosu Petr Eliáš a Petr Šrámek, editor knih Hrábky drápky odpadky a Nebe peklo ráj. Pořad tak trochu sváteční Shakespearovská pošta jsme zařadili do programu festivalu u příležitosti 450. výročí narození Williama Shakespeara. V autorském pořadu překladatele a anglisty prof. Martina Hilského a hudebního skladatele a interpreta Daniela Dobiáše zazněly nejen Shakespearovy Sonety, ale i doprovodný komentář Martina Hilského.

S písničkovým recitálem pro malé děti a poté pro studenty vystoupil na naší zahradě Jiří Dědeček, s programem Knížka Helča, ve kterém je vtipným a zábavným způsobem malým posluchačům

vysvětleno, jak knížka vzniká, jací lidé jsou u jejího zrodu nejdůležitější, jak by s ní měli její majitelé zacházet a co prožívá knížka, která se dostane do knihovny, vystoupila Helena Kriglová. Kmotr dětského oddělení knihovny, programový ředitel Albatrosu Ondřej Müller, poutavě vyprávěl o komiksu a jedno dopoledne naše knihovna ve spolupráci s AFS Mezikulturní programy, o.s. Jičín otevřela Živou knihovnu. Knihami byli v tomto případě lidé, kteří sdíleli se čtenáři své příběhy a čtenáři s knihami tak vcházeli do osobního dialogu. Čtenáři si pochvalovali, že se jim dostalo za krátký čas příjemným způsobem velkého množství zajímavých informací. Velice oblíbené jsou i besedy se spisovateli, tentokrát k nám přijeli Miloš Kratochvíl a Petra Braunová.

Pan Kratochvíl nás po besedě nechal nahlédnout i do rukopisu nové knihy, ze které jsme si mohli první kapitolu nahlas přečíst. Děti příběh Prázdniny blbce číslo 13, ve kterém autor více fandí hrdinovi, který má na vysvědčení kromě jedniček i trojky, než všem okolo, kteří to s ním „myslí dobře", hodně zaujal a už se těší na jeho vydání.

Petra Braunová se v besedě pro menší děti soustředila na svou oblíbenou knihu Ema a kouzelná kniha a pro starší děti na knihu Klub radostí všedního dne, která je o závislosti na internetu, která se dnes projevuje již u dětí předškolního věku a má podobné projevy jako závislost na alkoholu nebo na drogách. Mezi nejoblíbenější akce patří tradičně Listování, scénické čtení, projekt na podporu čtenářství u dětí i dospělých. V podání Věry Hollé a Pavla Oubrama byli posluchači seznámeni s knihami Pachatelé dobrých skutků a Tobiáš Lolness.

Již po jedenácté se v naší knihovně sešli vypravěči. Regionálního kola přehlídky v umění vyprávět prozaický text Čteme všichni, vypráví jen někdo se zúčastnilo osmnáct vypravěčů ve všech kategoriích, tj. od mateřských po střední školy. Někteří vystoupili se svým vlastním příběhem, někteří převyprávěli příběh přečtený.
Projektu, který finančně podpořilo město Jičín, se zúčastnilo celkem více než 1150 diváků.    Věra Trybenekrová Knihovna Václava Čtvrtka