Teprve čtrnáctiletá Gabriela Jakoubková z Víchové nad Jizerou se zařadila mezi nejmladší autorky knih v České republice. Od svých třinácti let oslovovala známé osobnosti mající vztah ke Krkonoším a nyní ve spolupráci s nakladatelkou Helenou Rezkovou vydává knihu Rozhovory z Krkonoš a Podkrkonoší. Křest se uskuteční zítra od 17 hodin ve Sloupové síni čp. 1 v Jilemnici

Ač se to zdá až neuvěřitelné, o vydání vlastní knížky snila Gabča, žákyně 9. třídy Základní školy v Jilemnici, od svých osmi let. A ve čtrnácti si svůj sen splnila. „Napadlo mě, že mnozí lidé ani netuší, jaké významné a zajímavé osobnosti z našeho kraje pocházejí nebo k němu mají blízký vztah. Nejprve jsem si chtěla napsat knížku jen pro sebe teď bych si ale přála, aby si ji s chutí přečetli i ostatní čtenáři. Psaní pro mě byla úžasná zkušenost a z každého rozhovoru jsem si odnesla jedinečný zážitek," říká o své prvotině mladá autorka.

Sepsat knížku nebylo vůbec jednoduché Gabriela samozřejmě od samého začátku počítala s tím, že ne každý bude ochoten věnovat čas neznámé třináctileté dívce. Velmi ji ale překvapilo, že ze tří desítek oslovených nereagovali jen dva. „Vážím si toho, že hrdinové mé knihy mi rozhovor nejen poskytli, ale spolupracovali se mnou i při autorizaci, výběru fotografií apod. Mnozí přidali i radu a pár povzbudivých slov, která pro mě byla obrovskou motivací," dodává.

„S Gabčou jsem se poprvé setkala před rokem při křtu jiné knihy, kdy se mnou točila rozhovor do vysílání Rádia Kulíšek. Když mě letos zjara oslovila jako vydavatelku, trochu mě to nejprve zarazilo. Po přečtení několika kapitol jsem se ale rozhodla velice rychle v téhle knížce si počte opravdu každý. Rozhodla jsem se tedy podpořit mladou autorku, která přípravě věnovala velké úsilí a nadšení, a kniha je na světě. Má 192 stran, v pevné vazbě, celobarevná, každý rozhovor doplněný fotografiemi a ilustracemi," popisuje tvorbu knihy vydavatelka Helena Rezková.

A na koho se můžete mezi třemi desítkami osobností těšit? Gabriela vedla rozhovory například se sportovci Květou Jeriovou-Peckovou, Veronikou Vítkovou, Jaroslavem Soukupem, Blankou Paulů, Stanislavem Henychem, dále s herci a zpěváky Janem Kanyzou, Bohumilem Kleplem, Stanislavem Zindulkou, Marií Doležalovou, Naďou Urbánkovou, Lou Fanánkem Hagenem, ale třeba i se sexuoložkou Hanou Fifkovou, kardiochirurgem Janem Pirkem, meteoroložkou Alenou Zárybnickou, moderátorkou Marcelou Augustovou, lékařkou Alenou Schmoranzovou a s dalšími osobnostmi. V knize nechybí ani úvodní rozhovor s vládcem hor Krakonošem.

Mnohé osobnosti přislíbily účast na zítřejším křtu knihy, spojeném s autogramiádou jejich i autorky.

(njt)