Jistě pobaví, pro vnímavější nabízejí často zajímavý příběh a pro znalce reálií připomínají často zapomenutou drobnost, která k Jičínu jako městu s nezaměnitelným géniem loci vždy patřila.

Kužel se narodil 2. března 1939 jako syn vyhlášeného kamnáře, na jehož umění stavby kachlových kamen vzpomínal i zesnulý herec Josef Vinklář. Břeťa od mládí kreslil a maloval. Vyučil se soustružníkem kovů a absolvoval Střední průmyslovou školu v Jičíně. Pracoval jako soustružník, frézař a technický úředník. První samostatnou výstavu měl koncem 70. let. Tuto výstavu navštívil i Radek Pilař, který mu udělil cenné rady. Kužel byl i iniciátorem založení výtvarného kroužku v roce 1980.

V Jičíně ho zpočátku vedl architekt Zdeněk Šindlar, se kterým jsou spolužáky ze základní školy. Seznámil ho se základy kresby, ale základy malby získal od akademického malíře Jiřího Lízlera.

Zúčastňoval se všech okresních výstav v jičínské galerii, kde byl vždy oceněn za svůj přístup k tvorbě.

V roce 1988 prodělal srdeční infarkt a deset let nemaloval. Po důkladném odpočinku se pomalu opět začal věnovat malování. Vystavoval svá díla jak v Jičíně a okolí, tak i v Praze. Pro osobitý přístup k tvorbě je ceněn odborníky i laickou veřejností.