Sobotní celodenní program „rozpohybovaly“ dopolední aktivity. Na hřišti se utkal místní fotbalový tým amatérů s fotbalistkami ze Staré Čivice. Profesionálky s domácími prohrály 3 : 4. Neúspěšný byl naopak radimský tým volejbalistů, který se v rámci krajské soutěže utkal s Benešovem u Semil - pro něj zápas končil porážkou 1 : 3.

A to byly asi jediné neúspěchy akce, protože jinak se Radimským všechno vydařilo na jedničku. Výstava v základní škole oslovila především školáky, kteří tu usedali do lavic. Pozitivně se hovořilo o pestré expozici ve sportovní hale. Zcela srozumitelně a přehledně přiblížila činnost místních spolků, firem i dění v obci včetně fotografií starých nemovitostí a snímků rodáků. V budově obecního úřadu představil své grafické listy jičínský rodák Zdeněk Šindlar.

Odpolední nabídku uvedl průvod s vojskem, hasiči, mažoretkami, hosty i domácími, který se vydal od „Hradu“ k místnímu hřbitovu, aby uctil památku předků, kteří položili život za svoji vlast.

Hlavní program

Kolem stánků s ukázkami starých řemesel se pestrý had propletl na hřiště, kde oslavy vyvrcholily. Dění zde korigoval výřečný moderátor Miroslav Říha, který požádal o úvodní slovo starostku obce Zdeňku Brixovou. Mimo jiné řekla: „Jsem ráda, že se obec rozvíjí, a přála bych si, aby život zde byl pro místní obyvatele bohatší a snazší.“

Jan Stříbrný, autor nové zdařilé publikace, která zachycuje život obce v období 1360 – 2010, připomněl, jak je důležité znát své kořeny.

Ke slovu už se nedočkavě hlásila dechová hudba Táboranka, která jen nerada pouštěla na plochu další účinkující. Předvedly se mažoretky, skupinu Artróza nahradila Viróza, dámské seskupení z Podůlší. Představili se místní malí sokolíci, dorost a svým sportovním vystoupením překvapily zdejší ženy. Následovala ukázka výcviku psů, parkuru a další programová nabídka. Pití i jídla bylo dostatek a navíc místní kuchařinky napekly skvělé pamlsky, které mohli všichni ochutnat.

Veškeré dění sledoval místní kronikář Václav Nidrle (86 let), jeden z nejstarších obyvatel obce. Vzpomíná: „ V roce 1947 se tu uskutečnilo cvičení jičínské župy, to tu bylo taky hodně lidí. Od té doby tak velkou slávu nepamatuji. Oslavy byly pestré a kdo přišel, musí být spokojen.“ Pan Nidrle by obci do dalšího života přál, aby se jí podařilo vybudovat kanalizaci. Pak by tu už prý bylo všechno v pořádku.

Věra Hrdá (Bartošová) je radimskou rodačkou. Bydlí v Robousích, do rodné vísky přijela kvůli kamarádkám z mládí. „Byly jsme se projít tam, kde jsme bydlely. Už se nic nevrátí, všechno je jiné, ale máme radost, že Radim vzkvétá.“

Odpoledne směřuje do své druhé části a starostka Zdeňka Brixová je spokojená. „Myslím, že zdejší udělali pro oslavy maximum. Semkli se a pracovali, o všechno se skvěle postarali. Všem děkuji.“