Začíná to Jidášovou zradou, pokračuje Ježíšovým zatčením, zmanipulovaným soudem, ukřižováním, pohřbem a všechno kulminuje Jeho zmrtvýchvstáním. V církvi jsou to nejdůležitější svátky. Pro širokou veřejnost jsou těmi nejdůležitějšími křesťanskými svátky svátky vánoční. Možná proto, že jsou to svátky skutečně krásné. Jsou oslavou narození, života, oslavou dítěte, prostě velká romantika. Proto Velikonoce Vánocům moc konkurovat nemohou.

Hlavními tématy Velikonoc jsou zrada, opuštění, utrpení a smrt. A to není něco, co bychom chtěli oslavovat, i když tohle všechno má finále v podobě Ježíšova vítězství nad těmito nepříjemnými stránkami života skrze jeho zmrtvýchvstání. I když Ježíšovo vítězství budeme slavit až v neděli, s jedním vítězstvím jsem se tento týden už potkal. Řekl bych dokonce, že už jsem prožil určitou formu Velikonoc před Velikonocemi.

Pohřbíval jsem jednu hodnou a milou babičku. Nebyl to žádný velký pohřeb, žádné davy. Skromný a nenápadný jako celý její život. Ale to, co ve mně vyvolalo silný pocit úžasu, bylo, jak se rodina o babičku postarala. Tři roky s plným nasazením a láskou babičku v domácím prostředí opečovávala. Plnila jí každé přání. S tím se, bohu díky, už můžeme potkávat čím dál častěji.

Ale když babička zemřela, tak ji sami připravili k pohřbu, umyli, ustrojili, prostě to všechno, co by za normálních okolností dělala pohřební služba. To je pro mne důkaz, že z mrtvých vstává člověk v nás, z mrtvých vstává naše lidskost. Možná v nás něco už dávno umřelo, přeji vám, ať to krásné, to lidské a člověčí v nás opět ožije.   Zbigniew Czendlik

Velikonoce v regionu:

Hrady a zámky

V sobotu začala návštěvní sezóna na zámku Humprecht.V dubnu je otevřeno v sobotu, neděli a ve svátcích, i na velikonoční pondělí, od 9 do 15.30 hodin. Poslední prohlídka začíná v 15.30.

Hrad Kost je otevřen od 1. dubna. V dubnu je pro návštěvníky přístupný vždy od středy do neděle 10 – 16 hodin. Poslední prohlídka odchází půl hodiny před uzavírací dobou.

Pecka, slavné sídlo Kryštofa Haranta, má v sobotu, neděli a pondělí otevřeno od devíti do šestnácti hodin.

Staré Hrady pořádají ve dnech 2. – 6. dubna Pohádkové Velikonoce. Oslavte svátky jara v atmosféře středověkého sídla. Užijte si Velikonoce jinak. Ochutnejte sváteční lektvary, utrejchy a dobroty našich čarodějnic a princezen. Zábava, soutěže, hry a překvapení jsou určeny pro děti i dospělé.

Velikonoce podle etnologie navazují na tradici původně pohanského svátku jara (jako např. Beltain, Morana). Nyní jsou v České republice Velikonoce nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy.