Návštěvníci si mohli projít obchůdek, posedět na dvoře, prohlédnout si výtvarnou výstavu manželů Kalouskových, anebo nakouknout do sousední roubenky. Ta ukazuje, jak lidé žili na konci 19. a na začátku 20. století.

„Máme otevřenou roubenku a na nádvoří je možné chvilku posedět u malého jarmarku. Teď tam hrají manželé Fajtovi, odpoledne přijede ještě jiná muzika," uvedla jedna z průvodkyň Aranka Novotná. „Nahoře v patře je výtvarná výstava. Paní Kalousková je ředitelka našeho muzea a umí nádherně malovat. Její manžel zase vytváří dřevořezby. Výstava je i prodejní," zve veřejnost.

Pozornost každého návštěvníka upoutal orchestrion, který se vyjímá v muzejním obchůdku. Je starý přes sto let a dříve stával v hospodě, až se nakonec ocitl v muzeu. Je plně funkční. Každý, kdo jej počastuje pětikorunou, se může těšit na jednu ze šesti melodií, které jsou vyraženy na děrném válci. Roubený domek vedle hlavní budovy muzea ukazuje, jak vypadala běžná tkalcovská domácnost, jichž bývalo v Železnici mnoho. Většinu světnice zabírá tkalcovský stav.

Hana Tomincová osvětlila historii železnického Vlastivědného muzea. Vzniklo v roce 1917. Založili ho studenti skrze svůj muzejní spolek. „V muzeu je plakátek, aby lidi neprodávali zahraničním obchodníkům nepoužívané věci. Aby se neztrácely předměty po předcích," řekla. Muzeum dříve sídlilo na radnici. Za druhé světové války se jeho přívržencům podařilo získat dnešní sídlo. Jenomže ani pak nebylo nic jednoduché.

„Stěhování za války bylo náročné a postupné. Železnice byla přelidněná, stáhli se sem lidé ze Sudet. Každá místnost v obci proto byla zaplněná a na muzeum nezbývalo moc místa," uvedla Hana Tomincová. Pokračovala do vedlejší místnosti, která je upravena jako dobová dílna na broušení drahých kamenů.

Na dvoře mezitím vyhrávala hudba. „Mně se tady v Železnici líbí. Když jsme šli okolo a všimli jsme si, že v muzeu probíhá nějaká slavnost, podívali jsme se blíže. Myslím si, že je fajn, že na sebe muzea upozorňují. Je to důležité, protože muzea tu nejsou jen pro školní exkurze a podobně," sdělila návštěvnice Pavla, která se známými chce strávit pár dní na Jičínsku.