Umělci se pohybovali po městě a jeho okolí a své vjemy zachytili na plátnech. Svoji tvorbou se pochlubili 1. máje v malém sále MKS.

Ředitelka MKS Romana Martincová při vernisáži přednesla úryvek básně Máj a následně přivítala zástupce družebních měst českých Bohuslavic a Pieszyce v Polsku. Eva Šinkmanová, hnací motor akce, představila umělce. Největší zastoupení mělo Polsko s počtem sedmnácti malířů, českých výtvarníků vystavuje třináct, dva Rusové a jeden Slovák.

„Každým rokem je úroveň vytvořených obrazů na plenéru lepší a lepší. Malíři již naše město dobře znají, mají k němu určitý důvěrný vztah, a tím samozřejmě se to projevuje i na jejich obrazech. Letos se v Nové Pace objevily i nové tváře a přinesly neotřelý pohled, malují v noci. Z Polska přijela například celá rodina výtvarníků i s miminkem. Už se dobře známe a setkání se již stávají hodně osobní. Zvláště polští malíři jsou úžasní, protože jezdí na několikadenní plenér z takových dálek, což dokládá, že k nám jezdí velice rádi," sdělila k plenéru hlavní organizátorka, packá malířka Eva Šinkmanová.
Vernisáž obohatila svým vystoupením novopacká studentka gymnázia, talentovaná zpěvačka Eva Matějovská. Za klavírního doprovodu své matky zazpívala dvě muzikálové písně.

Výstava přináší mnoho nových pohledů na Novou Paka a okolí.
Mezi sedmdesáti vystavovanými plátny jsou zobrazena místa známá, někdy se opakující, ale jsou zde motivy, které ještě nebyly zachyceny.
Výstava obrazů účastníků Novopackého plenéru, konaného v rámci projektu Putování severovýchodními Čechami a Dolním Slezskem bez hranic, pod záštitou Města Nová Paka potrvá do 14. května. Následně obrazy poputují do družebních měst Bohuslavic a Pieszyce v Polsku. Potom se vrátí do Nové Paky.   Míla Pour