Do východočeských muzeí, galerií a výstavních síní se po roce opět vrací Muzejní noc. Bez nadsázky kvůli velkému úspěchu.
Řadě lidí, kteří během roku (a bílého dne) tyto stánky nevyhledávají, právě Muzejní noc ukázala, jak tajemné a atraktivní můžou být místa dýchající pamětí historie.

Druhý ročník Královéhradecké muzejní noci je součástí celostátní akce, která odstartovala před pěti lety v Praze a postupně se k ní přidala nejatraktivnější muzea a galerie v krajích.

Příští pátek

„Do našeho kraje muzejní noc dorazí v pátek 29. května,“ upřesňuje Jitka Prausová z Muzea východních Čech. Mimořádná noční otevírací hodina – od devatenácti do čtyřiadvaceti hodin – bude platit v Muzeu východních Čech na hradeckém labském nábřeží, v Galerii moderního umění na Velkém náměstí, v Galerii Vladimíra Preclíka v Regiocentru Nový pivovar, v muzejní expozici sdělovací a zabezpečovací techniky v Kydlinovské ulici, v Zahrádkářském muzeu v ulici Petra Jilemnického, v Českém farmaceutickém muzeu na Kuksu a v Informačním centru Obnovitelné zdroje v secesní budově malé vodní elektrárny u Jiráskových sadů.

„Všechny instituce pro tuto příležitost obohatily svoje expozice mimořádnými exponáty a často i atraktivním doprovodným programem,“ pokračuje Jitka Prausová. V Muzeu východních Čech, jehož sídlo samo o sobě je nádherným dílem, si návštěvníci budou moci prohlédnout mimo jiné novou historickou expozici Královské město nad soutokem nebo výstavu nazvanou … a země se otevřela, která přibližuje výsledky archeologických výzkumů posledních let na Královéhradecku, včetně rekonstrukce nálezu kosterního hrobu ženy z Hořické ulice. Na dvaadvacátou hodinu bude připraveno ohnivé překvapení jen a jen pro účastníky páteční muzejní noci.

V Zahrádkářském muzeu pak nočním návštěvníkům zpestří program degustace vín z révy, pěstované pod Kunětickou horou.
Stejně jako vloni bude nočním Hradcem Králové jezdit speciální muzejní linka, která bude v přijatelných intervalech vozit zájemce mezi jednotlivými expozicemi (s výjimkou Kuksu).