Již tradičně se připojila i jičínská knihovna a tak se v pátek 27. března po zavírací době budova zaplnila dětmi, které přišly přespat. Ale ono to přespání je většinou velice krátké, protože následuje až po několikahodinovém maratónu akcí, které tuto již mediálně známou akci doprovázejí.

Dárky od partnera
Partnerem letošního ročníku se stala společnost Pleas a. s., a tak třeťáky 2. jičínské základní školy s paní učitelkou Romanou Zikmundovou přivítalo dětské oddělení plné nejen jejich krásných výkresů s pohádkovými postavami ze Čtvrtkových pohádek, ale i spousta balónků, které nocležníkům firma poslala. Děti se po zabydlení pustily do prvních úkolů.

Po společné večeři si zazpívaly Čtvrtkovy písničky a pak přivítaly významného hosta, samotného pana Andersena, který se stavil na krátkou návštěvu a dětem pověděl spoustu zajímavostí ze svého života. Třeťáci ho velice překvapili, když mu poté přečetli příběhy, které si sami vymysleli na motivy pohádek Václava Čtvrtka. Velice ho tím potěšili, protože viděl, že pohádky stále žijí – stále se čtou, vyprávějí a píší.

Po stopách Cafourka
Ve druhé části večera se děti vydaly s baterkami nočním Jičínem po stopách Vašíka Cafourka – později Václava Čtvrtka. Ten jako malý kluk bydlel několik let u svého dědečka Fejfara v Jičíně a chodil do stejné školy na Husově ulici jako ony. Děti si tedy prošly cestu od školy k dědečkovu domu v lipové aleji a pak obdivovaly noční město z Valdické brány. Putování zakončily v ševcovně, kde si prohlédly fotografie Cafourkovy rodiny a nasály atmosféru Čtvrtkových pohádek. Poděkování patří věžníku Jiřímu Wildovi, který nám obě místa i v tuto pozdní hodinu zpřístupnil.

Po návratu do knihovny si děti prověřily, co si o Čtvrtkových pohádkových postavách zapamatovaly – a protože v křížovkách, osmisměrkách a záludných testech obstály na výbornou, každý v následné tombole obdržel nějakou cenu – někteří pyžamka od našeho sponzora, někteří pěkné knížky.

Před půlnocí si děti zařádily na pyžamovém bále a po pohádce si nechaly zdát pohádkové sny. Ráno po rozcvičce a po bohaté snídani, kterou pro ně připravily maminky a babičky, napsaly pohled z Noci s Andersenem pro své blízké, kde vypsaly své největší zážitky, a po osmé hodině se již se svými rodiči rozcházely domů. A přestože byly ze spaní na karimatkách mnohé rozlámané, už se sháněly, kdy by zase mohly s paní učitelkou společně přespat!   Věra Trybenekrová,
Knihovna V. Čtvrtka v Jičíně