Osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji letos navštívilo už přes 400 000 lidí. To se za poslední čtyři roky povedlo jen loni. Oficiálně by sezona měla skončit v neděli 1. listopadu, i pak se ale turisté na některé památky dostanou.

Největší zájem byl letos o Trosky, kam přišlo k 19. říjnu bezmála 104 000 lidí, to je skoro o 4 000 více než loni. Z daleka viditelnou zříceninu v Českém ráji pro její dostupnost a poměrně nenáročný výstup vyhledávají turisté za každého počasí. „Valí se to sem, ať je horko, fouká, prší," uvedl v létě kastelán Lubomír Martínek.

Vyšší návštěvnost než loni má i zámek Lemberk na Českolipsku, který v červnu otevřel nový prohlídkový okruh zaměřený na vývoj uměleckých stylů od konce 18. století. Zámek si poprvé od roku 2012 prohlédlo za sezonu přes 30 000 turistů. I další památky se snažily lákat na novinky, třeba na hradu Grabštejn vznikly nové trasy, zámek Frýdlant zase poprvé vystavil monstrance či kalichy ukryté v depozitářích. Premiérově také nabízel speciální dětské prohlídky. S těmi letos začal i zámek Hrubý Rohozec u Turnova.

Sychrov nezavírá ani v zimě

Nedaleký zámek Sychrov expozici oživil výstavou o historii automobilismu ve spojení s šlechtou. „Celkově tu sezonu můžeme hodnotit hodně pozitivně, podařilo se velké množství věcí," uvedl tamní kastelán a ředitel územní správy Národního památkového úřadu Miloš Kadlec. Sychrov jako jediný zámek v kraji zůstává otevřený po celý rok. V listopadu tam chystají opět prohlídky inspirované pohádkou. Sůl nad zlato, která byla ústředním tématem tohoto víkendu, si na malé i velké počká Čertův švagr a poslední listopadový víkend se tu odehrají již tradiční adventní trhy.

Zahájení sezony v dubnu provázela zima a hrad Bezděz kvůli sněhu a ledu mohl otevřít až v polovině dubna. Od návštěvy hradů a zámků odrazovalo také tropické léto.

To se projevilo i na návštěvnosti nestátních památek, třeba soukromého hradu Houska na Českolipsku. „Kdo by se v tom vedru hrabal na kopec," uvedl kastelán Miroslav Konopásek.

Brána pekel

Hrad, známý jako brána do pekel, bude mít letos asi o 2 000 návštěvníků méně než obvykle, zhruba 23 000. Mírně nižší bude i návštěvnost hradu Valdštejn v Českém ráji, který patří městu Turnov. Ten navštívilo letos kolem 54 000 návštěvníků.