Jičín – Výstava Poklady sbírek II. v zámecké galerii představuje další skvosty jičínského muzea, tentokrát z období poválečného vývoje výtvarného umění. Je k vidění do 22. dubna. Otevírací doba v březnu: denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, v dubnu denně mimo pondělí od 9 do 17 h.

Nová Paka – Od 25. března do konce června je v městské knihovně k vidění výstava kreseb indiánů Matyáše Beránka.

Nová Paka – Výstava starých počítačů je k vidění do 28. března v malém sále MKS.
K návštěvě fascinující výstavy dnes už „pravěkých" domácích i profesionálních osobních počítačů ze 70. až 90. let minulého století vás zve sběratel Petr Váradi.
Vstupné dobrovolné, expozice je přístupná od pondělí do pátku 8 – 16 hodin, v sobotu a neděle 14 – 16 hodin.

Hořice – Městské muzeum vás zve na výstavu Šlápněte do pedálů. Expozice bude k vidění do 27. března.

Hořice – Městské muzeum vás zve na výstavu Z historie zvonů na Hořicku – výstava kampanologické sbírky Městského muzea v Hořicích. Sádrové odlitky zvonů nebo jejich části, které byly zrekvírovány za 1. světové války, budou k vidění do 26. dubna.
Otevřeno v úterý až pátek od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.

Libošovice – Výstava fotografií s názvem Julské Alpy objektivem Josefa Vitáka je v průběhu března k vidění v Galerii Na Návsi Obecního úřadu v Libošovicích. Krásné barevné fotky slovinských Julských Alp jsou pozvánkou i vzpomínkou na dovolené mnohých z nás. Mohou nám připomenout i těžký život našich dědečků, kteří se jako vojáci Velké války před sto lety ocitli ve válečné vřavě ve vysokohorském nepřístupném terénu. Expozice je k vidění v úředních hodinách obecního úřadu a v půjčovní době knihovny v pátek 15 – 18 hodin.

Lomnice nad Popelkou – Městské muzeum si vás dovoluje pozvat na prodejní výstavu Petr Urban – humorista, malíř, sportovec. Expozice bude k vidění do 10. května. Otevřeno úterý – pátek 8 – 16, sobota a neděle 9 – 16.
Semily – Muzeum a Pojizerská galerie připravila pro zájemce výstavu Kolem dokola. Pozveme vás do půdních prostor muzea, kde na vás čeká několik desítek jízdních kol.
Otevírací doba: leden – červen, září – prosinec denně 9.00 – 16.00, červenec – srpen denně 9:00 – 17:00.
www.muzeumsemily.com

Semily – Muzeum a Pojizerská galerie Semily zve návštěvníky na výstavu Michaila Ščigola Z deníků Franze Kafky. Expozici můžete zhlédnout do 29. března.

Dobrovice – Dobrovická muzea připravila výstavu S patchworkovým a ebrusrdcem nad vodní hladinou.
Expozice je zaměřená na šití patchworkovou technikou a na malování na vodní hladině tradiční tureckou technikou ebru z 15. století. Vstupné na výstavu je 20 Kč. Expozice je přístupná do 6. dubna.

VELIKONOČNÍ VÝSTAVY

Železnice – Velikonoční výstava v železnickém muzeu je výstavou nejen o Velikonocích, ale také o jaru. Svými pracemi se představí tři školy. S voňavými perníčky Jany Vrhelové a zvířátky z dřevité vlny Lenky Bočkové bude k opravdovému jaru už jen krok. Výstavu můžete obdivovat do 3. dubna, otevřeno je od středy do pátku 9 – 11.30 a 13 – 16.30 h.

Lázně Bělohrad – Městské kulturní středisko pořádá v Památníku Karla Václava Raise do 5. dubna tradiční výstavu Velikonoce. Připomeneme si velikonoční tradice a zvyky, k vidění budou práce dětí za ZŠ K.V. Raise a práce dětí z bělohradské MŠ.

Stará Paka – Velikonoční prodejní výstava je k vidění e v místní knihovně do pátku 27. března.

Ostružno – Místní knihovna, hasiči a obecní úřad pořádají velikonoční výstavu.
Koná se v sobotu 28. března a bude otevřeno od 14 do 18 hodin v budově školy v knihovně. Zapojit se může i kdokoliv z jiné obce. Na výstavu můžete přinést své výrobky v pátek 27. března od 17 do 18 hodin.
Návštěvníci si budou moci zakoupit velikonoční dekorace a cukrovinky. Ochutnávka vaječných specialit.
Výstava knižních kuchařek, dílničky pro děti.

VERNISÁŽ

Hořice – V nedávno otevřeném klubu MÚZA na náměstí Jiřího z Poděbrad se chystá výstava prací Františka Kozla. Bude zahrnovat více než třicet děl z období posledních sedmi let a bude zahájena v neděli 29. března v 16 hodin.

HUDBA

Jičín – Oldies Party To nejlepší z muziky 70., 80. a 90. let uvádí v Music Clubu Tango na Valdštejnově náměstí tento pátek od 20 h. moderátor, diskžokej Zdeněk Vranovský.

Nová Paka – Písničkářka Jana Vébrová vystoupí tento pátek od 20 hodin v restauraci Novopacké sklepy.

Jičín/Sedličky – Po čtení srbských pohádek ve Valdštejnské lodžii proběhne v pátek od 20 hodin koncert srbského hudebního dua Maja Mičević & Njegoš Stanjevič.

PŘEDNÁŠKY A BESEDY

Jičín – Alternativa Jičín na Valdštejnově náměstí chystá na dnešek 26. března další přednášku Sama Fujery: Úspěch jsi ty – zdraví nade vše.
Každý z nás si chce užít plody své práce, své vztahy a důchod naplno. Toužíme po tom, být zdraví a vitální, vydržet psychické krize. Jestli chci něčeho dosáhnout, musím vědět jak na to a také za svým cílem jít. Pokud význam slov – aktivita, stabilita, prosperita, vitálnost, zlepšení a řešení pro nás mají hodnotu, přijďte na přednášku – Úspěch jsi ty – Zdraví nade vše – začíná v 18 h.

Jičín – Josef Potoček bude dnes 26. března v Knihovně Václava Čtvrtka přednášet na téma Češi a svatá říše římská od Karla Velikého po současnost. S pohledy do našich dějin – s počítačovou prezentací – se můžete seznámit od 18.30 hodin. Akci pořádá Křesťanské společenství Jičín pro veřejnost a vstup je zdarma. www.ksj.cz

Lomnice nad Popelkou – Setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou se chystá v městské knihovně na dnešek 26. března od 18 hodin.

Sobotka – Putování ostrovem Srí Lanka – přednáška s projekcí se uskuteční v pátek 27. března od 17.30 hodin v Městské knihovně Fráni Šrámka. Hosty budou cestovatelé Petra Kvarda a Pavel Chlum.

SRAZ RODÁKŮ

Češov – Obecní úřad Češov připravuje na 4. července sjezd rodáků. Kdo by měl zájem zapůjčit dobové fotografie, různé zápisy k historii obce, může se obrátit na paní Hynkovou 732 732 034. Plánuje se celodenní program s přehlídkou všech organizací, ohlédnutí za historií obce.
Večer zábava.