VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nahlížení do Valdštejnových snů ve Valdštejnské lodžii

Jičín Sedličky - Lidé pomalu přicházejí, stmívá se, vrata lodžie jsou zavřená. Přichází žebrák a vysvětlí, že se možná otevřou, když se vyberou peníze na umělce. Lidé vhazují do krabičky korunky, každá zacinká. Pak už slova žádná.

26.9.2013 1
SDÍLEJ:

Malá divadelní inventura ve Valdštejnské lodžii.Foto: Bohumír Procházka

Žebrák zatlačí, vrata se otvírají, lidé vcházejí. Uprostřed dvora vysoká postava v livreji. Má kouzelnou skleněnou kouli, v ní svíčku. To je jediné světlo, lidé jdou za ním do oktogonu. Tady u klavíru skladatel zuřivě píše svou skladbu, vstane, tančí, napsaná melodie najednou zní. Protože ve výklencích Jana a Jarmila, velká a malá harfa. Tempo se stupňuje. Muzikant - tanečník je vyčerpaný. Každá tvorba vysiluje. Průvodce se svým světlem vede lidi na terasu.

Tam dívka Magdaléna. Na bílé sukýnce má svíčky. Tančí své vyznání, hledání stínů. Přidává se klavír. Je rozladěný, jeho zvuky jsou podporovány mihání světýlek. Nebo je tomu naopak? Tanečnice padá. Světlo průvodce pohybuje se dolů po schodech.

Ve sklepě lidé, přitahováni svíčkou průvodce, vytvoří kruh okolo zdí. Tanečnice Zuzka je oblečena stejně. Ale je uzavřena kamennou zdí. Má jen židli a hudbu. Trochu světla, které se mění. Laďka nahoře, ve dveřích které nikam nevedou, hraje na tibetské mísy, bubínky a vlastní ústa. Dívka v bílém útočí i na zeď. Hledá. Marně. Padá. Shora se sypou bílé vločky.

Ale to už jdou lidé za svým světlem. Ve dvoře je kolotoč, na něm pověšené láhve. Světla je málo, na co taky? Vysoký pán v černém nalije a nabídne: „Pijte!" První slovo po téměř hodině. Pak zazní niněra, přidávají se harfy. Lidé přicházejí, přijímají nabízený nápoj. Po každé nabídce se kolotoč pomalu pootočí a přijde další, jiná láhev. První sklenku dostává žebrák.

Tak začala v lodžii dne 19. září Malá divadelní inventura. Trvala do neděle 22. září.   Bohumír Procházka

Autor: Redakce

26.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Petrovičky - Občané obce s nejmenším počtem obyvatel v Královéhradeckém kraji volí na dvaceti metrech čtverečních.

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Do bílské volební místnosti jsme museli utéct

Bílsko u Hořic - Do volební místnosti v obci jsme museli doslova utíkat. V patách nám byla početná rodinka nutrií, která sledovala volební situaci v blízkosti obecního úřadu. Když jsme chtěli zjistit k jaké politické partii se přiklání, rozeběhly se za námi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení