Populární herec, která zemřel letos 6. června ve věku 86 let, trutnovský festival navštívil dvakrát. Režisér Břetislav Rychlík před promítnutím krátké filmové ukázky vzpomenul, že ve stejný den zemřel také spisovatel Lukáš Vaculík.

„Těžko se dá popsat, co následovalo po jeho příchodu na pódium. Bylo to neskutečně srdečné přivítání. Stál jsem vedle něho a viděl, že se mu chvěje hlas a velkému náčelníkovi kanula slza dojetí," vzpomínal ředitel festivalu Martin Věchet na první návštěvu Brice v roce 2008. Brice navštívil Trutnov celkem třikrát, z toho jedna návštěva byla virtuální, když se v devadesátých letech uskutečnil telefonický hovor z pódia. Naposledy byl na festivalu před dvěma lety.

Vzpomínka na Brice plynule přešla v koncert Ondřeje Havelky a jeho orchestru Melody Makers.

Po něm bude na hlavní scéně následovat vystoupení Davida Kollera a francouzské metalové skupiny Gojira. „Nejsou to žádní chroptiči a ortodoxní pohupovači hlavou, ale moderní metal," uvedl Věchet. Kapela mimo jiné nabídne písně ze svého zatím posledního alba L'Enfant Sauvage z roku 2012. Nové chystá na příští rok.

Dopolední program na dvou pódiích a v Undergroundovém stanu I.M. Magora Jirouse potvrdil multižánrové zaměření akce – návštěvníci si mohli dopřát metalový nářez pražských Status Praesents i dětský folklorní soubor Rózinky. Nechyběla tradiční ekumenická bohoslužba, na které v pátečním programu vystoupil i operní pěvec Aleš Procházka.

„Je to velice specifická záležitost. Já jsem z koncertů klasické hudby zvyklý, že se při koncertu sedí a poslouchá. Tady se mluví a chodí i řičí, někteří lidé jsou opilí… Ale líbí se mi tady," řekl ČTK člen mužského vokálního kvarteta Q Vox.

Do areálu dorazily tisíce lidí. Počet návštěvníků pořadatelé neoznamují.

Z hlavních hvězd dnes vystoupili američtí New Found Glory, kteří za sebou mají osm studiových alb a jsou kritikou považováni za klíčové průkopníky pop punku. Kapela, která vznikla v roce 1997 na Floridě, svými chytlavými melodiemi a punkovou energií oslovila především příznivce kapel typu Blink 182 či The Offspring.

Z tuzemských interpretů dnes sklidila úspěch mimo jiné kapela Garage s osobitým zpěvákem Tonym Ducháčkem, svými hity potěšil Jaroslav Uhlíř, milovníci punkové scény si zařádili při koncertu příbramských E!E. Zpěvačka Blanka Šrůmová své vystoupení ze zdravotních důvodů zrušila.

Na festivalu měla premiéru nová inscenace Divadla Na tahu vedeného Andrejem Krobem, dvorním režisérem Václava Havla. V zaplněném Undergroundovém stanu I.M. Magora Jirouse se hrála exprezidentova populární aktovka Audience.

V rámci zvláštního programu také představili většinou dosud neviděné snímky fotografa Ondřeje Němce z prostředí undergroundu a Charty 77.

Jako hlavní letošní zahraniční kapela v Trutnově zahrají v neděli večer britští The Prodigy.