Ve čtvrtek dorazil do Jičína, aby s představiteli ZUŠky prodiskutoval námitky. „Ke všem materiálům jsem dostal nějaké připomínky a trochu je předělám. Vím, že děti mohou mít třeba problém s některými vysokými tóny, ale občas na to trochu zapomenu," uvedl skladatel z Českých Budějovic.

Byl to on, kdo více než před rokem oslovil ředitelku ZUŠ Jaroslavu Komárkovou s tím, že v Jičíně by mohl vzniknout naprosto původní muzikál. Nápad získal podporu samotného města Jičín, který uhradí zhruba milionové náklady. Muzikál se stane jedním z hlavních bodů jarních Valdštejnských slavností, které se uskuteční v příštím roce. Pěveckých a hereckých rolí se ujmou mladší a starší žáci umělecké školy.

Po prvotní domluvě začalo hledání vhodného námětu. Autorům se vkrádaly myšlenky na Albrechta z Valdštejna a Rumcajse, ale především z důvodu provařenosti je zavrhli. Muzikál se tak zaměří na méně známou osobu z jičínských dějin – šlechtičnu Elišku Kateřinu Smiřickou. Pojme ji jako nešťastnou slečnu, která se poněkud nevhodně zamiluje. Příběh potom nabere směr k pořádnému explozivnímu konci.

Vzhledem k charakteru děje budou písně spíše tklivé. „Každá písnička musí mít určitou náladu, kterou se snaží navodit. Převažuje smutná. Veselá je předehra, tedy polonéza, potom hlavní postava už docela dost smutní," naznačuje Otakar Kovář. „Každá postava musí v písni vyjadřovat svůj ústřední pocit. Je tam třeba píseň, kdy dívka napráská svou sestru, že má rande. Je to určité téma, které se na hudbě projeví. Na druhou stranu, když je svatba, musí být nálada veselá. Romantický duet také vyžaduje své," rozvedl.

Budoucí pěvce trénují pedagožky Zdenka Svobodová, Pavlína Bártů a Kateřina Bičíková. V muzikálu budou sóla, duety i sborové zpěvy. Role lze rozdělit na pěvecké a hrané, a protože děj v určitý moment poskočí v čase, pro hlavní postavy je třeba najít jak mladou, tak dospělejší variantu. Jičínská ZUŠ před časem uspořádala konkurz a nyní s herci pracuje.

„Máme vytipované zpěváky, ať už ty, kteří přišli ke konkurzu, nebo ty, co už u nás na škole nějaký čas jsou. Ale ono se to těžko odhaduje, protože děti kolikrát i za dva měsíce udělají hlasový i fyzický skok, takže své tipy už máme, ale není možné přesně říct, kdo co ztvární. Ať je to trochu překvapení," uvedla Zdenka Svobodová.

„Předpokládáme, že nejnáročnější práce budou se scénářem. Chceme ho doladit tak, aby byl kvalitní a překvapením pro všechny," nadnesla další aspekt geneze původního muzikálu ředitelka Jaroslava Komárková.