Do přípravy jsou zapojeny všechny obory školy. Učitelé i žáci, tedy i výtvarný, který chystá scénu a na zkoušce není. Dění, které v Jitčině městě není obvyklé.

Však nejde jen o samotnou náročnou přípravu na deset květnových dnů, kdy bude premiéra a šňůra představení pro školy a veřejnost. Ani jen o to, že tragický příběh rodiny Smiřických dočká se dalšího z mnoha zpracování. Cenné jsou vedlejší produkty. Jedním z nich je úžasné nasazení všech aktérů. Děti (nejmenší ještě nechodí do školy) trpělivě snášejí náročnost zkoušek od deseti hodin do podvečerní páté.

Ti, kteří čekají na svůj taneční, či pěvecký vstup na scénu, posedávají na bocích jeviště, sledují herce. Někteří si už opatrně tiše notují s Eliškou, či Salomenou. Poutavý je i pohled do orchestru, kde mezi svými žáky sedí kantoři a čekají na svůj part. Skvělé podívání na to, jak kumšt dává dohromady lidi.

Jak bývá u dobrých divadel zvykem, paní režisérka Erna se s herci nemazlí. Některé scény opakují se, dokud není spokojena. Že se při tom zvedne hlas, je běžné. A herci, tanečníci, či zpěváci trpělivě opakují.

Křikne si i paní dirigentka Jarka. Vydává své pokyny jasnou češtinou: „Nikdy nesmíš do hlediště vystrkovat prdel." A herci rázem pochopí.
Tak tohle je divadlo. Ten zvláštní fenomén, který dává lidi dohromady.

Fakta
Muzikál napsala Martina Komárková, hudbu složil Otakar Kovář.
Dirigentkou je Jaroslava Komárková, režisérkou a choreografkou Erna Březinová, žáka tanečního oboru připravila Eva Černochová. Hrají, zpívají, tančí, malují žáci ZUŠ Jičín.

Shrnutí
Muzikál Eliška Smiřická
Premiéra 21. května
Herců 60
Muzikantů 53
Zkoušky 10 – 17 hod.
Nejmladší – předškoláci tanečníci, zkouší od roku 2014 všechny odbory školy.   Bohumír Procházka