Vernisáž výstavy bude zároveň zahájením akce Café muzeum, která proběhne v sobotu 17. října od 14.30 v prostorách muzea a malého nádvoří jičínského zámku.

Tématem nové výstavy jičínského muzea budou předměty získané nejen vlastní činností jednotlivých pracovníků, ale také ty získané formou darů. „Ty jsou pro muzeum velice důležité. Díky tomu, že si lidé uvědomí, že daný předmět nepatří do kontejneru, nebo jej nepohltí bezedné hlubiny. Není to přece jen odpad a stará veteš, ale doklad kulturního prostředí a běžného života v minulosti. Za každým předmětem se totiž skrývá určitý příběh" uvádí hlavní kurátorka výstavy Hana Macháčková.

Kazeta od architekta

Na výstavě bude prezentována například velmi cenná dřevěná kazeta s rýsovacími pomůckami architekta Čeňka Musila, za pomocí kterých měnil tvář Jičína a jenž darovali muzeu jeho potomci. Prezentován bude také velký soubor darovaný doktorem Karlem Samšiňákem, CSc. „Jeho sbírka exlibris a příklady jeho odborné práce z přírodních věd budou poprvé představeny právě až nyní" upřesňuje H. Macháčková.

Na výstavě však nebudou chybět ani nové archeologické objevy z výzkumů ve Starém Místě, Hořicích či Holovousích. Návštěvníci se mohou také těšit na soubor fotografií Jaroslava Wagnera.

Galerijní sbírky byly obohacené jak o obrazy například manželů Solovjevových, Břetislava Kužela, Blanky Bohdanové či Zdeňka Šindlara, ale také plastiky z tvorby Josefa Vašaty.

Velkou část etnografických přírůstků tvoří textil a oděvní součástky, předměty užitého umění i běžné domácí potřeby z doby počátku druhé poloviny 20. století. I ty budou na nové výstavě představeny. Prezentovány budou i nové přírůstky z muzejní knihovny a přírodovědného oddělení.

Vernisáž bude úvodní akcí

Café muzea. V té chvíli se otevře také brána muzejní kavárny, ve které na malém nádvoří zámku bude možné zažít chuť čerstvě pražené kávy a laskomin z nabídky. Od 15.30 se na stejném místě bude konat také retro módní přehlídka. Od 16 hodin pak proběhne v Konferenčním salónku promítání fotografií z darů Karla Samšiňáka a Jaroslava Wagnera. Pro malé i velké milovníky pohádek je připraveno jejich čtení ve stejnou dobu, tedy od 16 hodin, v prvním sále stálé expozice.

Program Café muzea:

14:30 – vernisáž výstavy Přírůstky muzejních sbírek 2010 – 2015 (výstavní chodba)
15:30 – retro módní přehlídka (malé nádvoří zámku)
16:00 – projekce fotografií PhDr. Jaroslava Wagnera a RNDr. Karla Samšiňáka (Konferenční salónek)
16:00 – Pohádky z Jičínska: čtení pro děti (první sál stálé expozice)

Z nabídky kavárny: čerstvě pražená káva, koláče dle muzejní nabídky

Hudební doprovod: skupina Ze šuplíku

Výstava „Přírůstky do muzejních sbírek z let 2010 – 2015" bude otevřena od 18. října do 29. listopadu ve výstavní chodbě denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

Martina Pajerová