Tentokrát pracovníci muzea připravili expozici s názvem Modrotisk a keramika. Slavnostní zahájení se konalo v odpoledních hodinách a přišlo se na něj podívat zhruba třicet lidí. Textilní a keramická umělecká díla může veřejnost zhlédnout do 6. ledna.

Vernisáž byla poklidná a na všech byla patrná předvánoční nálada. Zahájili ji žáci a žačky jičínské základní umělecké školy, kteří si připravili zpívané i recitační pásmo doprovázené hrou na hudební nástroje. Hlavním motivem byly, jak jinak, Vánoce.

Skřítci na přání
Výkladové části se ujali Hana Macháčková, pracovnice jičínského muzea a kurátorka výstavy, a Milan Bartoš, výrobce modrotiskových děl z Dvora Králové nad Labem. Své role si pěkně rozdělili, protože kurátorka pojednala o keramické části expozice, zatímco Milan Bartoš o modrotisku.

„Tato výstava je prodejní. Sestává se z děl Věry Jenšovské, která se věnuje zakázkové výrobě dekorační keramiky. Její specialitou jsou skřítci. S klientem si vždy popovídá, aby poznala jeho povahu. Podle toho potom vyrobí skřítka, který pak emočně přesně odpovídá požadavku zákazníka," popisuje Hana Macháčková. Lidé však ve výstavní chodbě jičínské galerie uvidí zejména hliněné vánoční ozdoby. Dokonce jsou i k zakoupení, ale připravte se několik stokorun nebo i tisícovku. Je to zkrátka ruční výroba ze vzácné hlíny.

Milan Bartoš přiblížil techniku modrotisku, poděkoval svému učiteli, který byl také přítomen, a popřál, aby se z modrotisku nestala „mrtvá věc do muzea" a aby jeho výroba lákala nadané děti.

Co je modrotisk

Modrotisk je speciální technika tisku tzv. rezervou a barvení za studena. Na formu či štoček,
který určuje dekorační vzor, je nanesen tzv. pap neboli směs malířské hlinky s arabskou
gumou a dalšími prostředky. Pap na látce zaschne a nepropustí indigo, kterým se následně
látka barví. Indigo na vzduchu oxiduje a až při schnutí se vybarvuje do modra. V českých zemích se rozmohl v 18. a 19. století, kdy byl vyráběn i strojově.