Štěpán za rok přelouskal 303 knih, jež si vypůjčil v Knihovně Václava Čtvrtka, a jeho starší sestra Anežka 296. Za své odhodlání byli náležitě oceněni od samotné knihovny, nakladatelství Albatros a také od Akademie Jana Amose Komenského.  


Proč máte takovou zálibu ve čtení knih?
Štěpán: Mě nikdy nebavilo sledování televize nebo používání počítače. Knihy mě v tomto ohledu oslovily mnohem víc a připadají mi zábavnější.
Anežka: U mě je to úplně stejné.


Knihy si jenom půjčujete, nebo máte doma plnou knihovnu?
Štěpán: Doma máme spoustu vlastních knih.
Anežka: Přesný počet neznám, ale odhadovala bych to tak na sto knih.    


Zajímalo by mě, který knižní žánr připadá takovým čtenářům, jako jste vy, nejzajímavější? Jaký je váš nejoblíbenější příběh?
Anežka: Jednoznačně nejraději čtu fantasy příběhy. Nedávno jsem četla moc zajímavou knihu Kruh. To je příběh o kamarádkách, které jsou určitým kouzlem dopraveny do zábavního parku. A tam všechny mají zvláštní schopnosti. Jedna se například umí zneviditelnit. Ale zjistí, že když nezůstanou pohromadě, tak všechny do jedné zemřou.
Štěpán: U mě to je Percy Jackson. To je polobůh, který společně s ostatními polobohy musí porazit titány, kteří se spolčili proti řeckým bohům.


Chtěli byste v budoucnu třeba i knihy psát?
Anežka: Já už i píšu. Něco o elfech. Ta kniha se jmenuje Hluboký sráz a podtitulek je Dlouhý je sráz. Chtěla bych být spisovatelkou.
Štěpán: Já ne, psát nechci. Raději vždycky budu číst.  


Jak často vlastně navštěvujete jičínskou knihovnu?
Štěpán: Jsme tu tak třikrát za měsíc. Nabereme si vždy několik knih.

Přehled nejvíce půjčovaných dětských knih za uplynulý rok:
Nejčtenější knihy.