Ten v sobotu 22. srpna a v neděli slibuje tu největší podívanou. Představuje se zde dvacet souborů včetně těch z exotických zemí, celkem téměř šest set tanečníků.

V Domově odpočinku ve stáří Justynka v Hronově tanečníci z dalekého Taiwanu v krátké ukázce představili seniorům tradiční folklor své země. Po ukončení se se seniory ještě osobně pozdravili a společně se na památku i vyfotili. Senioři jejich vystoupení nadšeně tleskali a neskrývali nadšení. Představili se také na zdejším náměstí a ochutnali zde dokonce jejich první pivo v životě. „Taiwanští tanečníci se také zamilovali do českých folklorních krojů, které si chtějí vyzkoušet nebo dokonce i koupit," sdělila za organizátory festivalu Vendula Brdičková. Dodala, že členové souboru se také učí česky a chtějí se naučit i českou polku.

Pestrou podívanou mohou na festivalu spatřit všichni až do neděle. Taiwanci zde zatančí tanec lva, který je v Taiwanu symbolem štěstí. V souboru tančí i taiwanská miss nebo studenti bojového umění. Jižní Korea zase zaduní na bubny, Indonésie představí perfektní choreografii a Řecko naučí české publikum jejich národní tanec Zorbas.

„Každý soubor je něčím výjimečný a originální. Navíc diváci se mohou aktivně zapojit a naučit se cizokrajné folklorní tance přímo od profesionálních tanečníků. Dáváme tak možnost návštěvníkům i tanečním hostům festivalu poznat jinou kulturu," říká ředitel festivalu Tomáš Šimek.

Na velkolepé představení toho nejlepšího z festivalu se návštěvníci mohou těšit v sobotu, kdy bude vyhlášena i divácká soutěž o nejoblíbenější soubor festivalu, proběhne slavnostní vystoupení a večer zakončí open air folklor party s tanečníky i diváky zároveň. V neděli diváci soubory spatří v ulicích města a při závěrečném vystoupení za bílého dne naposledy.

Většina akcí se odehrává v přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla. Dnes od deseti hodin je na programu mše, probíhat bude také řemeslný jarmark a dílny. Folklorní vystoupení odstartují úderem půl třetí odpoledne. V 18 hodin je připraveno dětské okénko a od osmi večer galapředstavení. V neděli v deset hodin se pak více než pět set členů všech folklorních souborů vydá na průvod ulicemi města. Loučení s festivalem pak nastane v jednu odpoledne.

Očekávají se opět tisíce přihlížejících návštěvníků.

Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci patří mezi nejvýznamnější festivaly vůbec v rámci Evropy. Dokonce byl zařazen mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní organizace lidového umění International Organization of Folk Art patřící pod organizaci UNESCO.

Odkud folklorní soubory přijely?Jednadvacet tanečních folklorních souborů přijelo do Červeného Kostelce z patnácti zemí světa a tří kontinentů. Přicestovaly třeba z Peru, Kostariky, Indonésie, Taiwanu, Jižní Koreje, Itálie, Polska, Dánska, Arménie, Bulharska, Srbska či Řecka. Nechybí ani ze Slovenska a samozřejmě jsou zastoupeny i soubory z různých koutů Čech. Do Kostelce zamířily ze Vsetína, Dubňan, Buchlovic, Špindlerova Mlýna či Slatiňan. Soubory se skládají průměrně ze třiceti tanečníků, a tak Červený Kostelec hostí téměř šest stovek tanečníků. Taneční skupina z Jakarty je s jednadvaceti tanečníky nejmenším souborem, naopak nejpočetnějším souborem jsou se čtyřiceti tanečníky Bulhaři.