Akci již po dvaačtyřicáté připravila organizace Nemyčeves-Vitíněves Českého zahrádkářského svazu.

Kromě kochání se několika stovek květin tohoto druhu si mohli přítomní od prodejců, kterých zde bylo zhruba deset, zakoupit kaktusy, růže, jiřiny nebo tropické rostliny. Mečíky zde však prodával pouze spolek, který je koupil, sám květiny nepěstuje.

„Já si již nepamatuji zakládající členy této výstavy. Já jsem tuto činnost přebral. Nejdříve se dělaly dvě výstavy jarní, kde byly k vidění narcisy a tulipány a pak tato dnešní zaměřená na gladioly. Dokonce i ve Vitiněvsi jsme pořádali v místním hostinci přehlídku květin. Ten však vyhořel," uvedl organizátor Jiří Kubela.

Výročí spolku příští rok
Příští rok je výročí, a to padesát let od založení spolku, proto bude akce výjimečná. Organizátoři by tedy rádi pozvali větší dechovou kapelu.

„Prodávající se hlásí sami, takže my nikoho shánět nemusíme. Předchozích třicet devět ročníků jsme pořádali ve zdejší sokolovně. Nyní již nemáme tolik vystavovatelů, proto jsme tady," vysvětlil Jiří Kubela.

Výstava, která je jediná svého druhu v České republice, navštěvují milovníci květin z celé České republiky, místních tolik nepřijde.

Ladislav Drbohlav z Popovic pěstuje kaktusy: „Tak určitě potřebují dobré podmínky, aby se jim dařilo. Některé musím na jaře přesadit. Přes léto je zalévám a pak se nechají vyschnout. Na zimu je zazimuji při teplotě deseti stupňů. Světlo nepotřebují a do jara se nemusí zalévat. Nejnáročnější je stěhování, pokud tedy nemáte vytápěný skleník."

Luděk Brzák v nemyčevském areálu nabízí přítomným Jiřiny, kterých mohou obdivovat na sto druhů. „Tyto květiny nejsou nijak náročné. K ošetření stačí pouze sluníčko a zálivka. Já mám vystudovanou střední zahradnickou školu a z koníčka se postupem času stala moje obživa."

Letošní ročník byl trochu slabší kvůli špatnému počasí, ale zase pestrý na program.

„Nejvíce se mi líbily mečíky, jsou opravdu krásné. Akorát mě mrzí, že počasí nějak nevyšlo," řekla Hana Pelcová.

Program:

přítomným k poslechu hrála hudba Duo Oáza
- vystoupil pěvecký sbor Smetana
- přijela herečka Markéta Hrubešová s manželkou herce Josefa Dvořáka
- zahrála dívčí country kapela Kocábka
- křest nových mečíků
- nechybělo občerstvení, prodej výpěstků a holčičky a kluci si mohli hrát v dětském koutku