A zatímco vloni se několik stovek diváků obdivovalo různým nástrojům, které používali v minulosti řemeslníci, letos se podařilo shromáždit přes pět stovek exponátů, které lze zahrnout pod společný název hračky. „Šlo o celoroční projekt, kdy jsme s dětmi vyráběli převážně z odpadu a nasbíraných přírodních materiálů panenky, vláčky, vánoční ozdoby, prostě vše, na co stačila naše fantazie,“ uvedla Eva Pavlíková.


„Bylo nesmírně důležité, že děti hračky nejen vyráběly, ale zároveň spolu s rodiči pátraly po starých medvídcích, kočárcích pro panenky a s nimi se od rodičů dozvídaly, co by jinak bylo zapomenuto,“ řekla mimo jiné Radomíra Víchová, ředitelka školy, kde se třicet žáků, kteří ji v současnosti navštěvují, rozhodně nenudí.

Spolupráce s rodiči

Tím, že škola má výborné vztahy nejen s rodiči, ale i mnoha podnikateli ve svém okolí, získala například různé dřevěné polotovary, z nichž vznikla obsáhlá kolekce vláčků, tvořící dominantu tělocvičny, kde je část expozice shromážděna.


„Děti objevují hračky a vidí, s čím si hráli jejich rodiče a prarodiče a s čím se lze tvůrčím způsobem zabavit,“ doplnila informace Eva Pavlíková. Její slova ostatně potvrdily i děti, které nacházejí zálibu v panenkách z polínek či vlastnoručně vyrobené lokomotivě. Pedagogům se dlouhodobě daří vtáhnout do školního dění rodiče i širší veřejnost.