VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libaňačka čarovala, Příchvojanka nastavovala, ale konec Samšiny 2011 nemohly oddálit

Samšina – Jak jsme se posledně obávali, že bude smutno, tak bohužel, ale nejdřív muselo býti veselo… natož aby se brečelo… To zase ne, vždyť budeme-li zdrávi, sejdeme se i příští rok.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Ze samšinského koncertu Příchvojanky.Foto: František Čermák

Počasí nám přálo, zřejmě objednávka přes Čedok došla včas, skalní přátelé české písničky po zkušenostech z minulé neděle přicházeli včas, aby si zajistili výhodnější místa. Až 70 židlí navíc vyřešilo nedostatek míst: pořadatelé opět museli zasahovat, tentokrát včasným dovozem židlí z hospody.
I když to bylo poslední letošní vystoupení, nálada tomu neodpovídala, protože dechová hudba Václava Kyziváta z Libáně přijela tentokrát bez uměleckého vedoucího a bylo jasné, že skladba lidovek nebude protkána koncertními skladbami.

Jakmile harmonikář Jirka Beneš odtroubil 14. hodinu ukončením produkce staropražských písniček, kapelník Libaňačky hned vystřelil celý svazek šípů směrem k posluchačům v podobě krásných lidovek. Tentokrát na sebe tanečníci vůbec nenechali čekat a využili k tanci zbývající místo – brzy se jim stejně orosilo čelo, i když počasí bylo teplotně přiměřené. Kromě VIP hostů například z Jičínského deníku přidali tentokrát na významu odpoledne svojí účastí zástupci obce Samšina s rodinnými příslušníky v čele se starostou Jiřím Knížkem.

Oficiální poděkování za zkrášlení celého areálu i sociálního zařízení v domečku přednesla zpěvačka Libaňačky Hana Seifertová, pan starosta pronesl krátkou zdravici, a jeho zásluhy, které nenechal jenom na sobě, byly právem odměněny srdečným potleskem. No a Hanička hned využila přítomnosti starosty u mikrofonu a vyhlásila pro něho a manželku sólo; přítomní udělali pěkné kolečko a to byste nevěřili, jak se děvčata o taneček se starostou prala. Samozřejmě že i jeho manželka neměla o tanečníky nouzi. Tak se nám to konečně pěkně rozjelo, poznamenal jeden místní občan. A měl pravdu, všechno spělo ke krásnému odpoledni. Libaňačka moc času Pří〜chvojance nenechala, a tak se vše prodloužilo až do šera.

Taky jsme zaznamenali malý rekord: nedělní odpoledne navštívila osmadevadesátiletá paní Františka Paříková z Pařezské Lhoty, asi základ k dlouhověkosti dalo narození v květnu 1913, navíc svolila k fotografování (snímek ve fotogalerii na našem webu).

Hanku Seifertovou jsme jako zpěvačku již představili, tak do základní sestavy patří ještě Klára Hofmanová a Láďa Paclt. S radostí dali prostor jejich bývalým kolegům Sváťovi Bajerovi a Milanu Hlavovi, který zavtipkoval, že co od Libaňačky odešel že jim to jde líp. To však nebyla lítost, ale poklona.
Kyzivátova dechová hudba z Libáně tento podzim oslaví již 141. výročí od svého vzniku. Je to jedna ze tří nejstarších dechových hudeb z celé ČR, působila a přežila v obou světových válkách. Zakladatelem byl v roce 1870 Josef Kůžel. Téměř polovina členů kapely byla z jeho rodu a mecenášem tehdy byl hrabě Ervín Šlik. Josef Kůžel byl kapelníkem 47 let, a jak je tomu u většiny kapel, doprovází své spoluobčany i z širšího okolí od kolébky až po cestu poslední. Mezitím byla m.j. v roce 1904 i svatba hraběte Černína v Dymokurech.

V roce 1917 předal taktovku bratru Františkovi, ten v roce 1929 Václavu Kyzivátovi, aby taky cílevědomě rozšířil kapelu o mladý dorost, který si jako hudební pedagog sám vychoval. Z té doby pochází i dodnes užívaný zahajovací pochod „Kyzivát“. Od roku 1963 vedl hudbu Josef Javůrek, který odolával s kapelou náporu moderní hudby, ale neodolal náporu nemoci a v roce 1986 přebírá kapelu jeho odchovanec František Grosman spolu s Petrem Hurským až do roku 1993.

V 90. letech zaniká dechová hudba Agrostrojanka a její členové přecházejí, nebo někteří se vracejí do „Libaňačky“ v čele s křídlovkářem Františkem Hrdým. František se také stará o odborné vedení kapely, stává se jejím kapelníkem, a je jím dodnes. Na zlepšení úrovně hudby se podílel i Václav Kyzivát mladší, ke 130. výročí přijala dechovka do svého názvu jméno Václava Kyziváta. Od roku 2000 se za dirigentský pult staví hudební pedagog Petr Krejza a konečně od roku 2005 tubista, absolvent vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem a pražské konzervatoře Petr Drahoňovský, který využívá zkušeností z působení ve Vojenské posádkové hudbě, Hradní stráže, Policie ČR, v kapelách od Krajanky přes Koz〜lof〜ku po Venkovanku a stává se uměleckým vedoucím DH Václava Kyziváta, a jím je dodnes. Z historie Kyzivátovy dechové hudby přebíráme s laskavým dovolením doslova hodnocení Petra Drahoňovského:

Často je zvána na programy a soutěže mažoretkových souborů, účinkuje na přehlídkách dechových hudeb v regionu i v širším okolí, pořádá samostatné koncerty a společně se zřizovatelem – Ochotnickým divadelním spolkem Bozděch spolupořádá Vánoční koncerty a Přehlídku dechových hudeb ve Starých Hradech. V minulých letech byla několikrát pozvána na slavnosti vína do italského Zagarola, vyhrávala a doprovázela Pražské mažoretky v průvodech „Fētes de la Lavande (levandulovém festivalu) v jihofrancouzké Provenci, ve městech Valréas a Digne. Účastnila se festivalů v Košťálově, Jizerním Vtelnu, Jilemnici, Samšině atd. (konec citátu).

Na Samšině to bylo letos naposled, ale muzikantům se domů moc nechtělo, když se to tak pěkně rozjelo a Příchvojanka mezitím rozbalila svoje nádobíčko na staronovém parketu při vstupu. Tři muzikanti ze základní sestavy jen přešli s fidlátky od Libaňačky k Příchvojance a teď hádejte, kde vlastně hostují. Příchvojanka v čele s kapelníkem Mirkem Vodou měla být tečkou za Samšinou 2011, a nakonec byla hvězdičkou. Stačila zahrát úvodní skladby, tanečníci ani neměli čas přestat tancovat a už tu byly samé krásné písničky jen a jen na přání. Nic lepšího si hosté nemohli přát, však také všichni skalní příznivci zůstali až do šera a k naší radosti i pan starosta zapomněl, že potřeboval odjet dříve. Neodolal ani Jirka Beneš se svou harmonikou a spolu s Příchvojankou přidával pomyslné třešničky na dort Samšiny 2011. Skladba Vláček sice nikoho neodvezla, ale přizvala všechny, kterým úsměv zůstal na tváři a chtěli se podílet na pěkném zakončení.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem příznivcům Setkání s českou písničkou, jejichž hojná účast bez ohledu na počasí byla základem úspěšné prázdninové akce. Doufáme, že si odnesli vcelku dobrý dojem a příští 7. ročník podpoří svou účastí zas. Zvláštní poděkování patří Jirkovi Benešovi za originální přednes a hudební doprovod k písničkám pražské galerky, za vynikající spolupráci a propagaci redakci Jičínského deníku, za spoluprácí členům jednotlivých hudeb, ať už byly dobré nebo horší, a za lásku k české písničce, která tu s námi snad zůstane minimálně pro radost ze života. V neposlední řadě pak za organizaci celého letního maratonu všem aktivním spolupracovníkům, bez jejichž nezištné spolupráce bychom se ke šťastnému konci ani nedopracovali. Nejvíce jich bylo z členů a přátel Srazilky, která vás zve na středeční setkání v samšinské hospodě vždy v sudou středu od 21. září, a to od 19 hodin. K tomu taky patří poděkování kolektivu hospod, za vzorné zajištění občerstvení.

Ve všech článcích se s vámi snažil rozmlouvat, informovat a spolupracovat Franta Čermák.

Připomínáme jen, že foto ke každé hudbě najdete na našem webu, nebo www.kpcp.info zatím se snímky Petra Skaláka.

(fc)

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 28 000 Kč

Specialisté v oblasti techniky v ostatních oborech IT SENIOR/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: IT SENIOR/-KA, V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: Lenka.vyhlidalova@altran.com, Co je náplní pozice IT senior u nás?, - Správa globálního zabezpečení, firewallu, systémových politik, šifrovaní datových úložišť. , - Konfigurace systémů., - Konfigurace Firewall, VPN., - Řešení uživatelských requestů (přímá podpora uživatelů)., Co je potřeba znát?, - OS Linux, (ideálně SLED,OpenSUSE) na úrovni konfigurace pracovních stanic., - OS Microsoft Windows 7, Windows 10, Microsoft Server 2008-2016., - Síťování (IPv4, IPv6)., - Konfiguraci Firewall., Co je potřeba mít?, - Globální znalosti IT, SW, HW, desktop., - Praxi v oboru IT min. 2 roky., - Znalost angličtiny na úrovni B1 (především jde o porozumění textu)., Co Vám nebude u nás chybět ?, - Stabilní zázemí jednoho z vývojových leadrů s celosvětovou působností., - Zajímavou práci v úzkém kolektivu., - Příležitost k osobnímu rozvoji a vzdělávání (jazykové kurzy a odborná školení)., - Pružná pracovní doba, 25 dní dovolené., - Příspěvek na stravování, penzijní připojištění., - Dobrá káva.. Pracoviště: Altran cz, a.s. - sídlo, Příčná, č.p. 2071, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Lenka Vyhlídalová, .

Výroba - Výroba Nástrojař 17 000 Kč

Nástrojaři a příbuzní pracovníci OBRÁBĚČ/KA KOVŮ, NÁSTROJAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OBRÁBĚČ/KA KOVŮ, NÁSTROJAŘ/KA - pracoviště Lázně Bělohrad., V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: l.hatlova@deprag.cz, případně zanechte na vrátnici., Požadujeme vyučení v oboru nástrojař nebo obraběč kovů, praxe v oboru vítána, uživatelská znalost práce na PC, schopnost číst technickou dokumentaci, aktivní řešení problémů, samostatnost, flexibilita., Nabízíme pracovní poměr na dobu určitou 12 měsíců s možností následného prodloužení až na dobu neurčitou.. Pracoviště: Deprag cz a.s. [1], T. G. Masaryka, č.p. 113, 507 81 Lázně Bělohrad. Informace: Lenka Hátlová, +420 493 771 557.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 30 000 Kč

Dopravní dispečeři Dispečer/-ka dopravy a přepravy. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tato nabídka je platná pouze pro dispečera s praxí v oboru. Z naší strany nabízíme prima kolektiv a vysokou mzdu.. Pracoviště: Fee transport s.r.o.- pracoviště jičín, Křižíkova, č.p. 1099, 506 01 Jičín 1. Informace: Personální odd., .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) TECHNIK/-ČKA VÝROBY - OPTOELEKTRONIKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/-ČKA VÝROBY - OPTOELEKTRONIKA, Požadavky:, • min. střední vzdělání technického směru – vyučen nebo maturita, • zájem o techniku, nadšení pro inovativní technologie, chuť učit se nové věci, • kombinace mechanických schopností a dovedností k ovládání řídících periferií, • manuální zručnost, pečlivost, trpělivost, samostatnost, zodpovědnost, Nabízíme:, • pracovní smlouvu na dobu neurčitou, • nástup možný ihned nebo dle dohody, • nadstandardní smluvní mzdu - zkušeným uchazečům nabízíme motivující mzdové ohodnocení od 25000 Kč v 1směnném provozu, nadstandardní příplatky při nepravidelném 2směnném provozu, • práci s moderními technologiemi, v čistém a příjemném prostředí, • systém benefitů a odměn (příspěvek zaměstnavatele na stravování, firemní jazykové kurzy, zaměstnanecké telefonní tarify, odměny za fond pracovní doby, za doporučení nového zaměstnance a další), , V případě zájmu o uvedenou pozici přijďte vyplnit dotazník uchazeče o zaměstnání nebo nám pošlete svůj životopis., , Kontakt na personální oddělení: personal@sqs-fiber.cz, tel. 493 765 381.. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sportovní zážitky na prvním závodě Czech Swimrun Tour
50

Swimrun! Českou premiéru severského závodu přivezli na Orlík nadšenci z hor

Starý kostel sv. Vavřince na vrchlabském náměstí Míru, který byl zbouraný v roce 1886. V jeho základech se našly pozůstatky gotického kostelíku, nejstarší stavby v historii Vrchlabí.
2

Objev století pro Vrchlabí? Vykopali kostel, nejstarší stavbu města

V sobotu bude sokolský slet v Jičíně

Jičín - Sokolská župa Jičínska-Bergerova pořádá v sobotu župní sokolský slet.

Alkohol v sedle kola? Je to riziko...

Královéhradecký kraj - Michal z Náchoda má už letos v sedle kola stovky kilometrů. Proti pivnímu osvěžení během výjezdu námitky nemá.

Jízdárně se blýská na lepší časy

Hořice – Dlouhodobá jednání o podmínkách vedení jízdárny mezi TJ Start a radnicí nevedla k dohodě. Změnit by to mohl nově založený klub.

Jakých událostí byly svědkem skály tyčící se nad vesnicí?

Hrdoňovice – Vesnička, kterou střeží skalní město, nás pozvala na návštěvu prostřednictvím pátečního seriálu Jak jsme žili v Československu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT