VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libaňačka čarovala, Příchvojanka nastavovala, ale konec Samšiny 2011 nemohly oddálit

Samšina – Jak jsme se posledně obávali, že bude smutno, tak bohužel, ale nejdřív muselo býti veselo… natož aby se brečelo… To zase ne, vždyť budeme-li zdrávi, sejdeme se i příští rok.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Ze samšinského koncertu Příchvojanky.Foto: František Čermák

Počasí nám přálo, zřejmě objednávka přes Čedok došla včas, skalní přátelé české písničky po zkušenostech z minulé neděle přicházeli včas, aby si zajistili výhodnější místa. Až 70 židlí navíc vyřešilo nedostatek míst: pořadatelé opět museli zasahovat, tentokrát včasným dovozem židlí z hospody.
I když to bylo poslední letošní vystoupení, nálada tomu neodpovídala, protože dechová hudba Václava Kyziváta z Libáně přijela tentokrát bez uměleckého vedoucího a bylo jasné, že skladba lidovek nebude protkána koncertními skladbami.

Jakmile harmonikář Jirka Beneš odtroubil 14. hodinu ukončením produkce staropražských písniček, kapelník Libaňačky hned vystřelil celý svazek šípů směrem k posluchačům v podobě krásných lidovek. Tentokrát na sebe tanečníci vůbec nenechali čekat a využili k tanci zbývající místo – brzy se jim stejně orosilo čelo, i když počasí bylo teplotně přiměřené. Kromě VIP hostů například z Jičínského deníku přidali tentokrát na významu odpoledne svojí účastí zástupci obce Samšina s rodinnými příslušníky v čele se starostou Jiřím Knížkem.

Oficiální poděkování za zkrášlení celého areálu i sociálního zařízení v domečku přednesla zpěvačka Libaňačky Hana Seifertová, pan starosta pronesl krátkou zdravici, a jeho zásluhy, které nenechal jenom na sobě, byly právem odměněny srdečným potleskem. No a Hanička hned využila přítomnosti starosty u mikrofonu a vyhlásila pro něho a manželku sólo; přítomní udělali pěkné kolečko a to byste nevěřili, jak se děvčata o taneček se starostou prala. Samozřejmě že i jeho manželka neměla o tanečníky nouzi. Tak se nám to konečně pěkně rozjelo, poznamenal jeden místní občan. A měl pravdu, všechno spělo ke krásnému odpoledni. Libaňačka moc času Pří〜chvojance nenechala, a tak se vše prodloužilo až do šera.

Taky jsme zaznamenali malý rekord: nedělní odpoledne navštívila osmadevadesátiletá paní Františka Paříková z Pařezské Lhoty, asi základ k dlouhověkosti dalo narození v květnu 1913, navíc svolila k fotografování (snímek ve fotogalerii na našem webu).

Hanku Seifertovou jsme jako zpěvačku již představili, tak do základní sestavy patří ještě Klára Hofmanová a Láďa Paclt. S radostí dali prostor jejich bývalým kolegům Sváťovi Bajerovi a Milanu Hlavovi, který zavtipkoval, že co od Libaňačky odešel že jim to jde líp. To však nebyla lítost, ale poklona.
Kyzivátova dechová hudba z Libáně tento podzim oslaví již 141. výročí od svého vzniku. Je to jedna ze tří nejstarších dechových hudeb z celé ČR, působila a přežila v obou světových válkách. Zakladatelem byl v roce 1870 Josef Kůžel. Téměř polovina členů kapely byla z jeho rodu a mecenášem tehdy byl hrabě Ervín Šlik. Josef Kůžel byl kapelníkem 47 let, a jak je tomu u většiny kapel, doprovází své spoluobčany i z širšího okolí od kolébky až po cestu poslední. Mezitím byla m.j. v roce 1904 i svatba hraběte Černína v Dymokurech.

V roce 1917 předal taktovku bratru Františkovi, ten v roce 1929 Václavu Kyzivátovi, aby taky cílevědomě rozšířil kapelu o mladý dorost, který si jako hudební pedagog sám vychoval. Z té doby pochází i dodnes užívaný zahajovací pochod „Kyzivát“. Od roku 1963 vedl hudbu Josef Javůrek, který odolával s kapelou náporu moderní hudby, ale neodolal náporu nemoci a v roce 1986 přebírá kapelu jeho odchovanec František Grosman spolu s Petrem Hurským až do roku 1993.

V 90. letech zaniká dechová hudba Agrostrojanka a její členové přecházejí, nebo někteří se vracejí do „Libaňačky“ v čele s křídlovkářem Františkem Hrdým. František se také stará o odborné vedení kapely, stává se jejím kapelníkem, a je jím dodnes. Na zlepšení úrovně hudby se podílel i Václav Kyzivát mladší, ke 130. výročí přijala dechovka do svého názvu jméno Václava Kyziváta. Od roku 2000 se za dirigentský pult staví hudební pedagog Petr Krejza a konečně od roku 2005 tubista, absolvent vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem a pražské konzervatoře Petr Drahoňovský, který využívá zkušeností z působení ve Vojenské posádkové hudbě, Hradní stráže, Policie ČR, v kapelách od Krajanky přes Koz〜lof〜ku po Venkovanku a stává se uměleckým vedoucím DH Václava Kyziváta, a jím je dodnes. Z historie Kyzivátovy dechové hudby přebíráme s laskavým dovolením doslova hodnocení Petra Drahoňovského:

Často je zvána na programy a soutěže mažoretkových souborů, účinkuje na přehlídkách dechových hudeb v regionu i v širším okolí, pořádá samostatné koncerty a společně se zřizovatelem – Ochotnickým divadelním spolkem Bozděch spolupořádá Vánoční koncerty a Přehlídku dechových hudeb ve Starých Hradech. V minulých letech byla několikrát pozvána na slavnosti vína do italského Zagarola, vyhrávala a doprovázela Pražské mažoretky v průvodech „Fētes de la Lavande (levandulovém festivalu) v jihofrancouzké Provenci, ve městech Valréas a Digne. Účastnila se festivalů v Košťálově, Jizerním Vtelnu, Jilemnici, Samšině atd. (konec citátu).

Na Samšině to bylo letos naposled, ale muzikantům se domů moc nechtělo, když se to tak pěkně rozjelo a Příchvojanka mezitím rozbalila svoje nádobíčko na staronovém parketu při vstupu. Tři muzikanti ze základní sestavy jen přešli s fidlátky od Libaňačky k Příchvojance a teď hádejte, kde vlastně hostují. Příchvojanka v čele s kapelníkem Mirkem Vodou měla být tečkou za Samšinou 2011, a nakonec byla hvězdičkou. Stačila zahrát úvodní skladby, tanečníci ani neměli čas přestat tancovat a už tu byly samé krásné písničky jen a jen na přání. Nic lepšího si hosté nemohli přát, však také všichni skalní příznivci zůstali až do šera a k naší radosti i pan starosta zapomněl, že potřeboval odjet dříve. Neodolal ani Jirka Beneš se svou harmonikou a spolu s Příchvojankou přidával pomyslné třešničky na dort Samšiny 2011. Skladba Vláček sice nikoho neodvezla, ale přizvala všechny, kterým úsměv zůstal na tváři a chtěli se podílet na pěkném zakončení.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem příznivcům Setkání s českou písničkou, jejichž hojná účast bez ohledu na počasí byla základem úspěšné prázdninové akce. Doufáme, že si odnesli vcelku dobrý dojem a příští 7. ročník podpoří svou účastí zas. Zvláštní poděkování patří Jirkovi Benešovi za originální přednes a hudební doprovod k písničkám pražské galerky, za vynikající spolupráci a propagaci redakci Jičínského deníku, za spoluprácí členům jednotlivých hudeb, ať už byly dobré nebo horší, a za lásku k české písničce, která tu s námi snad zůstane minimálně pro radost ze života. V neposlední řadě pak za organizaci celého letního maratonu všem aktivním spolupracovníkům, bez jejichž nezištné spolupráce bychom se ke šťastnému konci ani nedopracovali. Nejvíce jich bylo z členů a přátel Srazilky, která vás zve na středeční setkání v samšinské hospodě vždy v sudou středu od 21. září, a to od 19 hodin. K tomu taky patří poděkování kolektivu hospod, za vzorné zajištění občerstvení.

Ve všech článcích se s vámi snažil rozmlouvat, informovat a spolupracovat Franta Čermák.

Připomínáme jen, že foto ke každé hudbě najdete na našem webu, nebo www.kpcp.info zatím se snímky Petra Skaláka.

(fc)

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Zápis odběrných míst pro Jičín(23 000 Kč)

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník(20 000 Kč)

Účetní finanční a investiční FINANČNÍ ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FINANČNÍ ÚČETNÍ - pracoviště Slatiny., V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: berna@agroslatiny.cz nebo volejte v době od 7:00 do 15:00 hod. na tel.: 493555119 pí Berná., Požadujeme znalost podvojného účetnictví, praxe v oboru zemědělství výhodou., Nabízíme závodní stravování, příspěvek penzijního pojištění.. Pracoviště: Agro slatiny a.s., 506 01 Jičín 1. Informace: Berná, +420 493 555 119.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(30 000 Kč)

Technici v oblasti metrologie METROLOG/METROLOŽKA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: METROLOG/METROLOŽKA, Stabilní mezinárodní společnost Tecmaplast Kněžnice u Jičína hledá vhodného kandidáta / ku na pozici:, METROLOG, Náplň práce:, - měření na přístrojích laboratoře kvality, - měření na 3D (Wenzel, Metrolog 4), - rekvalifikační zkoušky výrobků, - studie způsobilosti dle plánů kvality, - kalibrace měřidel, - zpracování protokolů z provedených měření, - administrativní podpora zákazníků, Požadujeme:, - SŠ/VŠ - technický obor, - zkušenosti s měřením na 3D, - porozumění výkresové dokumentaci, - zkušenosti v automobilovém průmyslu výhodou, - řidičský průkaz sk. B, - AJ komunikativně, - samostatnost, flexibilita, spolehlivost, odolnost vůči stresu, Nabízíme: , - zajímavou práci v dlouhodobě stabilní mezinárodní společnosti, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - příjemný pracovní kolektiv, - nástup možný ihned, - školení, Kontakt: , V případě zájmu zašlete Váš životopis v českém a anglickém jazyce na email: personal@tecmaplast.cz. Pracoviště: Tecmaplast cz, s.r.o. [1], 506 01 Jičín 1. Informace: Vendula Frumertová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků(80 Kč)

Řidiči paletovacích vozíků ŘIDIČ/ KA VYSOKOZDVIŽNÉHO VOZÍKU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/ KA VYSOKOZDVIŽNÉHO VOZÍKU, Požadujeme zkušenost s VZV, oprávnění na VZV výhodou, časová flexibilta., Dovolená 22 dnů, stravenky, měsíční příplatek 500 Kč, pracovní poměr na 1 tok s možností prodloužení na dobu neurčitou., Kontakt: telefonicky od 8:00-18:00 hod, e-mial: matusova@pft.cz. Pracoviště: Pft, spol. s r.o., U Javůrkovy louky, č.p. 567, 506 01 Jičín 1. Informace: Barbora Matúšová, +420 493 546 611.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Moderátor Leoš Mareš.
5

Leoš Mareš se tajně oženil v Litomyšli

Peníze. Ilustrační foto.

Jičín na jaře rozdělí sta tisíce korun

Na místě, kde leží hromada suti, vyroste nový městský úřad

Lázně Bělohrad - Žádný ze tří návrhů nového městského úřadu, které v architektonické soutěži obsadily první místa, nepočítal s využitím budov čp. 27 a 28 v severní části náměstí.

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté porazili USA a zahrají si na OH o medaili. Francouz vychytal nájezdy

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Uf, to bylo drama! Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje, když porazili tým USA 3:2 po samostatných nájezdech. Američané ale byli tuhé sousto, i když národní tým byl po většinu zápasu lepší. O finále se svěřenci trenéra Josefa Jandače utkají s Ruskem.

Hrob slavné operní pěvkyně se díky spolku dočkal obnovy

Jičínsko - „Obnovu hrobu slavné operní zpěvačky Alosie Věkoslavy Blažkové jsme plánovali již několik let, ale teprve loni jsme obdrželi grant od Nadace VIA,“ říká koordinátor Libor Hovorka ze Spolku Stezka Češov-Vysoké Veselí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT