VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libaňačka čarovala, Příchvojanka nastavovala, ale konec Samšiny 2011 nemohly oddálit

Samšina – Jak jsme se posledně obávali, že bude smutno, tak bohužel, ale nejdřív muselo býti veselo… natož aby se brečelo… To zase ne, vždyť budeme-li zdrávi, sejdeme se i příští rok.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Ze samšinského koncertu Příchvojanky.Foto: František Čermák

Počasí nám přálo, zřejmě objednávka přes Čedok došla včas, skalní přátelé české písničky po zkušenostech z minulé neděle přicházeli včas, aby si zajistili výhodnější místa. Až 70 židlí navíc vyřešilo nedostatek míst: pořadatelé opět museli zasahovat, tentokrát včasným dovozem židlí z hospody.
I když to bylo poslední letošní vystoupení, nálada tomu neodpovídala, protože dechová hudba Václava Kyziváta z Libáně přijela tentokrát bez uměleckého vedoucího a bylo jasné, že skladba lidovek nebude protkána koncertními skladbami.

Jakmile harmonikář Jirka Beneš odtroubil 14. hodinu ukončením produkce staropražských písniček, kapelník Libaňačky hned vystřelil celý svazek šípů směrem k posluchačům v podobě krásných lidovek. Tentokrát na sebe tanečníci vůbec nenechali čekat a využili k tanci zbývající místo – brzy se jim stejně orosilo čelo, i když počasí bylo teplotně přiměřené. Kromě VIP hostů například z Jičínského deníku přidali tentokrát na významu odpoledne svojí účastí zástupci obce Samšina s rodinnými příslušníky v čele se starostou Jiřím Knížkem.

Oficiální poděkování za zkrášlení celého areálu i sociálního zařízení v domečku přednesla zpěvačka Libaňačky Hana Seifertová, pan starosta pronesl krátkou zdravici, a jeho zásluhy, které nenechal jenom na sobě, byly právem odměněny srdečným potleskem. No a Hanička hned využila přítomnosti starosty u mikrofonu a vyhlásila pro něho a manželku sólo; přítomní udělali pěkné kolečko a to byste nevěřili, jak se děvčata o taneček se starostou prala. Samozřejmě že i jeho manželka neměla o tanečníky nouzi. Tak se nám to konečně pěkně rozjelo, poznamenal jeden místní občan. A měl pravdu, všechno spělo ke krásnému odpoledni. Libaňačka moc času Pří〜chvojance nenechala, a tak se vše prodloužilo až do šera.

Taky jsme zaznamenali malý rekord: nedělní odpoledne navštívila osmadevadesátiletá paní Františka Paříková z Pařezské Lhoty, asi základ k dlouhověkosti dalo narození v květnu 1913, navíc svolila k fotografování (snímek ve fotogalerii na našem webu).

Hanku Seifertovou jsme jako zpěvačku již představili, tak do základní sestavy patří ještě Klára Hofmanová a Láďa Paclt. S radostí dali prostor jejich bývalým kolegům Sváťovi Bajerovi a Milanu Hlavovi, který zavtipkoval, že co od Libaňačky odešel že jim to jde líp. To však nebyla lítost, ale poklona.
Kyzivátova dechová hudba z Libáně tento podzim oslaví již 141. výročí od svého vzniku. Je to jedna ze tří nejstarších dechových hudeb z celé ČR, působila a přežila v obou světových válkách. Zakladatelem byl v roce 1870 Josef Kůžel. Téměř polovina členů kapely byla z jeho rodu a mecenášem tehdy byl hrabě Ervín Šlik. Josef Kůžel byl kapelníkem 47 let, a jak je tomu u většiny kapel, doprovází své spoluobčany i z širšího okolí od kolébky až po cestu poslední. Mezitím byla m.j. v roce 1904 i svatba hraběte Černína v Dymokurech.

V roce 1917 předal taktovku bratru Františkovi, ten v roce 1929 Václavu Kyzivátovi, aby taky cílevědomě rozšířil kapelu o mladý dorost, který si jako hudební pedagog sám vychoval. Z té doby pochází i dodnes užívaný zahajovací pochod „Kyzivát“. Od roku 1963 vedl hudbu Josef Javůrek, který odolával s kapelou náporu moderní hudby, ale neodolal náporu nemoci a v roce 1986 přebírá kapelu jeho odchovanec František Grosman spolu s Petrem Hurským až do roku 1993.

V 90. letech zaniká dechová hudba Agrostrojanka a její členové přecházejí, nebo někteří se vracejí do „Libaňačky“ v čele s křídlovkářem Františkem Hrdým. František se také stará o odborné vedení kapely, stává se jejím kapelníkem, a je jím dodnes. Na zlepšení úrovně hudby se podílel i Václav Kyzivát mladší, ke 130. výročí přijala dechovka do svého názvu jméno Václava Kyziváta. Od roku 2000 se za dirigentský pult staví hudební pedagog Petr Krejza a konečně od roku 2005 tubista, absolvent vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem a pražské konzervatoře Petr Drahoňovský, který využívá zkušeností z působení ve Vojenské posádkové hudbě, Hradní stráže, Policie ČR, v kapelách od Krajanky přes Koz〜lof〜ku po Venkovanku a stává se uměleckým vedoucím DH Václava Kyziváta, a jím je dodnes. Z historie Kyzivátovy dechové hudby přebíráme s laskavým dovolením doslova hodnocení Petra Drahoňovského:

Často je zvána na programy a soutěže mažoretkových souborů, účinkuje na přehlídkách dechových hudeb v regionu i v širším okolí, pořádá samostatné koncerty a společně se zřizovatelem – Ochotnickým divadelním spolkem Bozděch spolupořádá Vánoční koncerty a Přehlídku dechových hudeb ve Starých Hradech. V minulých letech byla několikrát pozvána na slavnosti vína do italského Zagarola, vyhrávala a doprovázela Pražské mažoretky v průvodech „Fētes de la Lavande (levandulovém festivalu) v jihofrancouzké Provenci, ve městech Valréas a Digne. Účastnila se festivalů v Košťálově, Jizerním Vtelnu, Jilemnici, Samšině atd. (konec citátu).

Na Samšině to bylo letos naposled, ale muzikantům se domů moc nechtělo, když se to tak pěkně rozjelo a Příchvojanka mezitím rozbalila svoje nádobíčko na staronovém parketu při vstupu. Tři muzikanti ze základní sestavy jen přešli s fidlátky od Libaňačky k Příchvojance a teď hádejte, kde vlastně hostují. Příchvojanka v čele s kapelníkem Mirkem Vodou měla být tečkou za Samšinou 2011, a nakonec byla hvězdičkou. Stačila zahrát úvodní skladby, tanečníci ani neměli čas přestat tancovat a už tu byly samé krásné písničky jen a jen na přání. Nic lepšího si hosté nemohli přát, však také všichni skalní příznivci zůstali až do šera a k naší radosti i pan starosta zapomněl, že potřeboval odjet dříve. Neodolal ani Jirka Beneš se svou harmonikou a spolu s Příchvojankou přidával pomyslné třešničky na dort Samšiny 2011. Skladba Vláček sice nikoho neodvezla, ale přizvala všechny, kterým úsměv zůstal na tváři a chtěli se podílet na pěkném zakončení.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem příznivcům Setkání s českou písničkou, jejichž hojná účast bez ohledu na počasí byla základem úspěšné prázdninové akce. Doufáme, že si odnesli vcelku dobrý dojem a příští 7. ročník podpoří svou účastí zas. Zvláštní poděkování patří Jirkovi Benešovi za originální přednes a hudební doprovod k písničkám pražské galerky, za vynikající spolupráci a propagaci redakci Jičínského deníku, za spoluprácí členům jednotlivých hudeb, ať už byly dobré nebo horší, a za lásku k české písničce, která tu s námi snad zůstane minimálně pro radost ze života. V neposlední řadě pak za organizaci celého letního maratonu všem aktivním spolupracovníkům, bez jejichž nezištné spolupráce bychom se ke šťastnému konci ani nedopracovali. Nejvíce jich bylo z členů a přátel Srazilky, která vás zve na středeční setkání v samšinské hospodě vždy v sudou středu od 21. září, a to od 19 hodin. K tomu taky patří poděkování kolektivu hospod, za vzorné zajištění občerstvení.

Ve všech článcích se s vámi snažil rozmlouvat, informovat a spolupracovat Franta Čermák.

Připomínáme jen, že foto ke každé hudbě najdete na našem webu, nebo www.kpcp.info zatím se snímky Petra Skaláka.

(fc)

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech PRACOVNÍK -PRACOVNÍCE ÚKLIDU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK -PRACOVNÍCE ÚKLIDU, V případě zájmu kontaktujte Ing. Veroniku Klusákovou na telefonním čísle +420 721 952 109 v pracovních dnech v době mezi 8:00-14:00 hod., na e-mailové adrese v.klusakova@masojicin.cz nebo osobně přímo ve společnosti Maso Jičín s.r.o. (Konecchlumského 1075, 506 01 Jičín)., Náplň práce:, 1 pracovník/pracovnice trvale na ranní směnu od 6.00 hodin., Zaměstnanecké výhody:, Zaměstnanecká karta s finančním bonusem a slevou na nákup firemních výrobků, , Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Maso jičín s.r.o., Konecchlumského, č.p. 1075, 506 01 Jičín 1. Informace: Veronika Klusáková, +420 721 952 109. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 22 000 Kč Stavební technici provozní STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STAVBYVEDOUCÍ - pracoviště Valdice., V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: novotna@staving.cz, tel.: 493 592 736 Ing. Brož., Požadujeme SŠ/VŠ obor pozemní stavby, ŘP sk. B, praxe na obdobné pozici výhodou, zodpovědnost, organizační schopnosti, samostatnost, spolehlivost., Náplň práce: řízení stavebních zakázek a koordinace subdodavatelů, kontrola kvality a nákladů stavby, zpracování podkladů k fakturaci, komunikace se zákazníkem., Nabízíme stálé zaměstnání v zavedené společnosti, možnost dalšího růstu a školení, práce na stavbách v regionu, dodatkovou dovolenou, služební vozidlo, mobil a notebook, motivující finanční ohodnocení.. Pracoviště: Staving, spol. s r.o., Jičínská, č.p. 66, 507 11 Valdice. Informace: Ondřej Brož, +420 493 592 736. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 22 000 Kč Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK/-CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK/-CE - pracoviště Valdice., V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: novotna@staving.cz, tel.: 493 592 731 p. Vávra., Požadujeme vyučení v oboru zámečník, praxe v oboru výhodou, svářecí průkaz, flexibilitu, spolehlivost, manuální zručnost, ŘP sk. B podmínkou, ŘP sk. C výhodou., Nabízíme PP, nástup dle dohody, mzda + měs. prémie, dovolená navíc, stravné.. Pracoviště: Staving, spol. s r.o., Jičínská, č.p. 66, 507 11 Valdice. Informace: Vávra, +420 493 592 731. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 18 000 Kč Všeobecné sestry bez osvědčení Všeobecná sestra bez osvědčení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CZ-ISCO: 32211, VŠEOBECNÁ SESTRA BEZ OSVĚDČENÍ - pracoviště Jičín., Písemné žádosti s profesním životopisem posílejte na personální oddělení Oblastní nemocnice Jičín a.s., se sídlem Bolzanova 512, 506 01 Jičín, nebo email: lenka.vycitalova@nemjc.cz, , Nabízíme: , - práci na akreditovaném pracovišti, - adekvátní pracovní a platové podmínky, - pracovní poměr na dobu určitou s možností změny na dobu neurčitou, - plný úvazek , - týden dovolené navíc, - podporu profesního růstu, vzdělávání, - možnost ubytování , - dotované stravování, - podporu při vyřízení veškeré dokumentace nutné pro vyřízení zaměstnanecké karty, podporu při zapracování, - vhodné i pro absolventy, , Požadavky:, - odpovídající vzdělání dle zákona č. 96/2004 Sb., místo vhodné i pro cizince s povolením k výkonu nelékařského povolání na území ČR na dobu určitou , - zdravotní způsobilost a bezúhonnost, - znalost ČJ , , DATUM NÁSTUPU dohodou, Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Oblastní nemocnice jičín a.s. - interní odd., Bolzanova, č.p. 512, 506 01 Jičín 1. Informace: Lenka Vyčítalová, +420 493 582 227.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

Jičínská pozvánka na Den mobility.

Den mobility v Jičíně

Jak to bylo s betlémy...

Nová Paka - Novopacké muzeum otevře 24. listopadu výstavu betlémů.

O cenu města Jičína se taneční páry utkaly již popadesáté

Jičín - Masarykovo divaldo se 17. listopadu stalo dějištěm jubilejního ročníku taneční soutěže O Cenu města Jičína.

Hradeckým busem do hájemství rivala

Východní Čechy - Hradecký dopravní podnik má v šuplíku projekt „Hradubice“. Se svými autobusy by mohl zajíždět i do pardubického regionu.

V Jičíně si připomněli listopadové události tradičním setkáním u kašny

Jičín - Tradiční přátelské setkání, oficialit netřeba, společný zpěv za doprovodu kytary a hovory o místním kulturně-společenském dění. Kašnu na Valdštejnově náměstí z části orámovalo světlo svíček a vzduchem se nesla vůně svařeného vína.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT