VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libaňačka čarovala, Příchvojanka nastavovala, ale konec Samšiny 2011 nemohly oddálit

Samšina – Jak jsme se posledně obávali, že bude smutno, tak bohužel, ale nejdřív muselo býti veselo… natož aby se brečelo… To zase ne, vždyť budeme-li zdrávi, sejdeme se i příští rok.

2.9.2011
SDÍLEJ:

Ze samšinského koncertu Příchvojanky.Foto: František Čermák

Počasí nám přálo, zřejmě objednávka přes Čedok došla včas, skalní přátelé české písničky po zkušenostech z minulé neděle přicházeli včas, aby si zajistili výhodnější místa. Až 70 židlí navíc vyřešilo nedostatek míst: pořadatelé opět museli zasahovat, tentokrát včasným dovozem židlí z hospody.
I když to bylo poslední letošní vystoupení, nálada tomu neodpovídala, protože dechová hudba Václava Kyziváta z Libáně přijela tentokrát bez uměleckého vedoucího a bylo jasné, že skladba lidovek nebude protkána koncertními skladbami.

Jakmile harmonikář Jirka Beneš odtroubil 14. hodinu ukončením produkce staropražských písniček, kapelník Libaňačky hned vystřelil celý svazek šípů směrem k posluchačům v podobě krásných lidovek. Tentokrát na sebe tanečníci vůbec nenechali čekat a využili k tanci zbývající místo – brzy se jim stejně orosilo čelo, i když počasí bylo teplotně přiměřené. Kromě VIP hostů například z Jičínského deníku přidali tentokrát na významu odpoledne svojí účastí zástupci obce Samšina s rodinnými příslušníky v čele se starostou Jiřím Knížkem.

Oficiální poděkování za zkrášlení celého areálu i sociálního zařízení v domečku přednesla zpěvačka Libaňačky Hana Seifertová, pan starosta pronesl krátkou zdravici, a jeho zásluhy, které nenechal jenom na sobě, byly právem odměněny srdečným potleskem. No a Hanička hned využila přítomnosti starosty u mikrofonu a vyhlásila pro něho a manželku sólo; přítomní udělali pěkné kolečko a to byste nevěřili, jak se děvčata o taneček se starostou prala. Samozřejmě že i jeho manželka neměla o tanečníky nouzi. Tak se nám to konečně pěkně rozjelo, poznamenal jeden místní občan. A měl pravdu, všechno spělo ke krásnému odpoledni. Libaňačka moc času Pří〜chvojance nenechala, a tak se vše prodloužilo až do šera.

Taky jsme zaznamenali malý rekord: nedělní odpoledne navštívila osmadevadesátiletá paní Františka Paříková z Pařezské Lhoty, asi základ k dlouhověkosti dalo narození v květnu 1913, navíc svolila k fotografování (snímek ve fotogalerii na našem webu).

Hanku Seifertovou jsme jako zpěvačku již představili, tak do základní sestavy patří ještě Klára Hofmanová a Láďa Paclt. S radostí dali prostor jejich bývalým kolegům Sváťovi Bajerovi a Milanu Hlavovi, který zavtipkoval, že co od Libaňačky odešel že jim to jde líp. To však nebyla lítost, ale poklona.
Kyzivátova dechová hudba z Libáně tento podzim oslaví již 141. výročí od svého vzniku. Je to jedna ze tří nejstarších dechových hudeb z celé ČR, působila a přežila v obou světových válkách. Zakladatelem byl v roce 1870 Josef Kůžel. Téměř polovina členů kapely byla z jeho rodu a mecenášem tehdy byl hrabě Ervín Šlik. Josef Kůžel byl kapelníkem 47 let, a jak je tomu u většiny kapel, doprovází své spoluobčany i z širšího okolí od kolébky až po cestu poslední. Mezitím byla m.j. v roce 1904 i svatba hraběte Černína v Dymokurech.

V roce 1917 předal taktovku bratru Františkovi, ten v roce 1929 Václavu Kyzivátovi, aby taky cílevědomě rozšířil kapelu o mladý dorost, který si jako hudební pedagog sám vychoval. Z té doby pochází i dodnes užívaný zahajovací pochod „Kyzivát“. Od roku 1963 vedl hudbu Josef Javůrek, který odolával s kapelou náporu moderní hudby, ale neodolal náporu nemoci a v roce 1986 přebírá kapelu jeho odchovanec František Grosman spolu s Petrem Hurským až do roku 1993.

V 90. letech zaniká dechová hudba Agrostrojanka a její členové přecházejí, nebo někteří se vracejí do „Libaňačky“ v čele s křídlovkářem Františkem Hrdým. František se také stará o odborné vedení kapely, stává se jejím kapelníkem, a je jím dodnes. Na zlepšení úrovně hudby se podílel i Václav Kyzivát mladší, ke 130. výročí přijala dechovka do svého názvu jméno Václava Kyziváta. Od roku 2000 se za dirigentský pult staví hudební pedagog Petr Krejza a konečně od roku 2005 tubista, absolvent vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem a pražské konzervatoře Petr Drahoňovský, který využívá zkušeností z působení ve Vojenské posádkové hudbě, Hradní stráže, Policie ČR, v kapelách od Krajanky přes Koz〜lof〜ku po Venkovanku a stává se uměleckým vedoucím DH Václava Kyziváta, a jím je dodnes. Z historie Kyzivátovy dechové hudby přebíráme s laskavým dovolením doslova hodnocení Petra Drahoňovského:

Často je zvána na programy a soutěže mažoretkových souborů, účinkuje na přehlídkách dechových hudeb v regionu i v širším okolí, pořádá samostatné koncerty a společně se zřizovatelem – Ochotnickým divadelním spolkem Bozděch spolupořádá Vánoční koncerty a Přehlídku dechových hudeb ve Starých Hradech. V minulých letech byla několikrát pozvána na slavnosti vína do italského Zagarola, vyhrávala a doprovázela Pražské mažoretky v průvodech „Fētes de la Lavande (levandulovém festivalu) v jihofrancouzké Provenci, ve městech Valréas a Digne. Účastnila se festivalů v Košťálově, Jizerním Vtelnu, Jilemnici, Samšině atd. (konec citátu).

Na Samšině to bylo letos naposled, ale muzikantům se domů moc nechtělo, když se to tak pěkně rozjelo a Příchvojanka mezitím rozbalila svoje nádobíčko na staronovém parketu při vstupu. Tři muzikanti ze základní sestavy jen přešli s fidlátky od Libaňačky k Příchvojance a teď hádejte, kde vlastně hostují. Příchvojanka v čele s kapelníkem Mirkem Vodou měla být tečkou za Samšinou 2011, a nakonec byla hvězdičkou. Stačila zahrát úvodní skladby, tanečníci ani neměli čas přestat tancovat a už tu byly samé krásné písničky jen a jen na přání. Nic lepšího si hosté nemohli přát, však také všichni skalní příznivci zůstali až do šera a k naší radosti i pan starosta zapomněl, že potřeboval odjet dříve. Neodolal ani Jirka Beneš se svou harmonikou a spolu s Příchvojankou přidával pomyslné třešničky na dort Samšiny 2011. Skladba Vláček sice nikoho neodvezla, ale přizvala všechny, kterým úsměv zůstal na tváři a chtěli se podílet na pěkném zakončení.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem příznivcům Setkání s českou písničkou, jejichž hojná účast bez ohledu na počasí byla základem úspěšné prázdninové akce. Doufáme, že si odnesli vcelku dobrý dojem a příští 7. ročník podpoří svou účastí zas. Zvláštní poděkování patří Jirkovi Benešovi za originální přednes a hudební doprovod k písničkám pražské galerky, za vynikající spolupráci a propagaci redakci Jičínského deníku, za spoluprácí členům jednotlivých hudeb, ať už byly dobré nebo horší, a za lásku k české písničce, která tu s námi snad zůstane minimálně pro radost ze života. V neposlední řadě pak za organizaci celého letního maratonu všem aktivním spolupracovníkům, bez jejichž nezištné spolupráce bychom se ke šťastnému konci ani nedopracovali. Nejvíce jich bylo z členů a přátel Srazilky, která vás zve na středeční setkání v samšinské hospodě vždy v sudou středu od 21. září, a to od 19 hodin. K tomu taky patří poděkování kolektivu hospod, za vzorné zajištění občerstvení.

Ve všech článcích se s vámi snažil rozmlouvat, informovat a spolupracovat Franta Čermák.

Připomínáme jen, že foto ke každé hudbě najdete na našem webu, nebo www.kpcp.info zatím se snímky Petra Skaláka.

(fc)

2.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 22 000 Kč

Řezníci a uzenáři PRACOVNÍK/-CE VÝROBY- MÍCHAČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE VÝROBY- MÍCHAČ/-KA, , V případě zájmu kontaktujte paní Ing. Veroniku Klusákovou, na e-mailové adrese:v.klusakova@masojicin.cz , telefonním čísle: +420 721 952 109 ( 8.00- 14.00 hod.), případně osobně na adrese pracoviště : Konecchlumská 1075, Jičín, , Jedná se o pracovní poměr na dobu 1 roku s možností prodloužení na dobu neurčitou., , Požadavky:, 1 pracovník/pracovnice trvale na ranní směnu od 6.00 hodin., vyučen v oboru , praxe na obdobné pozici min. 3roky, , Zaměstnanecké výhody: , zaměstnanecká karta s finančním bonusem a slevou na nákup firemních výrobků. Pracoviště: Maso jičín s.r.o. pracoviště, Konecchlumského, č.p. 1075, 506 01 Jičín 1. Informace: Veronika Klusáková, +420 721 952 109.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč

Pomocníci v kuchyni PRACOVNÍK/PRACOVNICE PRO POMOCNÉ PRÁCE V KUCHYNI A V PROVOZU HOTELU A RESTAURACE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRACOVNÍK/PRACOVNICE PRO POMOCNÉ PRÁCE V KUCHYNI A V PROVOZU HOTELU A RESTAURACE - Pracoviště Grandhotel Praha v Jičíně ., V případě zájmu volejte v době od 12:00 do 18:00 hod na tel.: 606485748 p. Gabriel nebo posílejte životopisy na e-mail: info@grandhoteljicin.cz., Požadujeme min. základní vzdělání, výhodou znalost ukrajinské kuchyně, samostatnost, smysl pro pořádek a čistotu, pracovitost, zodpovědnost, zdravotní průkaz, flexibilita, pečlivost. Nabízíme PP na dobu určitou, pružná pracovní doba (4 hod na snídaně, 2 hod na oběd, 4 hod na večeře v jeden pracovní den), bez možnosti ubytování na hotelu., Vhodné i pro cizince na pracovní povolení.. Pracoviště: Cf invest spol. s r.o.- grand hotel praha v jičíně, Husova, č.p. 310, 506 01 Jičín 1. Informace: František Gabriel, .

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 19 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělník/ce do výroby - prac. Hořice v Podkrkonoší. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová č.p. 1128, Hořice v Podkrkonoší. Nástup ihned, Hledáme zodpovědné a manuálně zručné pracovníky (muže i ženy) do výrobní haly na montáž jízdních kol. Praxe v oboru není podmínkou. , Úkolová mzda na základě počtu smontovaných kol, min. od 24.000 Kč.. Pracoviště: O l p r a n spol. s r. o. - prac., Průmyslová, č.p. 1128, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Ivana Ševčíková, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 120 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÁ SÍLU V KUCHYNI, V případě zájmu volejte na tel.: 605 453 795 nebo se dostavte osobně na pracoviště., Nabízíme: mzdu Kč 90,- čistého, zaměstnání na dobu neurčitou, oběd a večeře zdarma.. Pracoviště: Michal žižka - pracoviště restaurace bohema, náměstí Jiřího z Poděbrad, č.p. 157, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Michal Žižka, +420 605 453 795.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Postřehy z pátku.
10

Napsali jste nám: Dokufest na dvorku

Požár zámku v Horním Maršově.
AKTUALIZOVÁNO
51

Barokní zámek v Horním Maršově pohltily plameny, střecha i věž jsou zničené

Rekord pokořen! Horský nosič ze Slovenska vynesl na Sněžku 165,5 kilogramu

Pec pod Sněžkou – Slovenský horský nosič Vladimír Hižnay donesl na nejvyšší tuzemskou horu rekordních 165,5 kilogramu. Extrémní vynáška nákladu, kterou překonal dosavadní historické maximum, mu přitom trvala pouhé 2 hodiny a 29 minut.

Po roce se vrátila Hrubá pouť. Nabízí atrakce i kulturu

Nová Paka - Centrum města po celý víkend žije tradiční Hrubou poutí. Náměstím blikají barevná světla, co pár metrů, to jiná hlasitá hudba, které místy konkuruje křik návštěvníků adrenalinových atrakcí.

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou. Už ale asi nepřekročí tropickou třicítku jako v uplynulých týdnech. 

Na Rychnovsku je stále jen procento lidí bez práce

Rychnova nad Kněžnou - Počet nezaměstnaných lidí se v hradeckém kraji v červenci zvýšil – ale jen velmi nepatrně. Krajská pobočka úřadu práce jich ke konci měsíce evidovala celkem 8643, což bylo o 476 více než v červnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT