I když se léto ještě úplně nevzdalo, příprava podzimních kulturních událostí si rozmary počasí nevybírá. Jednou z těch očekávanějších je 21. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem – Jazz Goes to Town, který rozezní hradecké sály, bary, ale i ulice ve dnech 13. až 17. října.

Letošní novinky

Letošní ročník nově proběhne pod hlavičkou královéhradecké kulturní neziskovky kontrapunkt, z.s., která vyhrála výběrové řízení na nového organizátora vypsané městem v loňském roce.

Koncept, se kterým pořadatelství získala, se opírá především o navrácení se k původní myšlence, která je vtělená do samotného názvu festivalu. Tedy k tomu, aby se festival otiskl do života města a během pěti dnů svého trvání proměnil a oživil jeho atmosféru.

K jejímu dotvoření přispěje tzv. OFF program, který je otevřen všem jazzovým interpretům, jejichž hudební produkce představuje nejrůznější formy jazzové hudby či hudební fúze tohoto žánru. Výzva pro muzikanty, kteří by se letošního ročníku rádi zúčastnili, je stále otevřená.

Zásadní proměnu podstoupí dva závěrečné večery, které se oproti předešlým ročníkům uskuteční v sále královéhradecké filharmonie.

Nově bude také otevřen festivalový meeting point v prostorách Café Náplavka na náměstí 5. Května. Ten by měl fungovat jako festivalové centrum pro návštěvníky, ale i jako galerie, prostor pro jam session a jedna z hudebních scén festivalu.

Předprodej vstupenek začal v září prostřednictvím služby HKpoint a také online na internetu.

„Festival Jazz Goes to Town je koncipován jako prestižní hudební přehlídka, která prezentuje současnou českou a zahraniční hudbu, jejímž společným rysem je zásadní stylotvorná a formální inspirace jazzem. Letošní dramaturgie zahrnuje 18 koncertů v hlavní části programu a předpokládáme také 10 až 12 koncertů tzv. OFF programu," vysvětlila za organizátory Martina Erbsová.

Jedineční hosté

Exkluzivním hostem festivalu, který vystoupí premiérově i v ČR je bretaňský skladatel a klarinetista Michel Aumont, který se svým sedmičlenným Le Grand orchestre armorigènE uvede strhující Rapsodie Barbare, která je pulsujícím amalgámem jazzu, soudobé vážné hudby a folklóru. V orchestru působí mimo jiné i jeden z nejlepších světových hráčů na niněru Valentin Clastrie.

Další exkluzivní českou premiérou pak bude originální kompozice maďarského multiinstrumentalisty Bély Ágostona a jeho oktetu k filmu The Lodger – jednomu z prvních děl Alfreda Hitchcocka z roku 1927, kterým na sebe tento mistr filmového thrilleru upoutal pozornost.

Z tuzemských interpretů se v rámci hlavního programu na festivalu představí Clarinet Factory. Tvorba tohoto klarinetového kvarteta by se nejlépe dala vyjádřit jako Hudba bez hranic.

Minimalismus, jazz, etno, elektronika, vážná hudba i improvizace vytváří matérii pro originální skladby kvarteta, patřícího k nemnoha českým souborům, které se dokážou pohybovat na hraně jednotlivých žánrů, aniž by ztráceli invenci a sílu autorské výpovědi.

Další maďarským hostem, který na JGTT zavítá je Dresch Quartet. Zároveň se jedná o první uvedení legendy maďarského jazzu na česká festivalová pódia. Saxofonista Mihály Dresch, jehož jméno se stalo synonymem pro moderní maďarský jazz, fascinuje už téměř čtyři desetiletí způsobem, jakým propojuje euroamerickou jazzovou tradici s lidovou hudbou karpatského oblouku. Živá vystoupení Dresch Quartetu představují intenzivní a zcela neopakovatelný hudební zážitek.

Zapojení města

Program festivalu bude rozprostřen v nejrůznějších prostorech po obou březích centra Hradce Králové. Vedle koncertních a divadelních sálů a hudebních klubů festival pronikne jak do barů, kaváren a hospod, tak i do netradičních prostor industriálního nebo sakrálního charakteru. Mezi další prostory, kam festival zasáhne, patří například Studio Beseda, Bio Centrál, Divadlo Drak či Městská hudební síň.