Navíc si The Legends Rock Fest získal příznivce nejen v celé republice, ale na akci přijíždí návštěvníci i ze zahraničí. A jaká byla cesta od prvního nápadu k dnešnímu pátému ročníku?

ROK PRVNÍ 2012 – zkouška „nebes"

První kroky vedly za osobami „ovládajícími" místní kulturu. Čekali jsme pomoc a pár dobrých rad do začátku. Ovšem náš nápad se jim zdál naprosto šílený. ,,Pokud vám nevyjde počasí, očekávejte organizační kolaps a z festivalu bude jeden velký propadák," takto a podobně zněly ohlasy na náš hudební projekt.

Také vybrání místa pro konání festivalu nebylo vůbec jednoduché, panovaly obavy z devastace prostor atd. Zkrátka namísto rad jsme se setkávali jen s problémy a překážky se kupily jedna na druhou. Stejně jsme pochodili i na radnici s žádostí o finančním příspěvky. Hudební festivaly rockového ražení zřejmě nespadají do oblasti kulturního dění, takže nakonec se nám podařilo „vyprosit" alespoň 5000 Kč.

Škoda, že městští radní mají krátkou paměť, možná by se mohli chytit za nos při pomyšlení, kolik prostředků před několika málo lety „přihrál" do obecní kasy hlavní organizátor a zakladatel dnes již tradičního rockového festivalu Zdeněk Lhota. Po dobu mnoha let se totiž v rámci samosprávy města Hořice intenzivně angažoval v komisi na podporu sportu a tělovýchovy. V době aktivní činnosti ve veřejné sféře se mu na konkrétní rozvojové projekty podařilo pro Hořice v Podkrkonoší zajistit bez mála 40 miliónů korun! No a jak sám říká, „V českých poměrech musí být bohužel každý dobrý skutek po zásluze potrestán…"

No nic, jedeme dál! Čas běžel a přípravy se musely rozjet naplno. Peníze sice nebyly, zato úzký tým organizátorů měl již bohaté zkušenosti s většími akcemi, i když svým zaměřením byly trochu odlišné. Skočili do toho však rovnýma nohama a deset měsíců usilovné práce nakonec gradoval prvním ročníkem The Legends Rock Fest.

Ovšem nastal den D a zdálo se, že se vše spiklo proti festivalu. Několik dní před zahájením se zatáhlo nebe a déšť nelítostně kropil celý areál, předpovědi nevěstily nic dobrého a koncem týdne mělo špatné počasí dokonce gradovat. Takže bylo médii doporučováno o víkendu zrušit větší venkovní akce. Bohužel se předpovědi počasí naplnily a noc před vypuknutím se strhla doslova průtrž provázená silným vichrem. Ráno byl celý areál zaplaven vodou a většina stánků šeredně odnesla noční řádění živlů. Navíc se nějaký „dobrák" postaral o šíření pomluv týkajících se předprodeje vstupenek. Údajně se prý jednalo o podvod a žádný fesťák se v Hořicích nekoná…

Pro organizátory bylo řádění živlů i lidská závist ranou pod pás, ale nevzdali to. Z kolen je dostal telefonát Luboši Suchánkovi z regionálně nejznámější kapely Komunál: „Podobných situací jsem již zažil bezpočet. To se prostě občas stává, že vám počasí nejde na ruku. Pracujte na všem dál podle plánu a v 17 hodin to spusťte. Ono se to nějak vystříbří…"

A tak byl první ročník The Legends Rock Fest zahájen na minutu přesně. Počasí se nakonec trochu umoudřilo a festival dopadl podle návštěvníků na výbornou. Kapely to nevzdaly a předvedly se tak, jak se sluší na každém správném rockovém „mejdanu", ovšem účastníků nebylo kvůli již uvedeným jevům tolik, kolik bychom si přáli. Takže finanční ztráta byla téměř zničující! Co však bylo důležité, všichni, kteří dorazili, si festival maximálně užili.

Dokonce i interpreti si fest pochvalovali a nešeřili uznáním. Za všechny účinkující to nejlépe shrnula Lucie Roubíčková z kapely Black Bull: „Je to pro vás evidentně zkouška z nebes, ti nahoře vás zkoušejí, co vydržíte. Je jen na vás, zda se necháte zlomit a padnete na kolena, nebo se vztyčenou hlavou půjdete dál."

A to se také stalo, o odhodlání pokračovat do dalšího ročníku nikdo ani na minutu nezapochyboval. První akce se stala mimořádnou a nepřenosnou zkušeností, kdy se navíc sešla spousta skvělých lidí ochotných jít dále v přípravě druhého festivalu, pomocnou ruku podalo mnoho partnerů a do třetice – řada úžasných fanoušků nás utvrdila, že stoprocentně půjdeme dál!

„Logem 1. ročníku se stal hrající smrťák a skutečně s trochou nadsázky vše připomínalo, jakoby se organizátorům podařilo projít soutěsku smrti a přežít vlastní pád," trefně konstatoval hlavní pořadatel Zdeněk Lhota a dodal, že krátce po festivalu začaly ihned přípravy na druhý ročník..

ROK DRUHÝ 2013 – s pevnou půdou pod nohama 

První změna 2. ročníku The Legends Rock Fest se týkala termínu jeho konání. Zatím co první ročník se uskutečnil na přelomu srpna a září, 2. ročník se přesunul na třetí červencový týden. Také došlo ke změně grafika, kterým se stal šikovný a obětavý Ivo Vičar. Jeho rukopis cit pro rockovou grafiku se pozná na každém průvodním a propagačním materiálu.

Podařilo se zajistit pro akci silnější zastoupení partnerů, bez kterých by to zkrátka nešlo. Absolutně nejdůležitějším se stalo strategické partnerství a spolupráce s Nadací ČEZ (program na podporu regionů ) a generální partnerství Skupiny ČEZ. To také umožnilo významné zvýšení celkové úrovně všech aktivit.

Stejně důležitým se stalo hlavní partnerství s firmou DEK STONE přírodní kámen s.r.o., konkrétně s majitelem DEK STONE Jindrou Horákem, kterého popis festivalu natolik zaujal, že neváhal a spolupráci s naším týmem rád přijal. Stal se tak hlavním partnerem.

S podobně skvělým přístupem se přidalo až několik desítek dalších podporovatelů. Díky finančním prostředkům jsme si mohli dovolit i tolik důležité věci jako například zajištění profesionálních pracovníků bezpečnostní služby. Což se ukázalo nezbytné pro spokojenost všech účastníků. Samozřejmě se díky financím zvedla i programová úroveň.

Připomeňme také, že součástí programu je od počátku soutěž o divácky nejúspěšnější kapelu. Při prvním ročníku se jí stala kapela Komunál a při druhém kapela Škwor. I toto je způsob, kterým se tyto kapely zapsaly nesmazatelně do historie festivalu. Počasí nás tentokrát nezklamalo a účastníci si užili rockový festival s jedinečnou a neopakovatelnou atmosférou. A tak se 2. fesťák stal obrovským povzbuzením k přípravě 3. ročníku a my do toho šli opět s velkým elánem a nadšením.

ROK TŘETÍ 2014 – festival objevují fanoušci z celé ČR 

Druhý festival ještě ani neskončil a organizátoři začali pracovat na přípravě již třetího ročníku. Je před nimi soustavná, náročná a celoroční práce. Určité indicie jim ovšem dělají radost již na podzim 2013. Díky příznivcům festivalové zábavy se informace o The Legends Rock Fest šíří snad rychlostí blesku. Již téměř s ročním předstihem projevují zájem o akci festivalový „světoběžníci" z Ústí na Labem, Děčína, Teplic, Liberecka, Plzeňska, Českých Budějovic, Moravských Budějovic, Olomouce, Brna, Ostravy, Šumperka a snad ze všech koutů Česka. O východních a středních Čechách či Praze ani nemluvě.

Pro 3. ročník vzniká zbrusu nová originální cena pro divácky nejúspěšnější kapelu, o jejímž přidělení nerozhoduje nikdo jiný než fanoušci. Tato cena v podobě rockového symbolu vzniká na půdě hořické Střední průmyslové školy Kamenické a sochařské. A to především díky pochopení ředitele Josefa Moravce. SPŠ Kamenická a sochařská má více než 140ti letou historii a patří mezi nejstarší a unikátní instituce v celé Evropě. Za dobu své existence vychovala řadu jedinečných sochařů šířících slávu českého umění po celém světě. Autorkou vítězné ceny se stává akademická sochařka Dagmar Štěpánková.

Z hlediska spolupráce s naším festivalem nesmíme opomenout také nedaleký Novopacký pivovar. Od samého počátku je jednou z největších opor, navíc nám poskytují většinu technického zázemí. I tento pivovar se může pyšnit více než 140ti letou historií, základní kámen byl položen roku 1871. Novopacké pivo je vařeno z prvotřídních surovin a se zárukou vysoké kvality je exportováno do více než 17 zemí. Kromě Afriky do všech kontinentů světa. Bez takovýchto opor nelze o uspořádání festivalu ani uvažovat.

S patriotismem v ČR je to někdy těžká věc. Když se má dostat nějakému počinu nebo produktu uznání, je třeba vycestovat, dostat uznání ve světě a pak se doma přidají. Například Jarda Jágr by to určitě potvrdil! Když jde ale o běžné hodnocení doma, převažuje spíše kritika, a když dojde na uznání, tak až posmrtně. Tím spíše jsme rádi, že v rámci regionu máme účastníkům ze všech koutů ČR co nabídnout. To platí i pro místní specialitu Hořické trubičky, které mají na festivalu také své „místo".

Třetí ročník se stal jedinečným pokračování ročníku druhého. Trochu nás potrápily výpadky elektřiny u několika stánků, ale vše se vyřešilo a nikdo žízní ani hladem trpět nemusel.

Vítěznou kapelou (byť těsně před Škworem) se pro rok 2014 stala skupina Dymytry. Tím se díky svým fandům jednoznačně nominovala i pro rok 2015. Pro pořadatele je největší odměnou, když se účastníci rozjíždějí do svých domovů spokojeni a s přáním účasti na dalším ročníku. A právě takovým tento třetí festival rozhodně byl!

ROK ČTVRTÝ 2015 s novou image 

První věcí, která hned u vstupu nemohla nikomu uniknout, se stala řada novinek v podobě inovované image celého festivalového areálu. Poprvé byla například instalována nová vstupní brána. Kolem pódia pak kulisa o ploše 60 m2, která dává nepřehlédnutelně vyniknout celé hudební produkci. V areálu jsou dále instalovány tři stojany s několika stovkami fotografií z předchozích ročníků, které připomínají minulé roky, navozují tu správnou atmosféru a jsou jakousi předzvěstí pro nové zážitky.

Hořice v Podkrkonoších mají po volbách nového starostu Aleše Svobodu a město se také poprvé stává významným partnerem. Jistou inspirací pro Hořice se snad stalo nedaleké krajské město Hradec Králové. Zdejší významné akce jsou městem dotovány nebo jim jde radnice jinak na ruku třeba s nájmy apod., i když jsou pořadateli soukromé subjekty a spolky. V Hořicích v tomto směru bohužel i nadále panuje určitá dvojkolejnost.

Například festival Jazz Night s nesrovnatelně méně náročným rozsahem (organizátor Kulturní dům Koruna), nemusí platit nájem a navíc získá dotaci z městského rozpočtu v trojnásobné výši oproti našemu rockfestu. To samé nastalo například i při jednání o zapůjčení pódia pro rok 2016, který je ve vlastnictví Mikroregionu Podchlumí. Účelem tohoto spolku financovaného z prostředků všech daňových poplatníků je všestranná podpora trvalého rozvoje daného území. Do roku 2015 bylo pódium poskytováno bezplatně. S ohledem na náklady spojené s údržbou a uskladněním je zpoplatněno, což jistě každý pochopí. Co vás ale napadne, když je pro potřeby města a na akce nabízející regionální produkty poskytován bezplatně či za třetinu oproti naší akci.

Dosti nářků… Každopádně partnerství města s festivalem pro rok 2015 a posléze i pro letošní rok je symbolicky nepochybně správným krokem a doufejme, že se i my jednou dočkáme finančně lepšího přístupu… Všichni tím mohou pouze získat.

Co ještě říci k průběhu čtvrtého ročníku? Cenu pro divácky nejúspěšnější kapelu obhajuje a opět si ji odváží kapela Dymytry. Všichni členové realizačního týmu se stále více profesionalizují. Tedy z hlediska kvality odvedené práce, navíc řada z nich pomáhá i nadále dobrovolně. Z pohledu účastníků až na pár drobných výtek (odhozené kelímky) vše organizačně proběhne jako na drátkách. Návštěvníci si pochvalují výběr kapel, pestrost a kvalitu všech služeb, čistotu sociálního zázemí, stanové městečko a parkování zdarma, zajištění profesionální bezpečnostní a zdravotní služby, možnost koupání, nízké ceny, příjemný a vstřícný personál v krásném a pohodovém prostředí. Mnozí z účastníků, doslova ze všech koutů republiky, si jej pro jeho atmosféru a všudypřítomnou pozitivní energii pochvalovali jako nejvydařenější festival s českou muzikou.

ROK PÁTÝ – The legends Rock fest mezi TOP 4 festivaly v celém kraji 

The Legends Rock Fest se za dobu svého trvání a jeho zaměřením zařadil do první čtveřice venkovních hudebních festivalů pořádaných v Královéhradeckém kraji. Mezi největší patří nepochybně Rock for People v Hradci Králové, Trutnoff Open Air v Trutnově – oba spíše multižánrové. Dále metalový festival světové úrovně Brutal Assault pořádaný v Josefově.

The Legends Rock Fest pořádaný v Hořicích v Podkrkonoší postupně všem fanouškům představuje přední kapely české rockové scény, včetně jejich originální tvorby. Současně dává šanci zahrát si před jedinečným publikem i méně známým, leč jedinečným kapelám, kterých je v ČR skutečně mnoho. Vše se zachováním osobité atmosféry patří v daném žánru mezi jediný hudební festival v celém kraji.

Rockfest v Hořicích - program 2016.

Stejně jako každý rok, i pro pátý ročník se organizátoři budou snažit představit řadu vylepšujících novinek. První z nich bude inovovaná image celého festu. V logotypech areálu, který stále více směřuje k nezaměnitelnému stylu a který by měl místu konání vtisknout určitý nový náboj, se poprvé objeví křídla. Poprvé bude vztyčena ,,prozatím" pětimetrová maketa obelisku, který již od dob starého Egypta symbolizuje energetický význam, obrození a stabilizující sílu. Na obelisku bude umístěn model orla symbolizujícího vizi a sílu. Tento orel vzniká opět díky skvělé spolupráci se SPŠ Kamenickou a sochařskou v Hořicích. Kolem tohoto obelisku budou umístěny vlajky účinkujících kapel, které by ještě více měly podtrhovat význam divácké soutěže o NEJúspěšnější kapelu.

Převážná část propagačních materiálů bude také laděna ve stylu kamene, který by měl připomínat, že se nacházíme ve městě kamenné krásy, ale i to, že hlavním partnerem je DEK STONE přírodní kamen. Další novinkou je tento festivalový zpravodaj, poskytující řadu užitečných informací o programu, průběhu celého festu, tipy na nejrůznější doprovodné aktivity a další užitečné informace. I ve stánku s festivalovými suvenýry najdete řadu novinek.

Organizátoři festivalu si u jeho zrodu dali za cíl vytvořit akci, která jeho účastníkům postupně představí to nejlepší z české hudební scény. Festival je určen pro všechny věkové skupiny, od střední a starší generaci až po mládež a děti. Krásná okolní příroda, poměrně pestrý výběr kempových a ubytovacích kapacit, spolu s řadou možností nejrůznějších turistických, společenských a kulturních aktivit je důvodem, že stále větší počet účastníků tento festival využívá jako malou rodinnou dovolenou.

Ocenění - soška.Vzhledem k tomu, že minulý rok se stala divácky NEJ úspěšnější kapelou skupina Dymytry, letos se dá v tomto směru očekávat mezi fanoušky doslova tuhý boj! Co je ale nejdůležitější, že všechny vize a cíle, které byly zpočátku jen snem, se postupně změnily ve skutečnost a novou tradici. Tradici, kterou od zrodu každé myšlenky k realitě pomáhají uskutečnit desítky partnerů a mnoha nadšenců. Za to všem patří ten největší dík!

Tradice, která od symbolu kostlivce (prvotního loga festivalu) rozevřela svá křídla a přináší radost účastníkům. Pro všechny organizátory je to ta největší odměna. Nezbývá, než si přát, aby nám opět přálo počasí a vše organizačně klaplo. Ať si návštěvníci 5. ročníku The Legends Rock Fest odnesou ty nejlepší zážitky ze skvělé zábavy a ať jim zde získaná pozitivní energie dlouho vydrží – nejlépe zase do dalšího ročníku rockového festivalu v Hořicích v Podkrkonoší.   Realizační tým 2016