„V jeho obrazech vidíme umělecké směry, které vycházejí z impresionismu a vrcholí v abstraktním expresionismu. Právě zde dochází k prolínání či 'smíření' těchto zcela odlišných uměleckých směrů, které svým nefigurativním jazykem promlouvají zářivými a jasnými barvami. Tvorba nebo rukopis je velice volný, neskrývá svoje tahy, spíše naopak, ty jsou hned brutální, jindy zas přesné, malba je kladena nebo vrhána na plátno gestem, jež má evokovat pohyb.

Umělec je dokonale poučen o sugestivní a emotivní hodnotě barvy a o významu určitého rozvržení do plochy. Napětí a barevné hodnoty jsou dokonale vyvářeny. Jeho obrazy jsou vystaveny v mnoha sbírkách, muzeích a institucích po celém světě," uvedl kurátor výstavy Ladislav Vytejček, kterému se podařilo umělce přesvědčit k další jičínské prezentaci.

Dva světy
Dva pohledy, tak zní název expozice, která nabídne pohled na tvorbu dvou zahraničních umělců. Ukrajinka Alla Alekseeva a Peter Lebedinets zde proti sobě postaví své dva světy.

„Mezi třiceti díly jsou i dva obrazy, které evokují krajinu Jičína. Lebedintsova přítelkyně Alla rovněž maluje. Její obrázky jsou hodně barevné, jemně prohřáté ženskostí," uvedl organizátor prezentace Ladislav Vytejček.

Pozvánka na výstavu.

Vernisáž dvoudenní výstavy se uskuteční v pátek 13. listopadu od 17 hodin v prvním patře arkádového nádvoří jičínského zámku. Tvorbu umělců pak mohou zájemci obdivovat v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin.

Ladislav Vytejček upozorňuje, že jde o průřez umělcovou tvorbou. Navíc si mohou návštěvníci pořídit i tričko s obrazy autorů a jejich podpisem. Výtěžek z prodeje potěší stacionář Kamarád, účastníky vernisáže pak kapela Pacman.

Curiculum vitae
Malíř Peter Lebedinets pochází z Ukrajiny, narodil se v roce 1954, žije v Kyjevě a ateliér má nedaleko Majdanu. Svá díla vystavoval v Národním malířském muzeu Ukrajiny, v Kyjevě, Vídeňském muzeu dějin umění, Rakousku, Ukrajinském muzeu New York, USA, Rusko – Americkém fondu New York a dalších světových galeriích (Německo, Švýcarsko, Francie). Pyšní se jimi i Stálé zastupitelství Ukrajiny při OSN, New York, radnice Brooklyn, velvyslanectví Francie, velvyslanectví USA, Kyjev.

Pozvánka na výstavu.