Jakoby se centrum krajské metropole v sobotu odpoledne vrátilo v čase – a rovnou do středověku.

Jako každý rok i letos totiž patřil první zářijový víkend Slavnostem královny Elišky. Údery zvonu Augustina ji na Velkém náměstí přivítaly ve dvě hodiny odpoledne, kam dorazila se svojí početnou družinou vojáků, kejklířů, hudebníků a krásných dam.

Slavit se začalo ale už mnohem dřív, na náměstí to žilo už od pátku večer. Ten den tam návštěvníky bavili  akrobaté a polykači ohně.

Ty pravé oslavy královny Elišky Rejčky ale začaly, pravda, až v sobotu. V deset hodin dopoledne se otevřely brány středověkého jarmarku, kde jste mohli koupit, na co jste si vzpomněli. Bylinkami, koupelovými solemi a vyřezávanými hračkami počínaje, přes výrobky z ovčí bio vlny, šperky, keramiku a sladkostmi konče.

Sokolníci i koně

Pod hradbami v Žižkových sadech naproti magistrátu města pak probíhal doprovodný program. Nechyběli sokolníci, ukázky jezdeckého umění nebo třeba rytířské ležení. „Letos jsem tu vůbec poprvé 
a musím říct, že se mi to opravdu líbí. Ta hudba, dobové tance a k tomu tu točí dobré pivo," vyprávěl se smíchem jeden z návštěvníků Michal Pavel. Děti si naopak nejvíc zamilovaly sokolníky: „Byla tu jedna poštolka, která se jmenovala Boženka a někam uletěla. Vrátila se až za hrozně dlouho," popisovala nadšeně malá Kristýnka.

Ani letos nepřišli milovníci historie o ukázky dobových řemesel. Kromě kovářů se představila třeba i středověká přadlena. „Vůbec nechápu, jak jednou rukou zvládne točit to spřádací kolo a druhou navíjet vlákno," podivovala se jedna z divaček.

Slavnosti hostí Hradec pravidelně od roku 2002, každoročně nalákají stovky lidí: „Je skvělé, jak vyšlo počasí. Vzal jsem s sebou letos přítelkyni, tak si dáme trdelník a všechno si to projdeme," těšil se Ladislav Benák.

Ohňostroj s kapkou historie
Slavnosti tradičně uzavřel ohňostroj, ten byl ale letos trochu netradiční. Výbuchy rachejtlí totiž  k nevůli diváků pravidelně přerušoval výklad o historii města. „Míň kecat, víc bouchat," znělo z davu. Ne všem to ale vadilo: „Oceňuji ohňostroj, který zakončil letošní Slavnosti. Sice ohraničoval jen části výkladu o historii města, ale je třeba pochopit, že Bílá věž je stále v rekonstrukci a organizátoři tak měli svázané ruce. Budiž věčná sláva Hradce na věčné časy!" vzkázal kritikům na Facebooku  Deníku Radek Hybšman.

Michaela Zumrová