Dominanta města

Masarykova věž samostatnosti, která začala být budovaná v roce 1926 a je pětadvacet metrů vysoká, je zdaleka velmi dobře viditelnou dominantou Hořic.

Rozhledna se stala pietním místem a památníkem obětí první a druhé světové války i protikomunistického odboje. Na konci devadesátých let bylo k rozhledně po celkové rekonstrukci umístěno velké sousoší s názvem Legie za hranicemi od hořického rodáka, sochaře Františka Duchače – Vyskočila (1886 – 1927).

Mezi památky podle informací z ministerstva kultury také nově patří kamenný toskánský sloupek z Hankova náměstí v Hořicích a sloup se sochou svatého Isidora, který se nachází v Libonicích na okraji Hořic.

Peníze i závazek

„My ten zápis na seznam kulturních památek samozřejmě vítáme, je tu šance získat peníze na obnovu a opravy. Současně nás to zavazuje, že se o ty památky musíme starat," řekl v této souvislosti starosta Hořic Ivan Doležal. Radnice uvažuje o odizolování sklepení Masarykovy věže samostatnosti, aby bylo nově také přístupné veřejnosti.

Mezi další nově vyhlášené památky v Královéhradeckém kraji patří socha u domu ve Vrbici na Rychnovsku a sloup se sochou svatého Antonína Paduánského s Ježíškem v Bobru na Trutnovsku.

Na seznamu kulturních památek v Královéhradeckém kraji jsou desítky objektů a pamětihodností – k nejznámějším patří například zámky v Častolovicích, Doudlebách nad Orlicí a Chlumci nad Cidlinou, Kuks nebo dělostřelecká tvrz Hanička.