Klavír za téměř dva miliony korun se nalézá v Porotním sále jičínského zámku, kde se také uskuteční hudební maraton. „Cílem naší akce je nepřetržité hraní na klavír, kdy se budou jednotliví hráči střídat a pokusí se tak překonat patnáctihodinový rekord, který padl v roce 2007 v Lounech. Akce je oficiálně přihlášena v agentuře Dobrý den a aspiruje na zápis do české databanky rekordů," dodává ředitelka Komárková.

Právě ta přišla na nápad k uspořádání výjimečné akce, které se zúčastní převážná většina žáků klavírního oddělení ZUŠ J. B. Foerstera Jičín, svojí hrou přispějí také bývalí absolventi a dále klavíristé z pobočky v Sobotce, ze ZUŠ Hronov, Náchoda, Poděbrad, Prahy – Zábřehu a Nové Paky. Zahrát si přijedou také lidé z Jilemnice, Krnska, Prahy, Kopidlna, Lužan, Pardubic, Dobříše a Hradce Králové.

Mezi 15. a 17. hodinou se představí pedagožky pardubické konzervatoře Jana Turková a Jitka Fowler Fraňková, jejichž blok virtuózní klavírní hry zakončí Pavel Krčmárik.

Pokus o rekord „vypukne" v sobotu v 8 hodin a končit budeme pravděpodobně kolem třetí hodiny ranní v neděli. „Nejmladšího a nejstaršího účastníka maratonu odměníme dárkovým poukazem. Stejně tak pianistu z největší dálky a nejdéle hrajícího účastníka. Připraven jsou další dárky," připomíná K. Kalivodová.