Kateřina, která chrlí jeden nápad za druhým jako sopka lávu, tu skloubila zdánlivě neslučitelné. Pop art a baroko! Igelitové ubrusy, hýřící výraznými barvami, jsou v kontrastu s církevní tématikou. Svatí se tak vyjímají na zeleném či modrém igelitu s bílými puntíky, promlouvají z podkladu s výraznými vzory ptáčků, srnek. Výsledek je nevšední, omračující. Výtvory jsou nabité energií, ale i pokorou …

„Je to performerka! Mnohdy její performance působí dojmem náhodné improvizace, ale podezřívám ji, že vše má dokonale promyšlené až do důsledků. Miluje barvy, hlavně růžovou, překvapení a experiment. Její velkou doménou je malba, kterou uchopuje zcela osobitě – potlačuje v ní veškeré zažité zákonitosti, jako je perspektiva či vztahy barev. Přesto nebo právě proto barva v jejích obrazech hraje klíčovou roli. Stále hledá nové cesty, jak řešit neznámé a nevyzkoušené," píše 
o ní na jejich webových stránkách kamarádka Blanka Bihelerová.

Svatí mezi knihami
„Knihovna je takový komorní prostor a já se rozhodla, že zde představím své nové obrazy, která byly zatím k vidění pouze v nymburské kapli Jana Nepomuckého. Jsou to většinou svatí z Nové Paky, kteří jsou zachyceni na plastových ubrusech. Ty jsem si napnula na rámy a vytvořila z nich plátna. Nejdřív jsem si technicky vyzkoušela, zda na nich drží barva, lak, zda půjdou brousit, bodala jsem do nich a všechno v pohodě, jsou zkrátka kvalitní, vydrží všechno," popisuje nevšední nápad autorka díla.

Sama svou techniku nazývá barokním pop artem. 
Nápad se zrodil náhodně při procházení novopackým náměstím.
„Šla jsem centrem, pravým okem jsem mrkla na ubrusy a levým na svaté. V té chvíli mě to napadlo. Koupila jsem pro začátek dvanáct kusů ubrusů s tím, že jsem vůbec netušila, co na ně budu malovat. Složila jsem si je do takových malých kousků, pozorovala je a přemýšlela," vysvětluje.

Nápad přišel až v Jižních Čechách. Bylo rozhodnuto, že na puntíkovaný ubrus Kateřina namaluje svatého Šebestiána, bílé tečky pak znázorňují jeho rány jako ve filmu Slunce, seno a pár facek. U obrazu Zvěstování Panny Marie zase šikovně využila symbol růží.

Na obrazech je dále zachycen Jan Nepomucký, sv. Anna z Karlova, sv. František. „Využívám podkladu k tomu, abych zdůraznila atributy svatých nebo abych je zabydlela na nevšedním podkladě. Je to dost zajímavé a obrazy se líbí. Největší obdiv sklízí svatý František, kde se na ubrusu pasou jeleni a laně, letí 
tam kachny, ptáčci a já domalovala jen sv. Františka," směje se.

„Potkávám lidi na ulici, kteří jsou z obrazů nadšeni a do knihovny se vracejí. To je pro mě tím nejlepším vysvědčením a všem děkuji za podporu," těší se ze zájmu o expozici výtvarnice.

V knihovně deset obrazů svatých doplňují houpací koníci, malovaní na šátcích, na dalším je zachycena pouť v Nové Pace a kaple sv. Jana Nepomuckého, malovaná na gobelínu. „Ještě mám doma kolekci kolotočů, tu jsem nikde nevystavovala, tu si zatím chráním, je to srdeční záležitost," říká Kateřina Krausová. Prohlídka obrazů v knihovně je vlastně výjimečná, malířka přiznává, že je rozhodně nebude prodávat ani rozdávat, jsou jí velice blízké. „Ke kolekci už jen domaluji zázračnou madonu z novopackého kláštera, tím bude dílo kompletní. Je to pro mě ale důležitá záležitost, protože na klášter se dívám z okna mého domu. Nyní čekám, až objevím ubrus s růžovými a rudými růžemi. Jiné svaté už malovat nebudu," uzavírá ojedinělý projekt.