Ten na kastelánském postu vystřídal Věru Kociánovou. Jak vystudovaný žurnalista prožil svoji hradní premiéru a co chystá na další sezony? To vše prozradil Jan Murdych Jičínskému deníku.

Na začátku roku se vám do rukou dostaly klíče od hradu Pecka. Jak svoji premiérovou sezonu, která skončila teprve před pár dny, hodnotíte?
Zatím ji hodnotím, i přes to, že nemám žádné dlouhodobé srovnání, docela pozitivně. Nicméně úspěch už tkví v tom, že se tu nic extra nepokazilo. Všechno běželo tak, jak má, lidé chodili a co je nejdůležitější, byli vesměs spokojeni. Rozhodně se tu nekupili návštěvníci, kteří by na něco nadávali. Z tohoto pohledu a vlastního pocitu ji tak hodnotím kladně.

Mluvil jste o návštěvnících. Kolik jich vlastně za sezonu přišlo?
Teď vám to mohu říct docela přesně, neboť jsem předevčírem dělal inventuru. A dopočítal jsem k sumě 18 216, což je o čtyřicet lidí méně, než v loňském roce. I z tohoto pohledu je vidět, že se držíme zaběhnutého standardu. Toto číslo představuje ty, kteří si koupili lístek na prohlídku. Pokud k nim však započítám všechny, kteří hrad navštívili, tedy ty, kteří se přišli například pokochat krásným výhledem, tak si odhadnu tvrdit, že se blížíme někde k pětadvaceti tisícům. Například sem jezdí hodně cyklistů, kterým se však v těch „klapacích" botách a přiléhavých oblecích na prohlídku moc nechce.

Do karet vám však moc nehrálo velmi horké léto. To se asi lidé na hrad moc nehrnuli?
To opravdu ne. Návštěvníkům se sem moc „štrádovat" nechtělo a raději zůstali na blízkém koupališti. I když sem chodili i lidé přímo od vody.

Váš první rok však asi ještě nebyl ve znamení velkých změn. Respektive, povedlo se vám zakomponovat něco z vašeho portfolia, s kterým jste vstupoval do výběrového řízení?
S velkými změnami se ani v tom prvním roce moc nepočítalo. Hrad totiž fungoval docela dobře. Příští rok však již chci dát větší důraz na kulturní vyžití, kdy tu chci udělat jeden či dva větší koncerty a přilákat lidi na něco jiného, než jen na tu historickou expozici. Ale vrátím se k začátku otázky, tedy, co se povedlo. Určitě stojí za zmínku, že se po spoustě let dostal do opravy hradní orchestrion, což je jeden z taháků. Do září hrál mizerně a pak se rozhodl, že nebude hrát vůbec. Porouchal se mu totiž hrací mechanismus.

Na obecním úřadu se naštěstí k tomuto problému postavili velmi vstřícně a poskytli peníze na jeho opravu. Takže orchestrion je teď v rukách odborníků a máme přislíbeno, že na jarní sezonu už by měl zase fungovat. To by mohl být velký úspěch, máme totiž slíbeno, že bude i pořádně naladěný. Hudební zážitek tak bude zcela jiný, než byl doteď, a návštěvníky by to mohlo bavit.

Před pár dny jste zavřel dveře za posledním návštěvníkem. Hrad se však do konce roku ještě otevře. Kdy a při jaké příležitosti to bude?
Máte pravdu. Stane se tak poslední prosincový den, kdy tu proběhne takové komorní přivítání Nového roku. Jinak v současné době je otevřen už jen řemeslníkům, kteří tu malují a vyměňují okna.

Již jste to nakousl, ale můžete být trošku konkrétnější v plánech na příští rok. Co tu bude? Tedy kromě orchestrionu? Mohou se už teď lidé těšit na nějakou „murdychovinu"?
Naplánovány jsou všechny standardní akce. Například otvírání hradu s Kryštofem Harantem. Bývalý hradní pán sem přijede týden před Velikonocemi. Lidé nepřijdou ani o již klasické dobývání hradu. A co se týče mých plánů, tak mám celou zimu na to, abych něco vymyslel. Ono v průběhu sezony na to přemýšlení o budoucnosti není tolik času. Ale rozhodně se pokusím přijít s nějakou novinkou, která Pecku ještě více zaplní spokojenými návštěvníky.