Město se snaží všem svým památkám vracet původní podobu. Jednou z nich je právě i kaple sv. Václava v Trutnově – Studenci, která od roku 2006 prošla celkovou rekonstrukcí. Opraven byl jak vnější plášť, tak podlaha, schodiště, dřevěné lavice, ale i oltář či malba interiéru.

„Kaplička ve Studenci je v letošním roce už druhou církevní památkou, kterou necháváme po dokončené opravě znovu světit. V červenci jsme se za podobným účelem sešli u kaple svaté Rodiny ve Volanově," připomíná starosta Ivan Adamec.

Kaple sv. Václava byla v původně samostatné obci Studenec vystavěna na obecní náklady roku 1888. Dodnes se dochovaly zajímavé prvky jako je původní zvon ve věžičce s německým nápisem „Věnováno vlasti věrnými místními obyvateli Studence v roce 1923" či rytina jména stavitele Floriana Petzaka z Kyjí.

V letošním roce byla pořízena kopie původní sochy sv. Václava do výklenku v oltáři a dodány další obrazy na výzdobu interiéru. „Celková obnova kaple se vyšplhala na částku 1 621 580 korun. Prostředky byly získány jak z městského rozpočtu, tak z dotačních programů," informovala tisková mluvčí města, Veronika Svobodová.

Město Trutnov v posledních dvanácti letech investovalo do obnovy památek zhruba 81 milionů korun. Díky nim se může pyšnit devíti zrekonstruovanými kaplemi, padesáti opravenými objekty náboženského charakteru nebo sedmi zrestaurovanými či nově postavenými pomníky padlých obyvatel z 1. světové války. K těmto památkám přibude od dnešního dne i nově vysvěcená a veřejnosti přístupná kaple svatého Václava, která se stane ozdobou Studence.

„Opravená kaple nesmí zůstat jen mrtvou památkou, ale měla by být společným místem, kde mohou lidé nalézt uklidnění ve shonu dnešní doby, budou-li ochotni tuto možnost do svého života přijmout," dodává páter Jan Czekała.