Impulz přišel od pražského spolku Jičín, konkrétně od jeho jednatele Václava Rybaříka. Oslovil jičínského starostu Jiřího Lišku. Minulý týden mělo dojít mezi těmito aktéry k osobnímu jednání, bylo však odloženo.

Socha stojícího politika a generála se nyní nachází ve Valdštejnském paláci v Praze. Jičín by mohl dostat kopii, ať už v odpovídající velikosti, či zmenšenou. Zatím dokonce ani není jistá otázka financí.

Jiřímu Liškovi se však nápad líbí. „Byla by to další připomínka, že za největší rozkvět Jičín vděčí Valdštejnovi. Je samozřejmě pravda, že byl velmi rozporuplnou osobností, ale musíme říct, že Jičín za něj zažil jedno z nejlepších období. A to za dob třicetileté války," ocenil evropsky významnou historickou osobnost.

Ačkoliv bližší okolnosti nejsou známy, radní uvažují o tom, že odhalení díla by bylo výborným vrcholem Valdštejnských dní v příštím roce. 25. února 2014 tomu totiž bude 380 let, co byl politik úkladně zavražděn v Chebu. Oslava výročí by tak získala výraznou pointu.

I Vlastislav Matucha, druhý místostarosta Jičína, nápad vítá. „Ač to nikdo neplánoval, tato myšlenka se hodí k dlouhodobé snaze propagovat Albrechta z Valdštejna," uvedl. Poukázal při tom na to, že ač se Jičín touto osobností chlubí, dosud postrádá jasnou připomínku.

Umístění sochy by navíc podle Vlastislava Matuchy nepasovalo jen k výročí chebského atentátu, ale i ke stálé valdštejnské expozici, k níž město postupně směřuje.

Další otázkou nicméně zůstává, na jaké místo v Jičíně by Valdštejn mohl shlížet. Vedení města má několik nápadů. Zmiňovány jsou prostranství před jezuitskou kolejí, zámecký park nebo začátek lipové aleje.