Narodila se 12. 1. 1969 v Pardubicích. Vystudovala pardubické gymnázium. Chtěla se věnovat herectví, ale neuspěla u zkoušek na DAMU. Od prosince 1989 pracovala v Československém rozhlase, od února 1993 pracuje v České televizi. Je vdaná za podnikatele Petra Císařovského, má dvě děti. Žije v obci Nepřevázka u Mladé Boleslavi.
V roce 2005 a 2006 se umístila na prvním místě v anketě TýTý v kategorii Osobnost TV zpravodajství.

Vypráví otevřeně o své práci, rodině i zálibách. Moderátorka toho času na volné noze – Jolana Voldánová. Setkali jsme se s ní v cukrárně Karolínka v Libáni.

Autor pořadu Křeslo pro hosta Zdeněk Vokurka měl pro úspěšnou moderátorku připravenu řadu otázek. „Já mám rád podzim, a co vy?" začal sondovat. „To jsme se zrovna nepotkali. Podzim nemám ráda, zimu bych vynechala," pohotově odvětí.

Jak šel život
Pochází z Pardubic a už od mládí recitovala a hrála ochotnické divadlo. Toužila studovat DAMU, třikrát se hlásila na divadelní akademii, ale ani jednou to nedopadlo. Tatínek z ní chtěl mít chemika, ale s chemií si prý netykala. Prvního prosince roku 1989 nastoupila jako moderátorka do rádia, v roce 1993 do České televize. Letošní rok je pro ni rokem splněných přání. Po osmnácti letech opustila místo moderátorky Událostí a právě nyní se připravuje společně s divadelním souborem z Dobřichovic na premiéru hry Sladké tajemství.

„Když jsem nastoupila jako moderátorka do televize, nebylo od koho se učit, nebyl ani žádný konkurz a všechno šlo stylem pokus – omyl," vzpomíná na své začátky. Připomíná, že moderátor zpráv se musí podílet na jejich třídění, při samotném moderování má k dispozici čtecí zařízení, ale i to může někdy selhat.

„Stane se, že někdy vypadne anebo najednou chybí objednaná reportáž a vy prostě musíte improvizovat. Z režie vám jen řeknou, že je to úplně jedno, ale že musíte mluvit. Mě to nepotkalo, ale vzpomínám, když se to stalo Jiřímu Janečkovi, který se téměř propotácel celými událostmi, neboť se zbortil odbavovací stroj a on musel třicet minut moderovat z patra," přibližuje perné chvíle za kamerou.

Zabrousíme k oblečení. V začátcích prý moderátoři dostávali deset tisíc korun na ošacení, dnes se o všechno starají vizážistky. Podle ní se klade na ošacení zbytečný důraz. „Důležitější je obsah zpráv, než to, co má moderátor na sobě," říká a přiznává, že ji ve zpravodajství chyběly pozitivní zprávy.
„Snažila jsem se přesvědčit realizační tým, abychom do zpráv vnesly něco pozitivního, ale je to deprese od začátku do konce. Ale já si nějaký pozitivní pořad udělám," slibuje posluchačům. Zůstala zaměstnancem České televize a už nyní se podílí na dvou projektech, ten první by měli diváci zhlédnout začátkem září příštího roku.

Změna
„Chtěla jsem uchopit život do svých rukou, především ten pracovní. Vysvětlila jsem to svým šéfům, pochopili to. Když jste v nějaké práci hodně dlouho, stane se pro vás stereotypem a nudou a já si říkala, že už to hrozí průšvihem."

Vzpomíná na zajímavá setkání a natáčení. „Nezapomenu na první volbu prezidenta, nebo když jsem poprvé z patra komentovala podpis česko – německé deklarace. Nebyla jsem zahraniční zpravodaj, a když jsem se někam dostala, tak to bylo omylem. Pamatuji se na úžasnou cestu do Ameriky s prezidentem Václavem Havlem. Všude nás vzal, byli jsme také u Formanů a já poprvé držela v rukou sošku Oskara. Navštívili jsme Arthura Millera, u kterého byla celá řada osobností. Natáčela jsem tam a jenom si říkám, že dnes bych to udělala všechno jinak. Ale jsem vděčná za tu příležitost. Byla to taková zvláštní cesta, a když jsem po letech potkala Václava Havla, tak mě zaskočil. Vzpomínáte, jak jsme byli spolu v Americe. To byla báječná cesta, viďte," svěřuje se se svými zážitky. Zajímá nás, zda se také v některém pořadu setkala se současným prezidentem Milošem Zemanem, o kterém je známo, že nemá média příliš v oblibě, a dost často to dává znát.

Jolana Voldánová v Libáni.„Ano, měla jsem ho v jednom z pořadů. Byly se mnou ještě dvě spolukomentátorky, jedna z nich byla na Zemana nastartovaná. Ale musím říct, že on byl tak milý, laskavý a charismatický, že ta moje kolegyně ani jednu z otázek nepoložila. Já ho zažila v době, kdy byl předsedou Poslanecké sněmovny a já s ním žádnou nepříjemnost neměla," reaguje.

„Je to chlap, který je zahleděný sám do sebe, miluje vlastní bonmoty bez ohledu na to, zda jsou vtipné nebo ne. Na něm poznáte, když sám sebe dobře pobaví," dodává.

Vzpomíná na taneční soutěž StarDance, kde tančila s Janem Tománkem. „Bolí vás úplně všechno a ani netušíte, kolik máte svalů. Je to výborné na hubnutí, úžasná zkušenost," konstatuje.

Ráda se obléká do šatů, kalhoty prý na ni uvidíte zřídka, asi jen když vyrazí na bowling anebo pracovat na zahradu. Ta se jí stala koníčkem, i když tu prý nic nehrotí. Roky bydlela v Praze, pak s manželem našli nádherný kout u Mladé Boleslavi, kde mají dům a také dvě děti - patnáctiletého syna a osmiletou dceru. Ovládá angličtinu a miluje cestování. V jídle prý není vůbec vybíravá, ale smlsne si na rybách a salátech. Skvěle umí připravit zvěřinu, tatínek je myslivec, a tak má dlouholeté zkušenosti. Zve nás na svíčkovou z divočáka. „Ale to by tatínek musela zastřelit pořádného kance," žertuje. Místo decentní hodinky se naše povídání s Jolanou Voldánovu protáhlo, ale nikdo nelitoval.