Cílem bylo odrecitovat známou říkanku Kolo, kolo mlýnský v co nejhojnějším počtu malých recitátorů. Účastníci se museli držet za ruce a po odříkání obou slok se zatočit na místě. Rekord padl krátce po desáté hodině a počítadlo, které třímal Robert Zauer, komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den, ukazovalo číslo 975. „To je mazec, tolik dětí," vydechl krátce před recitací.

Rekord byl ustavující. To znamená, že dříve se o podobný kousek nikdo nepokusil. Děti v jičínském parku však hodily následovníkům rukavici, kterou bude velmi těžké zvednout. 

„Obecné heslo naší agentury je Kdo si hraje, nezlobí. Takže podobné akce rádi podporujeme. Je to super," dodal Robert Zauer.
Samotnému pokusu o rekord předcházelo několik tanečních a hudebních vystoupení. Bohužel počasí včera rozhodně nebylo příznivé, a tak vyčkávání vyžadovalo jisté oběti. Organizátoři měli očividně strach, aby jednotlivé třídy nerezignovaly. Účastníci však byli velmi motivovaní.

„My se nedáme a vydržíme," ujistila učitelka Soňa Stuchlíková ze staropacké ZŠ Masarykova. „Nějak to s počasím dopadne. Každý rok to vypadalo špatně, ale pak se to umoudřilo." Potvrdila, že všichni žáci říkanku znali už z dřívějška.

Okolo desáté hodiny se děti seřadily po obvodu dolní části parku, chytily se za ruce a Robert Zauer je začal počítat. Účastníků však bylo tolik, že bylo nutné vytvořit ještě jeden kruh před centrální kašnou. Sčítání zabralo zhruba deset minut, poté komisař vystoupil na pódium a zkušebně si s dětmi zarecitoval. Pak se jelo naostro.