Tématem letošního setkání malých i velkých jsou mlýny a s nimi souvisejí i vodníci. Jaký k nim má vztah Jiří Lábus? „Když jsem byl malý, četl jsem se zaujetím povídky Z českých mlýnů. Strašně se mi to líbilo a dodneška tu knížku mám. Povídky mě okouzlily. Musím přiznat, že ve své filmografii jsem se s rolí mlynáře nikdy nesetkal, to samé je to s vodníky. Na ně je specialista Pepa Dvořák. Já hrál samé zmetky a teď třeba představuji bábu z mokřin," konstatoval.

Nic pozitivního se nedozvídáme, ani když se ptáme na jeho vztah k vodě. „Ten je negativní, já se třikrát topil a mám taky fobii z hloubky. Když jezdím k moři, tak vždycky plavu tam, kde stačím."

V Jičíně se prý Lábusovi líbí a má radost, když festival navštíví spousta lidí. „ Dneska je vzácné vidět rodiče s dětmi, protože dnes nemají čas rodiče na děti a děti na rodiče. A tak jsem rád, když společně prožívají chvíle volna. Tady kluci a holky tráví čas aktivně, zapojují se do dílen, a to je moc důležité v době, kdy děti stále sledují jen internet a přihlouplé počítačové hry."