Měli na to téměř celý školní rok. Projekt Zachytit zmizelé vznikl ve spolupráci s Regionálním muzeem a galerii, Státním okresním archivem a za podpory Nadace Via. Vernisáž a vyhodnocení celé akce se konaly v pátek v jičínském muzeu.

Úkol studentů byl jasný, vybrat si určitou část města, najít ji na dobových fotografiích z archivu a pokusit se vytvořit snímek toho samého místa z pozice, z které byla před desítkami let pořízena. Dosáhnout cíle bylo mnohdy nadmíru těžké, děti musely často šplhat i do velkých výšek, aby zadání splnily. Pro materiál pak žáci navštěvovali muzeum a archiv, vydatně jim pomáhali i učitelé.

,,Pro mě bylo pátrání velmi zajímavé, vybrala jsem si okolí Biografu Český ráj, kde jsem nějakou dobu bydlela a chtěla jsem se o místu dozvědět více,“ hodnotila Tereza Nožičková z I. ZŠ (na druhém snímku uprostřed).

Lepařovo gymnázium se nezaměřilo na architekturu, ale na rituály – svatby, pohřby či maturity. Jak třeba vypadalo takové tablo gymnazistů z roku 1941 se můžete podívat na třetím snímku.

,,Finanční příspěvek na zpracování prezentace snímků a popisků nám poskytla nezisková Nadace Via, výstavu můžete zhlédnout až do 16. června v chodbě muzea,“ informovala Hana Fajstauerová z jičínského muzea.